Clicks1K

Malarstwo DAMIAN GIERLACH

malarzRP
www.damiangierlach.pl Nazywam się Damian Gierlach. Urodziłem się w 1984 roku. Mieszkam w Krośnie. Od wielu lat moją pasją jest malarstwo sztalugowe i w jego dziedzinie wyrastałem od najmłodszych …More
www.damiangierlach.pl

Nazywam się Damian Gierlach. Urodziłem się w 1984 roku. Mieszkam w Krośnie. Od wielu lat moją pasją jest malarstwo sztalugowe i w jego dziedzinie wyrastałem od najmłodszych lat. W 2004 roku ukończyłem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. W 2007 roku ukończyłem licencjat na PWSZ w Sanoku z zakresu edukacji plastycznej. Dyplom magisterski obroniłem w 2009 roku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Moje Malarstwo

W mojej galerii znajdziecie obrazy o różnej tematyce m.in.: pejzaż, portret, martwa natura, portret ślubny, w stylu sepia, miniatura, dworek, żyd na szczęście, portrety aniołów, muzycy, pop-art, abstrakcja oraz motoryzacja PRL-u i wiele innych. Na życzenie klienta podejmę się każdego tematu malarskiego. Wykonuję również kopie Mistrzów Malarstwa tj Wojciech Kossak czy Gustav Klimt oraz zajmuję się kameralnym malarstem ściennym. Dla wielu ludzi bardzo duże znaczenie ma obraz malowany a nie drukowany i tutaj ręka malarza posiada przewagę nad oleodrukiem. Malarze których uwielbiam to głównie Koloryści a ponadto kierunki takie jak impresjonizm, realizm oraz hiperrealizm.

Pejzaże

Tematem który podejmuję najczęściej jest pejzaż. Lekkość krajobrazu, niekiedy bardzo subtelna, prowokuje mnie do ukazania specyfiki polskiego pejzażu, odbić w wodzie, deszczu i innych zjawisk atmosferycznych. Akwarelę staram się łączyć z akrylem. Tworzę z krajobrazu zestawy prac w postaci tryptyków i poliptyków. Motyw pejzażu prowokuje mnie do ukazania światła, powietrza i walorów kompozycyjnych; często chwili tak nieuchwytnej i ulotnej jak burzowe niebo czy ruch na wodzie. W specyfice polskiego pejzażu wyszukuję najciekawsze dla mnie rozwiązania. Składniki istoty pejzażu, czyli światła, pory dnia i miejsca próbuję przenosić na płótno. Moim zamiarem jest odzwierciedlenie faktury i istoty pejzażu a także własnej kreatywności, wyobraźni i sposobu malowania. Te cechy przekazuję za każdym razem, podchodząc do nowego płótna. Urok i natura pejzażu wywołuje u mnie pozytywne emocje. Prowokuje mnie jego wnętrze, faktura, specyfika czy niepowtarzalność. W zetknięciu z białą powierzchnią dwuwymiarową ten ładunek jest niezbędny do powstania dobrego obrazu. Malując motyw staram się wydobyć pierwiastki przemawiające za jego niepowtarzalnością. Wydobyć pragnę to, co jak gdyby tylko ja dostrzegam a co każdy z widzów również kiedyś spostrzegł. Plony pejzażowe możecie Państwo oglądać w zakładce Abstrakcja. Wszystkie z tych pejzaży poniekąd mają swoje zródła w bezpośredniej konfrontacji z pejzażem w plenerze.

Portrety

Portrety maluję od zawsze. Uwzględniam cechy osoby portretowanej, emocje, temperament. W portretach interesuje mnie sfera sakrum. Pozwala mi ukazać moment modlitwy, skupienia i ekspresji emocji w portretach takich osób jak Jan Paweł II czy Ojciec Pio. Najczęściej portretuję ludzi w starszym wieku, bardzo ujmuje mnie plastyka starej, naznaczonej zmarszczkami czasu, twarzy. Drugą moją pasją jest Muzyka i jest ona równiez obecna w portretach gwiazd estrady muzycznej, które powstają w mojej artystycznej pracowni malarskiej. Na swoich portretach uwieczniłem m.in Beatlesów, Czesława Niemena, Jacka Kaczmarskiego, Ryszarda Riedla czy Krzysztofa Klenczona.

Jak powstaje obraz

Obrazy powstają w autorskiej pracowni przy pomocy tradycyjnych materiałów malarskich. Media jakie używam to farba olejna, akwarela, gwasz, tempera, papier akwarelowy, płótno lniane i bawełniane naciągnięte na krosno malarskie. Narzędzia to palety, pędzle, szpachle, noże malarskie. Do tego dorzucam trochę Serca, ale to już Państwo oceniajcie.

Moje Motto: ...muszę malować, aby żyć!...

Zapraszając do zwiedzenia mojej strony, życzę przyjemnych wrażeń podczas oglądania mojej twórczości.

mgr sztuki Damian Gierlach

www.damiangierlach.pl