Clicks1.2K
pl.news
1

Parafia Benedykta Massariego dla Murzynów

Biskup David Zubik zakłada kościół św. Benedykta Massariego w Pittsburghu jako parafię dla Murzynów – jednak "każdy", kto chce być częścią parafii, jest mile widziany.

Dla Zubika fakt, że kościół stoi na wzgórzu, które góruje nad miastem, musi być stałym przypomnieniem "jak ważni są dla nas Czarni Katolicy" – jakby ktoś w to wątpił.

Zubik "wyczuł" pragnienie kolorowych, aby ich "wyjątkowe potrzeby duchowe i kulturowe" zostały zaspokojone. Chce też "uświadomić potrzebę chodzenia z naszymi czarnymi siostrami i braćmi" – podczas gdy w parafii chodzi o chodzenie z Chrystusem.

Decyzja została podjęta w lutym, ale diecezja wykorzystała histerię wokół śmierci George'a Floyda do rozpoczęcia akcji promocyjnej. Już w latach 60-tych XX wieku cztery przeważnie czarne parafie połączyły się w podobną strukturę.

Benedykt Massari (z wł. Benedykt Czarny, +1589), był niepiśmiennym sycylijskim świeckim franciszkaninem urodzonym z niewolników afrykańskich. Podczas gdy we Włoszech jest czczony za świętość i dary duchowe, w Stanach Zjednoczonych stał się ikoną polityki rasowej.

Grafika: St. Benedict the Moor, Pittsburgh © Trevin Shirey, CC BY-SA, #newsXcdadbbjfi

Weronika-S.
Słowo ,,Murzyn,, wcale nie jest pejoratywne. A już wystarczająco sympatyczny jest wierszyk ,,Bambo Murzynek w Afryce mieszka,,. Zresztą protesty w Stanach Zjednoczonych to mieszanina ras, czarnych i białych.