Clicks1.6K

Viganò nech nám pomôže odhaliť, čo prinútilo Benedikta XVI. k demisii

Viganò nech nám pomôže odhaliť, čo prinútilo Benedikta XVI. k demisii

Drahí priatelia i nepriatelia Stilum Curiae, mons Ics čítal rozhovor mons. Viganò a Radio Spada a poslal nám túto úvahu, ktorú pokladáme za veľmi zaujímavú, pretože sa týka ohniska diskusie o rozhodujúcom bode: odchode Benedikta XVI., gesta, ktoré vzrušilo Cirkev i svet a dodnes prežívame jeho dôsledky. Pekné čítanie.

Mons. Ics: Viganò nech nám pomôže odhaliť, čo prinútilo Benedikta XVI. k demisii

Zdieľam ducha a obsah rozhovoru s Mons. Viganòm, ktorý by nemal byť prehliadaný; tento rozhovor sa musí stať projektom vyšetrovania záverečných udalostí z februára 2013. Preto ešte raz ďakujem S.E.R. Mons. Viganò za jeho odvahu a odhodlanie.

Ak dnes ešte máme príležitosť uvažovať a hovoriť o tom, čo sa stalo 11. februára 2013, je to prakticky len vďaka mons. Viganò, ktorý „udržuje“ svetlo pre pohľad na udalosť, ktorá zmenila svet pred ôsmimi rokmi, ktorej skutočné dôvody navyše nikdy neboli uvedené alebo skutočne vyšetrované, chceli by byť pochované alebo zmazané.

Je jasné prečo. S rezignáciou pápeža Ratzingera sa celá katolícka cirkev vzdala morálnej autority vo svete. Ratzingerovým odrieknutím sa zrútil celý svet. V tomto rozhovore sa zdá, že si Viganò vybral svoju ďalšiu misiu: túžbu chcieť vedieť a vysvetliť, čo sa stalo a prečo … V tomto rozhovore sa teda dotkneme dvoch tém, ktoré sú kľúčom k pochopeniu toho, čo sa stalo.

Po prvé – role jeho tajomníka a Štátneho tajomníka.
Po druhé – k čomu to bolo a k akým záverom dospela Herranzova komisie.
[Qui]

Urobil by som dve úvahy. Prvá. Neverím, že pocit „Štockholmského syndrómu“ bol voči Bertonovi a Gänsweinovi rovnaký. Až do vydania dokumentov, ktoré viedli k VatiLeaks, bol Gänswein verným a oddaným služobníkom Benedikta; bezprostredne potom sa všetko zmenilo o 180 stupňov. A od tej chvíle sa tiež zmenil jeho postoj k tým, ktorí preukázali, že sú schopní ovládať aj pápeža. Viganò chápe, čo tým myslím.

Druhá úvaha: Herranzova komisia. Som si istý, že kadinál Herranz je svätý muž a pri práci, ktorú odviedol, bol veľmi opatrný, ale praktický výsledok bol irelevantný. Prečo? Skutočným a jediným výsledkom jednoročnej práce komisie bolo Ratzingerovho rozhodnutie rezignovať bez vysvetlenia. Robíme si srandu? Zostáva Herranzova správa, ktorá viedla pápeža k rezignácii a zmene sveta, tajná?

Určite hovoríte, bolo by to rušivé, rovnako ako posledné fatimské tajomstvo, dať to najavo. (Pamätáte si, kto to poprel v televízii v Porta a Porta?) Komisia musela vyšetriť vydanie dokumentov, zodpovednej osoby, mocenskej skupiny v kúrii, konkrétne dobre identifikovanej postavy a ich činy a zámery atď. V praxi musela Benediktovi vysvetliť, kto sú nepriatelia vo vnútri, ako operujú a s akými vonkajšími spojeniami.

Mons. Viganò a niektorí požiadali o svedectvo, ale niektorí boli ignorovaní, iných to odradilo. Poznám veľmi dôležitú postavu, ktorá má v tejto súvislosti mimoriadne dôležitú úlohu a ktorá požiadala o výsluch; dokonca mu bolo povedané, aby pripravil dokumentáciu, ale výsluch nikdy neprebehol. V skutočnosti bolo „domácej“ tlači povedané, že bol vypočúvaný, ale neposkytol žiadne relevantné informácie. Domnievam sa, že to, čo sa stalo v období 2011-2013, doteraz nebolo vysvetlené a nikdy nebude, ak by aj Mons. Viganò od toho upustil.

Rozumiete tomu, prečo bol Viganò tak znevažovaný a zastrašovaný? Pretože je obava, že bude čeliť – dúfam, že čoskoro – téme Ratzingerovej „abdikácie“, a nakoniec získa vysvetlenie. Z tohto dôvodu sú robia pokusy o zbavenie jeho dôveryhodnosti. Ak niekto stále verí, že je dôležité vedieť, prečo Benedikt XVI. rezignoval, je zásadné, opakujem, zásadné vedieť, čo bolo vysvetlené pápežovi na treťom a poslednom stretnutí s Herranzovou komisiou, ktoré sa pravdepodobne konalo medzi 6. a 10. februárom 2013.

„Vynútený“ príbeh, že Ratzinger rezignoval z vyčerpania, je neudržateľný. Vďaka Msgr. Viganòvi, stále tu o tom hovoríme, musíme o tom hovoriť, chceme o tom hovoriť. To, čo sa stalo 11. februára 2013, nezmenilo len cirkev, pomohlo to zmeniť celý svet. Je tiež isté, že ak je pápežom Bergoglio, zostane slávna skrinka, ktorú mu Benedikt dal, zavretá v zapečatenom sklade; možno to už bolo cenzurované, aby to nikdy nevrhlo svetlo na udalosti, ktoré zmenili pontifikát, cirkev a celý katolícky svet, ale v prospech samotných nepriateľov cirkvi. Ale ak Mons. Viganò nestráca odvahu a odhodlanie, možno budeme schopní pochopiť mnoho ďalších súčasných záhad po februári 2013. Pre dobro Cirkvi a celého sveta.

(Mons. ICS – Zdroj: Stilum curiae – Fonte)
Pripravil: Anton Čulen
alianciazanedelu.sk/archiv/8524