Clicks86
tr.news

Kardinal Burke: Benedictus'un İstifa Ettiğini Reddetmek “Zor”

LifeSiteNews.com, 14 Şubat tarihinde, XVI. Benedictus’un istifasının geçerliliği hakkındaki yaygın şüpheleri gidermek için Kardinal Burke ile görüştü.

Şüphenin kaynağı ise Benedictus’un kendisidir. Görevinden çekilme mektubunda, munus (makamından) değil, ministerium (görevinden) istifa ettiğini ileri sürmüştü. Son genel vaazında (Şubat 2013) yaptığı açıklamada, “Efendimiz için her zaman ve sonsuza dek görevdeyim” demiş ve “aktif görevinden istifa etmesinin" bunu geçersiz kılmayacağını eklemişti.

Ancak Kardinal Burke'ye göre, papalık görevinin ve makamının birbirinden ayrılamaz olması ve Benedictus'un istifa metninde munus ve görev ifadelerini birbirinin yerine geçecek biçimde kullanması nedeniyle XVI. Benedictus'un istifasının geçersizliğini iddia etmek “zordur”.

Burke, Benedictus'un ifadelerini "rahatsız edici" ve "yanlış kavramlar içeriyor" şeklinde nitelendiriyor, ancak "deklerasyondan açıkça munustan ayrıldığı anlaşılıyor".

Kardinal, eğer birinin etkisi olan belli adli işlemlere bağlı olmasaydı, Kilise'nin “tamamen istikrarsızlaştırılacağını” da ekliyor.

Burke'e göre, eski papanın hala Papalık başlığı ve Papa kıyafeti kullanması yasal ve teolojik olarak sorunlu.

Resim: Raymond Burke, #newsMmvhwytjkt