Clicks483

Dylemat papieża Franciszka: Czy będziemy chrzcić Marsjan?

PAP

Choć brzmi to jak żart, papież rozważał tę kwestię podczas kazania, które wygłosił w kaplicy Domu Świętej Marty.

Gdyby przybyłaby do nas tutaj [zgromadzonych – red.] wyprawa Marsjan – zielonych, z wielkimi nosami i uszami, tak jak malują je dzieci – i jeden z nich powiedziałby: „Chcę zostać ochrzczony”! Co by się stało? Jak byśmy postąpili? - mówił papież w kazaniu.

Przykład z Marsjanami posłużył mu do zilustrowania dylematów pierwszych chrześcijan, a przede wszystkim św Piotra, który zastanawiał się czy chrzcić pogan. Nawiązując do Dziejów Apostolskich papież przypomniał, że wtedy wydawało się to niemożliwe – podobnie jak teraz wydaje się niemożliwe przybycie Marsjan. Ale zdaniem Franciszka w obliczu poszerzania się granic wszechświata, który znamy należy się liczyć z tym, że Kościół stanie kiedyś przed takim dylematem.

Istnienie życia pozaziemskiego bywało już dyskutowane przez przedstawicieli Kościoła. Zdaniem szefa watykańskiego obserwatorium, jezuity o. Jose Gabriel Funesa istnienie inteligentnego życia poza Ziemią jest prawdopodobne i nie kłóci się z naukami katolickiej teologii. - Tak jak istnieje wiele stworzeń na Ziemi, tak samo mogą istnieć na innych planetach, także inteligentne – powiedział jezuita w wywiadzie dla watykańskiego dziennika . Skoro, idąc za świętym Franciszkiem z Asyżu, możemy uważać niektóre istoty zamieszkujące Ziemię za naszych „braci” i „siostry”, to dlaczego nie możemy mówić o naszych „braciach kosmitach” - dodawał.

Podobnie uważa chyba papież Franciszek, z którego słów wynika, że Marsjan należałoby ochrzcić podobnie jak pogan w początkach chrześcijaństwa. Oczywiście o ile okazaliby się istotami rozumnymi i obdarzonymi wolną wolą.
Public domain
Agata.B
Przypominam !
Wchodźcie przez ciasną bramę; bo szeroka jest brama i przestronna droga, która wiedzie na zatracenie, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. A ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota; i niewielu jest tych, którzy ją znajdują /Mateusza 7:13-14/
ludzik1000
To chyba znaczy, ze zrezygnowali z nawracania muzulmanów, których sami sprowadzili na nasze utrapienie do Europy, majac pewnosc, ze ich ponawracaja na katolicyzm; a teraz, wiedzac juz na pewno, ze to jest niemozliwe, zmienili zainteresowanie w kierunku nawracania marsjan, czy tam innych kosmitów; ale przeciez tylko ludzkosc popadla w stan grzechu pierworodnego, a wiec w niebiosach (wlacznie w …More
To chyba znaczy, ze zrezygnowali z nawracania muzulmanów, których sami sprowadzili na nasze utrapienie do Europy, majac pewnosc, ze ich ponawracaja na katolicyzm; a teraz, wiedzac juz na pewno, ze to jest niemozliwe, zmienili zainteresowanie w kierunku nawracania marsjan, czy tam innych kosmitów; ale przeciez tylko ludzkosc popadla w stan grzechu pierworodnego, a wiec w niebiosach (wlacznie w kosmosie) dzieje sie wg woli Bozej (tym juz od dawna zajal sie Archaniol Michael!), ale na Ziemi sie nie dzieje wg woli Bozej. A zlaszcza takze w Watykanie i to nie "od wczoraj".
urielrafael
...powiem tak, dobrze w watykanie nie jest i chyba juz nie bedzie za tego pontyfikatu, mozemy sie raczej spodziewac, ze bedzie gorzej, dlatego...
malgorzata__13
Tak,pomyśleć że poganie na początku nie byli dopuszczani do chrztu,ponieważ nie przeszli wcześniej ciężkiej drogi z Bogiem Abrahama i Mojżesza,Pan Bóg zachował tu zasłużone pierwszeństwo zbawienia dla Żydów,to akt sprawiedliwości.Wyciągnijmy z tego pewne wnioski a nabierzemy trochę pokory,łaska zbawienia nie spadła nam z nieba,najpierw została wymodlona i wyczekana przez naród wybrany Starego …More
Tak,pomyśleć że poganie na początku nie byli dopuszczani do chrztu,ponieważ nie przeszli wcześniej ciężkiej drogi z Bogiem Abrahama i Mojżesza,Pan Bóg zachował tu zasłużone pierwszeństwo zbawienia dla Żydów,to akt sprawiedliwości.Wyciągnijmy z tego pewne wnioski a nabierzemy trochę pokory,łaska zbawienia nie spadła nam z nieba,najpierw została wymodlona i wyczekana przez naród wybrany Starego Testamentu.
Ale teraz i my nie mamy prawa pogardzać tymi którzy jeszcze ochrzczeni nie są,proszę zauważyć że Papież wyraźnie zaznacza - kiedy poprosi o chrzest,to znaczy kiedy będzie gotowy do jego przyjęcia.Bo co się okazuje,ludzie którzy chrzczą własne dzieci później często o przekaz wiary wcale się nie troszczą bo nie rozumieją nawet czym jest chrzest i jakie obowiązki nakłada.Cofnęliśmy się do poziomu zero,chrzest to łaska więzi z Bogiem a duszpasterz jest tylko pośrednikiem,to ważne aby nie przesłaniał sobą Osoby Boga Ojca.
(...)Gdyby przybyłaby do nas tutaj [zgromadzonych – red.] wyprawa Marsjan – zielonych, z wielkimi nosami i uszami, tak jak malują je dzieci – i jeden z nich powiedziałby: „Chcę zostać ochrzczony”! Co by się stało? Jak byśmy postąpili? - mówił papież w kazaniu.(...)
---------------------------------------------------------------------------------
Takich "marsjan", to już mamy od tysiącleci. Trzeb…More
(...)Gdyby przybyłaby do nas tutaj [zgromadzonych – red.] wyprawa Marsjan – zielonych, z wielkimi nosami i uszami, tak jak malują je dzieci – i jeden z nich powiedziałby: „Chcę zostać ochrzczony”! Co by się stało? Jak byśmy postąpili? - mówił papież w kazaniu.(...)
---------------------------------------------------------------------------------
Takich "marsjan", to już mamy od tysiącleci. Trzeba koniecznie ich nawracać.