Edward7
11.8K

Badania pokazują że dzieci w brzuchu mamy mają preferencje żywieniowe

Po raz pierwszy w historii pokazano, jak dzieci reagują na zapachy i smaki w łonie matki

"To było naprawdę zaskakujące, aby zobaczyć reakcję nienarodzonych dzieci na smaki jarmużu lub marchewki podczas skanów i dzielić te chwile z rodzicami" - powiedział kierownik badania.

Naukowcy z Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie, które wykazało pierwsze bezpośrednie dowody obrazowania, że dzieci reagują różną mimiką na różne zapachy i smaki podczas pobytu w łonie matki.

Chociaż inne badania, oparte na wynikach po urodzeniu, sugerowały, że dzieci mogą smakować i reagować na zapach w łonie matki, nowe badania są pierwszymi, które przyglądają się tym reakcjom chemosensorycznym przed urodzeniem, autorzy opublikowali w środę w Psychological Science.

Naukowcy wykonali skany ultrasonograficzne 4D (trójwymiarowe obrazowanie płodu/dziecka w czasie rzeczywistym) u 100 kobiet w wieku od 18 do 40 lat, których okres ciąży wynosił od 32 do 36 tygodni. Około 20 minut przed każdym skanem kobiety w ciąży łykały kapsułki zawierające 400 mg sproszkowanej marchwi lub jarmużu.

Płody/dzieci wystawione na działanie smaku marchewkowego wykazywały więcej reakcji "śmiejącej się twarzy", podczas gdy te wystawione na działanie smaku jarmużowego wykazywały więcej reakcji "płaczącej twarzy". Ekspozycja na niewielką ilość tych warzyw wystarczyła, by pobudzić reakcję sympatii lub niechęci do tych pokarmów.

Ludzie doświadczają smaku poprzez połączenie smaku i zapachu oraz chemostazę (chemiczne drażnienie zmysłów). U płodów/dzieci dzieje się to poprzez wdychanie i połykanie płynu owodniowego w łonie matki.

zdj - Even babies in the womb may hate green vegetables: Study

Dr Beyza Ustun z Durham University, który prowadził badania, powiedział w oświadczeniu wydanym w środę, że matki mogą zapobiec "wybrednym" zachowaniom żywieniowym u swoich dzieci, jedząc dobrze w czasie ciąży.

"To było naprawdę zaskakujące, aby zobaczyć reakcję nienarodzonych dzieci na smaki jarmużu lub marchewki podczas skanów i dzielić te chwile z rodzicami", powiedziała.

Profesor Nadja Reissland, która wcześniej badała skany 4D, aby pokazać wpływ palenia w czasie ciąży, powiedziała: "To najnowsze badanie może mieć ważne implikacje dla zrozumienia najwcześniejszych dowodów zdolności płodu (/dziecka) do wyczuwania i rozróżniania różnych smaków i zapachów żywności spożywanych przez ich matki".

Zdrowe nawyki żywieniowe
Naukowcy uważają, że to, co jedzą kobiety w ciąży, może wpływać na preferencje smakowe dzieci po urodzeniu i potencjalnie mieć wpływ na ustanowienie zdrowych nawyków żywieniowych.

Rozpoczęli oni teraz badania kontrolne z tymi samymi dziećmi po urodzeniu, aby sprawdzić, czy wpływ smaków, których doświadczyli w łonie matki, wpływa na to, jak przyjmują różne pokarmy.

RT/Muestran por primera vez cómo los bebés reaccionan a olores y sabores mientras están en el útero
megur shares this
3