Clicks3.1K
pl.news
3

Po 23 latach: francuski arcybiskup wyrzuca Bractwo św. Piotra

Parę miesięcy przed obowiązkowym przejściem na emeryturę, arcybiskup Dijon (Francja), Roland Minnerath (74), wyrzuca Bractwo Świętego Piotra (FSSP) ze swojej archidiecezji.

Dwaj księża muszą odejść do września. Riposte-catholique.fr dotarł do listu z 3 czerwca br. od księdza Rocha Perrela, przełożonego w Dijon, do około 300 wiernych, prawdopodobnie najaktywniejszej parafii w mieście.

FSSP odprawiało codzienną Mszę św. w Dijon przez ostatnie 23 lata, łącznie z lekcjami katechizmu i wszystkimi innymi zajęciami parafialnymi: "wszystko to może zniknąć za jednym pociągnięciem pióra? Bez żadnej konsultacji?" – czytamy w liście. Bractwo odprawia Mszę we wspaniałym domu i bazylice św. Bernarda w Fontaine-lès-Dijon, które zostały zbudowane w miejscu narodzin św. Bernarda z Clairvaux (+1153) i z którego rozciąga się widok na Dijon.

Przełożony Dystryktu Francuskiego, o. Benoît Paul-Joseph, poprosił arcybiskupa Minneratha o spotkanie, pisząc, że jego decyzja "wydaje się" głęboko niesprawiedliwa. Jak dotąd jego prośba nie została uwzględniona. W Dijon znajduje się również klasztor Piusa X, który prowadzi szkołę, ale nie posiada własnego kościoła. Ponadto dwóch księży diecezjalnych odprawia sporadycznie Mszę rzymską.

Arcybiskup Minnerath pochodzi z niemieckojęzycznej części Francji. W latach 1980-1988 pełnił funkcję watykańskiego dyplomaty i sekretarza stanu. Następnie był profesorem historii Kościoła w Strasburgu. Należał do neokonserwatywnych kręgów skupionych wokół Jana Pawła II i kardynała Ratzingera.

#newsIocrrrloid