Anton Čulen
81.1K

Víťazstvo zdravého rozumu: V Bratislave slávili svätú omšu aj za obete tragédie na zastávke Zochova, nielen za obete na Zámockej ulici, ako bolo pôvodne ohlásené, aj za porozumenie a pokoj

Víťazstvo zdravého rozumu: V Bratislave slávili svätú omšu aj za obete tragédie na zastávke Zochova, nielen za obete na Zámockej ulici, ako bolo pôvodne ohlásené, aj za porozumenie a pokoj

Bratislava 3. novembra (TK KBS) Stovky ľudí sa dnes zúčastnili na svätej omši v Bratislave, ktorú obetovali za obete tragédii na Zochovej ulici a Zámockej ulici a za pokoj a porozumenie medzi ľuďmi.
Predsedal jej bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. V Katedrále sv. Martina ju slávil za účasti apoštolského nuncia na Slovensku Nicolu Girasoliho a bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka. Zúčastnila sa na nej aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Eduard Heger, viacerí ministri, primátor Bratislavy Matúš Vallo.

TV Lux: Svätá omša za obete tragédie na Zámockej ulici a za pokoj a porozumenie medzi ľuďmi. Priamy prenos z Katedrály sv. Martina v Bratislave.

„Ďakujem vám za to, že ste sa rozhodli prísť,“ povedal arcibiskup Zvolenský. Pripomenul, že ide o „náboženskú slávnosť“, ktorú slávime v čase osobitnej spomienky „na našich zomrelých“ a v období, kedy v hlavnom meste „tragickým spôsobom zomreli mladí ľudia“. „Uvedomujeme si, že zoči-voči tragickým úmrtiam potrebujeme rozmýšľať znova nad tým, že Boh neprestáva byť Bohom lásky a Bohom milosrdenstva,“ uviedol. „Druhým krokom motívu bolo, že tragické úmrtia môžu byť spájané s hnevom, nenávisťou, ľahostajnosťou, teda s ľudskými previneniami. A my potrebujeme znova motivovať sa, hľadať duchovnú silu, ako tieto skutočnosť v spoločnosti premáhať. A to je druhý motív nášho stretnutia tu v katedrále,“ uviedol hlavný celebrant.

V Bratislave bude omša za obete tragédie na Zámockej a porozumenie medzi ľuďmi

V homílii rozvinul myšlienku náboženského slávenia, ktoré označil za tajomstvo. „Tragické úmrtia sú vo vzťahu človeka a Boha tajomstvom. Pozorujeme na našej životnej ceste rodiny, ktoré sú dotknuté tragickým úmrtím svojho syna alebo dcéry. V tejto chvíli môžeme aj akoby celkom konkrétne povedať, že myslíme na rodiny tých, ktorí tragickým spôsobom zomreli pri dvoch udalostiach, ktoré sa dotkli nášho mesta. Prežívať tragickú udalosť a zároveň myslieť na svoj vzťah s Bohom, je pre nás všetkých náročné, lebo rozrušenie vnútornej mysle je veľmi silné. Čo vieme vtedy poskytnuť je, že vyjadríme spoluúčasť. Možno aj len ticho, istým spôsobom akoby bezbranne, vyjadríme spoluúčasť tým, ktorí sú dotknutí týmto utrpením. Aj svätá omša východiskovo je akoby aj takým duchovným postavením sa k rodinám, ktoré sú dotknuté tajomstvom tragickej smrti svojho syna a dcéry.“

Svätú omšu zorganizovala Bratislavská arcidiecéza a katolícke spoločenstvá z Bratislavy – Spoločenstvo Ladislava Hanusa, Spoločenstvo Dobrého Pastiera, Komunita Eben Ezer, Komunita Sv. Egídia, Komunita pri Dome Quo Vadis, Spoločenstvo pri Študentskom domove Svoradov. Naživo ju priniesla TV LUX.
K správe bolo vydané AUDIO

alianciazanedelu.sk/archiv/12766
Tomek P
Marietka pekne napisane...tu ide o nieco ine
Marieta Ria
Bolo sa treba ohradiť voči útokom na Cirkev počas tejto omše - plagát, že Cirkev má krv na rukách. Akým právom si toto dovoľujú na protestoch LGBT - čo tých dvoch zastrelil kňaz, či biskup? Čo sú toto za obvinenia - a náš arcibiskup ticho... za nich slúži omšu a oni - aktivisti a obhajcovia tejto úchylnosti ich označujú takmer za vrahov.
Žiadne vyhradenie sa voči tomuto... nižšie to Coburg …More
Bolo sa treba ohradiť voči útokom na Cirkev počas tejto omše - plagát, že Cirkev má krv na rukách. Akým právom si toto dovoľujú na protestoch LGBT - čo tých dvoch zastrelil kňaz, či biskup? Čo sú toto za obvinenia - a náš arcibiskup ticho... za nich slúži omšu a oni - aktivisti a obhajcovia tejto úchylnosti ich označujú takmer za vrahov.
Žiadne vyhradenie sa voči tomuto... nižšie to Coburg dobre vystihol.
Taktika, akú tu zažívame už viac ako dva roky, pokračuje... sklopiť uši a zraziť päty, aby sme niečo nepovedali, čo nie je vhod...
Coburg
No nejaké víťazstvo ja v tom vôbec nevidím. Naši cirkevníci sú len majstrami spoločenského a politického driblingu, ale rovnej a priamej reči sa od nich nedočkáš.
Anton Čulen
Je to víťazstvo veriacich, ktorí volali na KBS, že prečo má byť svätá omša len za obete na Zámockej a nie aj za obete na zastávke Zochova. Je to možno len malé víťazstvo, ale je to víťazstvo. Treba v tom pokračovať.
Ivan Herda
Ano, Anton , máš pravdu, ale takto máme žiť s hierarchiou ? Cesta malých víťazstiev, ako pri sv .Terezke, je cesta? My laici máme v malom víťaziť nad hierarchiou? Dobre vieš ako sa píše o "dozorcoch" v cirkvi napr.sv .Pavol, a nechcem už ďalej písať ,čo hlavne oni momentálne dozorujú,ale asi to najhlavnejšie je dosť trošku , ale asi fakt trošku totál mimo...
Anton Čulen
No samozrejme, že nie! Je to smutné, ak laici a zopár statočných kňazov žiadajú biskupov, aby sa postavili na stranu pravdy Desatora a Evanjelia nášho Pána Ježiša Krista. To sme na tom rovnako ako počas vlády ateistickej KSČ. Vtedy sme ale nemali takmer žiadnych biskupov! Dnes ich máme ale v skutočnosti ich vlastne nemáme, lebo nie je počuť z ich úst prorocké ohlasovanie pravdy. Česť biskupov …More
No samozrejme, že nie! Je to smutné, ak laici a zopár statočných kňazov žiadajú biskupov, aby sa postavili na stranu pravdy Desatora a Evanjelia nášho Pána Ježiša Krista. To sme na tom rovnako ako počas vlády ateistickej KSČ. Vtedy sme ale nemali takmer žiadnych biskupov! Dnes ich máme ale v skutočnosti ich vlastne nemáme, lebo nie je počuť z ich úst prorocké ohlasovanie pravdy. Česť biskupov a dobré meno pastierov Cirkvi bráni arc. Ján Orosch, vdp. Štefan Mordel, vdp. Marián Kuffa, vdp. Jaroslav Klič a zopár ďalších. Bohu vďaka za to, že dnes odvážne vystupujú ako Boží proroci na Slovensku. Preto teraz zažívame frontálny útok na týchto prorokov. Prečo sa neohradil nikto z vedenia KBS proti tomu, že po vražde na Zámockej aj formou transparentov hlásajú, že na vine je Cirkev? Či azda vraždil kňaz, či biskup? Prečo obviňujú bez dôkazov práve Cirkev? To je tá ich tolerancia, ktorú hlása LGBT? Kedy a ako sa skončí táto nenávisť voči Kristovi a Cirkvi, ktorú rozdúchavajú?
Peter(skala)
je niekde v mediach zmienka o tom, že sv.omša mala byť len za mladikov zo Zamockej?