pl.news
34.8K

Metoda anglikańska: Franciszek zmierza ku otchłani

Caminante-Wanderer.Blogspot.com (15 sierpnia) ujawnia podobieństwa pomiędzy upadkami Kościoła Anglikańskiego i Grupy Novus Ordo Franciszka.

• W 1841 roku ustanowiono wspólne biskupstwo anglikańskie/luterańskie/kalwinistyczne w Jerozolimie, doprowadzając do wybuchu skandalu i zmuszając Johna Henry Newmana do zmiany wyznania.

• W 1847 Wielebny Gorham, objął rolę zarządzającego parafii Brampford Speke, pomimo iż negował łaskę uświęcającą chrztu. Wskutek tego Henry Manning, Robert Wilberforce oraz James Hope, członek Izby Lordów, zmienili wyznanie.

• W 1913 anglikańskie diecezje w Mombasie i Ugandzie koncelebrowały z protestantami w Kikuyo. Z tego powodu Ronald Knox, ksiądz anglikański, zmienił wyznanie.

• W 1947 Anglican Bishop of Birmingham, Ernest Barnes poddał w wątpliwość dziewictwo Najświętszej Mary Panny i zmartwychwstanie Chrystusa, nie wspominając o promowaniu antykoncepcji. Szkocki ksiądz Onich MacFarlene-Barrow, który to potem przeszedł na katolicyzm, pytał się, jak można stanowić wspólnotę z bluźnierczym biskupem.

• Caminante zauważa, że obecna grupa Novus Ordo jest tam, gdzie Anglikanie byli 100 lat wcześniej: homoseksualizm (zatwierdzony przez Franciszka), negowanie dziewictwa Najświętszej Panienki i zmartwychwstania Chrystusa, jedność z protestantami (zatwierdzona przez Franciszka).

• Obecnie Anglikanie rozpływają się niczym łzy na deszczu, pozostając pustą strukturą, zdaną na łaskę rządu, która pełni jedynie funkcję symboliczną, jest pozbawiona wiary, a jej kościoły świecą pustkami - Kościół Katolicki czeka to samo.

Grafika: © Mazur/catholicnews.org.uk , CC BY-NC-ND, #newsWscdqokyvd

Izabela Sylwia
Kompromisy ze złem są niebezpieczne.
Bos016