tommy1
147.7K
balbina
Bardzo interesujęce dywagacje
irenateresa
Nie usunąć proboszcza ale się modlić i pościć za niego.
irenateresa
Dlaczego są profanacje? Bo jesteśmy sondowani jak króliki aby sprawdzić, jak mocno śpimy.
szczęśliwa
Dziękuję za umieszczenie wywiadu z ks.prof. Chrostowskim. Dobrze, że mamy jeszcze takich odważnych kapłanów, stają po stronie Boga i Jego prawa. 😉
krzysztof10
natychmiast proboszcza wierni powinni go usunoc za ten wybryk szatanski,
BAH
"Należało się tego spodziewać
i wywołała taka reakcję jaka wywołać powinna."


Dariusz Pogorzelski (TV Trwam): Księże profesorze! Ile razy ksiądz profesor spotkał się z pokazem mody w świątyni, w kościele, w domu Bożym?

👍 ks. prof. Waldemar Chrostowski:

Nie. Myślę, że pytanie jest retoryczne. Dlatego, że nigdy czegoś takiego nie było. To co wydarzyło się w jednym z warszawskich kościołów, to …More
"Należało się tego spodziewać
i wywołała taka reakcję jaka wywołać powinna."


Dariusz Pogorzelski (TV Trwam): Księże profesorze! Ile razy ksiądz profesor spotkał się z pokazem mody w świątyni, w kościele, w domu Bożym?

👍 ks. prof. Waldemar Chrostowski:

Nie. Myślę, że pytanie jest retoryczne. Dlatego, że nigdy czegoś takiego nie było. To co wydarzyło się w jednym z warszawskich kościołów, to jest taki swoisty precedens.
Ale myślę, że trzeba popatrzyć na to w szerszym horyzoncie, żeby zrozumieć to co się stało.
Mnie się wydaje, że przyczyna tego, być może odległa, ale być może wcale nie, leży w postępującym przerywaniu więzi między Świątynią a Eucharystią.
Proszę zwrócić uwagę na dwa bieguny tego procesu.

Z jednej strony:
W ostatnich kilkudziesięciu latach, może dwudziestu, trzydziestu, czterdziestu, w każdym razie na przestrzeni ostatniego pokolenia dzieje się tak, że Eucharystia bywa sprawowana w rozmaitych miejscach.
Gdzieś tam, na jakimś pieńku, na stole, na stoliku kempingowym, w jakichś tam okolicznościach typu ... Nawet słyszałem o sprawowaniu Eucharystii w autokarze, który jechał podczas pielgrzymki.
To osłabia poczucie tajemnicy a także poczucie tego czym jest Eucharystia.

Z drugiej strony:
Są ruchy i wspólnoty w Kościele, które do sprawowani Eucharystii unikają kościołów, unikają Świątyni.
Przebywając wielokrotnie w Ziemi Świętej słyszę od ojców franciszkanów, opiekunów miejsc świętych, że zdarzają się grupy pielgrzymkowe przybywające do rozmaitych sanktuariów w Ziemi Świętej, które nie chcą sprawować Eucharystii w kościele, w świątyni. Które przybywając np. do Ogrójca , aczkolwiek kościół jest wolny, domagają się sprawowania Eucharystii gdzieś w ogrodzie. Przybywając do Betanii – to samo.
Mamy i w Polsce wiele przypadków tego, że kościół jest, świątynia jest, ale Msza Święta jest sprawowana, Eucharystia jest sprawowana gdzieś tam w pobliżu w jakiejś salce, dawniej katechetycznej, w jakimś pomieszczeniu, w jakiejś piwnicy w jakimś domu.
Myślę, że to wszystko jest bardzo ważne.
Dlatego, że najwyższy czas byśmy postawili sobie pytanie, ono w roku wiary jest niezwykle istotne, o to Czy i w jakim stopniu mamy głęboką świadomość, żywej, prawdziwej obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii (?).
Bo do tego w gruncie rzeczy sprowadza się to co się wydarzyło w tym warszawskim kościele.
To nie jest li tylko sprawa między organizatorami a proboszczem czy kapłanami, tylko to jest sprawa wewnątrzkościelna, w dużej mierze, która nakazuje nam ogromną czujność. Otóż Świątynia jest wybudowana dla sprawowania Eucharystii. Jej sensem jest obecność eucharystycznego Jezusa.

Jeżeli ktoś decyduje się, bo obydwa rozwiązania będą złe, żeby na czas tego rodzaju imprez, bo tak to trzeba nazwać, wynosić Jezusa eucharystycznego, wynosić Go z tabernakulum, to źle. A jeżeli zdecydował się, być może, Go zostawić, to jeszcze gorzej. I tu myślę, tutaj jest problem.
Dlatego, że gdy zastanawiamy się nad możliwością wyniesienia, bądź zostawienia, to w gruncie rzeczy zastanawiamy się nad tym czym jest kościół jako Dom Boży.

Dariusz Pogorzelski:
No i kim jest Jezus Chrystus, Prawda? Jeśli Go wynosi się i na.. gdzieś z boku, w innym miejscu, z centralnego miejsca?


👍
ks. prof. Waldemar Chrostowski:

Znaczy: Czym jest Jego sakramentalna obecność?
Jest to kwestia z zakresu eklezjologii, sakramentologii, mówiąc uczenie, natomiast dla prostego człowieka świątynia jest Domem Bożym. Pan jest blisko! (Flp 4, 5), napisane jest u wejścia do wielu kościołów. I im bliżej tabernakulum, tym bliżej.
Stąd.... Nie można się dziwić, że tego rodzaju impreza wywołała zgorszenie.
Należało się tego spodziewać i wywołała taka reakcję jaka wywołać powinna.
....
alica32
profanacja Domu Bożego 🙏
czciciel
✍️
alica32
Pokaz mody w kościele to profanacja Domu Bożego 🙏
alica32
🙏
alica32
🙏 🤗
masada
Czy to tak :
trudno zrozumieć , że każde zło jest przygotowywane z premedytacją.
Szczególnie na takie sytuacje powinni być wyczuleni duchowni. No tak, tylko jak sie zmienia przykazania, to i zaciera sie graniaca gdzie jest dobro a gdzie czyhające zło.
Był czas, że w tym kościele były objawienia Maryjne...
BAH
👍

"... Postępujące przerywanie więzi
między Świątynią a Eucharystią ..."
mkatana
'' Powinniśmy zadać sobie pytanie o to czy, w jakim stopniu
mamy głęboką świadomość żywej obecności Jezusa w
Najświętszej Eucharystii''
'' Świątynia jet zbudowana dla sprawowania Najświętszej
Eucharystii''

Bóg zapłać księdzu profesorowi za te mądre słowa.
Wszyscy, również księża powinni ich wysłuchać i wziąć sobie do serca.

👍 👍 👍