»Polskie lasy będą cięte na potęgę« Taką decyzję podjął brat Daniela Obajtka

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku przekazała informację, że nie będzie kontynuować certyfikacji FSC. W konsekwencji decyzja ta może doprowadzić do masowej wycinki lasów. Szefem RDLP w Gdańsku jest Bartłomiej Obajtek, brat Daniela Obajtka – marionetka Kaczyńskiego, któremu powierzono szefostwo na PKN Orlenu.
Lasy Państwowe na terenie Pomorza poinformowały, że nie będą kontynuować certyfikacji w międzynarodowej organizacji Forest Stewardship Council (FSC). Jak podaje „Rzeczpospolita”, argumentem podanym przez RDLP było to, że utrzymanie certyfikatu „skutkować może szeregiem szkód w gospodarce leśnej, a co się z tym wiąże, także w gospodarce krajowej i w przemyśle drzewnym przez znaczące, w nieodległej perspektywie czasowej, ograniczenie dostępności drewna z polskich lasów na rynku wewnętrznym”.


Decyzja budzi niepokój wśród przedsiębiorców. – Klient nie kupi naszych produktów bez tego certyfikatu. Dziś się szczycimy produkcją okien czy mebli, za chwilę będziemy wyłączeni z rynku – mówił w kwietniu dziennikowi Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, gdy pojawiły się pierwsze sygnały, że pomorskie lasy chcą wycofać się z umowy z FSC.

Przeciwko decyzji gdańskiego oddziału Lasów Państwowych protestują również ekolodzy. „Pomorskie lasy będą już cięte bez ograniczeń międzynarodowego certyfikatu FSC” – alarmują w mediach społecznościowych przedstawiciele ruchu Nasze Lasy.

Nieoficjalnie leśnicy mówią, że standardy ekologiczne FSC bardzo utrudniały im pracę i teraz będą mogli znacząco zwiększyć efektywność swojej działalności, a drewno zawsze można sprzedać odbiorcom za oceanem, którzy nie mają żadnych ekologicznych wymagań, a porty w Trójmieście są blisko” – czytamy na profilu Naszych Lasów.

»Polskie lasy będą cięte na potęgę« Taką decyzję podjął brat Daniela Obajtka
stefan Prokopowicz shares this
21
trio plus
Polskie lasy od da dawna są cięte na potęgę. Już gdzieniegdzie są grube jak dłoń. To łąki, które będą zasadzane.