tommy1
11.6K

NIE ULEGA WĄTPLIWOŚCI, ŻE WINNA ZA TO, CO SIĘ STAŁO, JEST ROSJA

[TYLKO U NAS] GEN. R. POLKO O SYTUACJI W PRZEWODOWIE:
18 listopada 2022
Radio Maryja

Nie ulega wątpliwości, że winna za to, co się stało, jest Rosja. To Rosja przeprowadza ataki na infrastrukturę krytyczną i na wszystkie źródła prądu. 10 milionów Ukraińców jest dzisiaj bez prądu. Ukraina broni się tym, co ma. Miała przestarzałe S-300 i pewnie to było winą – powiedział gen. Roman Polko, generał Dywizji Wojska Polskiego w rezerwie, były szef jednostki wojskowej GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Trwa śledztwo w sprawie wydarzeń w Przewodowie, gdzie na skutek eksplozji rakiety zginęło dwóch Polaków. Według NATO, Stanów Zjednoczonych i Polski był to ukraiński pocisk przeciwrakietowy. Kijów zaprzecza, ale Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, łagodzi stanowisko i sam przyznaje, że nie jest pewny na 100 procent, co się stało. [czytaj więcej]

– W naszym przekonaniu wybuch rakiety był wynikiem wypadku – mówił Prezydent @AndrzejDuda w #Przewodów, gdzie wciąż prowadzone są czynności śledcze. Kancelaria Prezydenta on Twitter

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) November 17, 2022

– Ustaliliśmy trajektorie lotu. Wiemy, że był to pocisk S-300, który ma niewielki ładunek, ponieważ służy przede wszystkim do niszczenia rakiety w powietrzu, a nie do niszczenia celów naziemnych tak, jak to, co zostało wystrzelone. Stąd też zniszczenia, które zostały dokonane. W tej chwili trwają jeszcze ustalenia, czy to jakaś prowokacja rosyjska, czy raczej jednak wada rakiety, która po minięciu pocisku, którego nie trafiła, powinna ulec samolikwidacji, a jednak spadła i to na polską ziemię, zabijając dwóch polskich obywateli – mówił gen. Roman Polko.

Prezydent @AndrzejDuda w #Przewodów Kancelaria Prezydenta on Twitter

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) November 17, 2022

Po tragedii w Przewodowie pojawiły się również pytania o skuteczność działania systemu obrony powietrznej. [więcej]

– Wszyscy o tym wiedzą, że obrona powietrzna przede wszystkim skupia się na ważnych celach, nie tylko wojskowych, dlatego, żeby ludzie na co dzień mogli normalnie funkcjonować, mieć wodę i prąd w miastach. Natomiast cele zostały wykryte, tylko to też kwestia ustalenia, czy rakiety polskie, czy sojuszu NATO mogą być wystrzeliwane w taki sposób, żeby zniszczyły cele nad Ukrainą. Podkreślam, że system obrony powietrznej ma się dobrze, jak i cały system wywiadowczy, co nie znaczy, że nie można go wzmacniać – wskazał generał Dywizji Wojska Polskiego w rezerwie.

Prezydent @AndrzejDuda: W przestrzeni medialnej pojawiają się zakłamane informacje o wydarzeniach w #Przewodów. Wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek. Tej rakiety nie dało się zatrzymać. To trudny moment dla społeczności lokalnej. #Kongres590 Kancelaria Prezydenta on Twitter

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) November 18, 2022

Były już podejmowane próby, aby stworzyć tarczę, która będzie zabezpieczała nasz kraj, jednak nie doszło to do skutku. Aktualnie ci, którzy mówili na ten temat, że jednak nie potrzeba tej tarczy, teraz oskarżają rząd o to, że linia obrony powietrznej jest taka, a nie inna. Prowadzona jest gra polityczna – wskazał gen. Roman Polko.

Działania Prezydenta @AndrzejDuda w ostatnich 48h:
– Narady z premierem, ministrami, służbami, dowódcami wojskowymi
– Rada Bezpieczeństwa Narodowego
– Kilkanaście rozmów z przywódcami, w tym USA,UA,GB,DE,FR,LT,NATO
– Spotkanie z szefem CIA
– Wizyta w miejscu eksplozji #Przewodów BBN on Twitter

— BBN (@BBN_PL) November 17, 2022

– Mam wyjątkowego terrorystę, państwowego przywódcę, czyli Putina, który dysponuje bronią jądrową i prowadzi operację terrorystyczną, bo tym jest uderzenie na ludność cywilną. W takiej sytuacji media powinny faktycznie współdziałać, wspierać stronę rządową, poruszać się ostrożnie, żeby nie dać się prowokować ze strony rosyjskiej, która szuka możliwości konfliktów – podsumował gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z gen. Romanem Polko w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj

Tagi: agresja Rosji na Ukrainę, gen. dyw. Roman Polko, Polska-Ukraina, Przewodów, Rosja

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Udostępnij

Zobacz także
tommy 1
To Rosja przeprowadza ataki na infrastrukturę krytyczną i na wszystkie źródła prądu. 10 milionów Ukraińców jest dzisiaj bez prądu. Ukraina broni się tym, co ma. Miała przestarzałe S-300 i pewnie to było winą – powiedział gen. Roman Polko, generał Dywizji Wojska Polskiego w rezerwie, były szef jednostki wojskowej GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.