PiotrM
1213
Pomóżcie to rozwiązać
Jota-jotka
,,Duchowość Ołtarza...,,
jeśli teraz się głowią to zapewne dotyczy ,, jakiegoś sporu o Ołtarz,,

Kiedy jestem na Mszy Świętej ,Kapłan 2 razy składa pocałunek na Ołtarzu :kiedy rozpoczyna i kończy sprawować Mszę Święta.

A tak znalazłam( fragmenty)

,,W liturgii chrześcijańskiej gest ucałowania ołtarza pojawił się prawdopodobnie około IV wieku (tak przynajmniej twierdzi spora część historyków …More
,,Duchowość Ołtarza...,,
jeśli teraz się głowią to zapewne dotyczy ,, jakiegoś sporu o Ołtarz,,

Kiedy jestem na Mszy Świętej ,Kapłan 2 razy składa pocałunek na Ołtarzu :kiedy rozpoczyna i kończy sprawować Mszę Święta.

A tak znalazłam( fragmenty)

,,W liturgii chrześcijańskiej gest ucałowania ołtarza pojawił się prawdopodobnie około IV wieku (tak przynajmniej twierdzi spora część historyków liturgii). Jednak pierwsze pisane źródło, które wspomina o tym znaku to tak zwane Ordo Romanus Primus, czyli opis uroczystej liturgii papieskiej sprawowanej w poranek wielkanocny w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Dokument ten pochodzi mniej więcej z połowy VII wieku i mówi o jednym tylko pocałunku składanym przez celebransa na ołtarzu na samym początku liturgii.,,

Ołtarz i jego znaczenie

,,Ołtarz chrześcijański nie jest bowiem jedynie miejscem składania ofiary, choć to oczywiście jego podstawowa funkcja. Chrześcijanie postrzegają ołtarz nie tylko jako miejsce w przestrzeni sakralnej, ale jako znak samego Chrystusa, który „sam stał się Kapłanem, Ołtarzem i Barankiem ofiarnym” (patrz. V Prefacja wielkanocna).

Całując ołtarz, kapłan całuje więc samego Pana. Robi to w imieniu zgromadzonego Kościoła, który jest Oblubienicą Chrystusa. Zatem ucałowanie ołtarza to nie tylko znak czci, szacunku i uwielbienia, ale przede wszystkim gest oblubieńczy – znak wzajemnej miłości Pana i Jego ludu. Wykonany na samym początku Eucharystii przypomina nam i uświadamia, że Ofiara, w której bierzemy udział, jest jednocześnie Ucztą Weselną, w której Chrystusa zaślubia nas sobie mocą swojej miłości objawionej na ołtarzu krzyża.

Jako ciekawostkę można dodać, że Kościoły Wschodnie mają w swoich liturgiach nawet specjalną modlitwę, którą celebrans „żegna się” z ołtarzem. Tak brzmi ona w Kościele Maronickim:

„Zostawiam cię w pokoju, o Święty Ołtarzu i ufam, że w pokoju do ciebie powrócę. Oby Ofiara, która z ciebie otrzymałem, była mi na przebaczenie moich błędów i odpuszczenie mych grzechów, abym mógł stanąć bez wstydu przed tronem Chrystusa. Nie wiem, czy będzie mi dane ponownie do ciebie powrócić i raz jeszcze złożyć na tobie Ofiarę. Oto zostawiam cię w pokoju”.,,

Dlaczego ksiądz całuje ołtarz?