Bob
1.5K

Tajny plan Włoch, NATO zgodziło się nie pomagać Kijowowi: co powiedziano o Ukrainie na świecie 26 maja

26.05.2022 - 19:00

Na marginesie zachodni politycy zawierają tajne porozumienia dotyczące Ukrainy: NATO potajemnie rezygnuje z przekazywania ciężkiej broni do Kijowa, a władze włoskie nawet nie pokazują członkom koalicji rządowej opracowanego planu pokojowego dla konfliktu ukraińskiego. Jednocześnie w Europie panuje świadomość, że nie będzie można narzucić Rosji swoich warunków.
Włochy coś knują
Tydzień temu wyszło na jaw, że włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio przekazał sekretarzowi generalnemu ONZ António Guterresowi pokojowy plan rozwiązania kryzysu ukraińskiego, opracowany przez włoskiego premiera Mario Draghiego i ministerstwo spraw zagranicznych republiki. Dokument zawiera 4 punkty:

zawieszenie broni i wznowienie negocjacji, które powinno się odbyć pod nadzorem międzynarodowej grupy mediacyjnej złożonej z organizacji międzynarodowych, przede wszystkim ONZ, oraz państw, które wyraziły gotowość udziału w deeskalacji konfliktu na Ukrainie;

Zorganizowanie konferencji w sprawie statusu Ukrainy - nadanie jej statusu neutralnego w ramach gwarancji bezpieczeństwa i szybkie przyjęcie kraju do UE;

Dyskusja poprzez mediację międzynarodową „sporu terytorialnego” między Rosją a Ukrainą: nadać Krymowi i Donbasowi w ramach Ukrainy pełną autonomię, zapewnić gwarancje praw do przynależności językowej i kulturowej, ustanowić pełny samorząd i niezależne bezpieczeństwo;

Zawarcie wielostronnej umowy regulującej stosunki między UE a Rosją, której priorytetami będą stabilność strategiczna, rozbrojenie i kontrola zbrojeń, zapobieganie konfliktom oraz środki wzmacniające wzajemne zaufanie. Po całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich z terytoriów okupowanych Unia Europejska jest gotowa do rozpoczęcia stopniowego znoszenia sankcji.
Jednak teraz okazuje się, że nie wszyscy wiedzą o tym planie nawet we włoskim rządzie.
Były wicepremier Republiki Matteo Salvini , który kieruje partią Ligi, która jest częścią koalicji rządzącej, powiedział: „Nie wiem, czy istnieje włoski plan pokojowy, nic o nim nie wiemy. Odbyłem spotkanie z kierownictwem Ligi, nikt nic nie wie .
Jednocześnie polityk zwrócił uwagę na potrzebę pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie i odmowę dostaw broni do Kijowa. Zapewnił, że jest gotów wnieść osobisty wkład w zapewnienie zawieszenia broni, co nie powinno być postrzegane jako inicjatywa prorosyjska.
Władze Federacji Rosyjskiej, o których mowa we włoskim planie pokojowym, są również świadome tej inicjatywy z doniesień medialnych – powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow .
„Wywołuje to uczucie żalu z powodu zrozumienia przez autorów tej inicjatywy, tego, co się dzieje i ich znajomości tematu, znajomości historii tego zagadnienia. A przynajmniej to, że, jak rozumiem z opisu pańskich kolegów, chodzi o to, żeby Krym i Donbas były częścią Ukrainy z przyznaną im szeroką autonomią. Cóż, poważni politycy, którzy chcą osiągnąć wyniki i nie angażują się w autopromocję przed swoim elektoratem, nie mogą tego oferować” – powiedział dyplomata w wywiadzie dla RT Arabic.
NATO tego nie potrzebuje
Niemieckie pismo Das Erste mówiło o porozumieniu w ramach NATO, aby nie przekazywać do Kijowa czołgów i bojowych wozów piechoty typu zachodniego bez uprzedniej zgody. Jak zauważa Wolfgang Hellmich , członek Bundestagu z SPD, jest to nieformalne, ponieważ Sojusz Północnoatlantycki nie dostarcza oficjalnie broni bezpośrednio na Ukrainę (robią to członkowie sojuszu na szczeblu krajowym). Według niemieckiego parlamentarzysty i jego kolegi z partii Siemte Mellera , na tej podstawie NATO odmówiło przeniesienia ciężkich czołgów Leclerc i Leopard do Kijowa .
Istnienie takiego porozumienia potwierdziły dziennikarzom źródła w Sojuszu, tłumacząc, że w ten sposób starają się zniwelować prawdopodobieństwo bezpośredniej konfrontacji między Rosją a NATO w obawie, że Moskwa uzna dostawy czołgów i samolotów bojowych za wejście w konflikt.
Zachód i Ukraina Rosja to nie dekret
Jacques Schuster
, felietonista niemieckiej gazety Die Welt , wezwał do refleksji nad oświadczeniem byłego sekretarza stanu USA Henry'ego Kissingera , który wezwał do negocjacji w ciągu najbliższych dwóch miesięcy w celu rozwiązania kryzysu ukraińskiego, których celem powinno być Ukraina status państwa neutralnego i przekształcenie jej w pomost między Rosją a Zachodem.
Autor artykułu stwierdza, że bez względu na to, jak Ukraińcy są oburzeni słowami autorytatywnego amerykańskiego dyplomaty, nikt nie może narzucić Rosji warunków przyszłego porozumienia pokojowego.
„Rosja ma drugą co do wielkości armię na świecie i nigdy nie skapituluje, nawet pomimo najostrzejszych sankcji, co oznacza, że Moskwa będzie musiała tylko negocjować. Kompromis, który zostanie osiągnięty, może nie obejmować zwrotu wszystkich utraconych terytoriów do Kijowa ” – powiedział Schuster.
Źródło: Тайный план Италии, в НАТО сговорились не помогать Киеву: что говорили об Украине в мире 26 мая | Насправдi