USA spustili 251 vojenských zásahov od roku 1991 a 469 od roku 1798

20. septembra 2022

Ilustračné foto:Pixabay/SKsprávy

Americká armáda začala od roku 1798 469 zahraničných intervencií, vrátane 251 od konca prvej studenej vojny v roku 1991, podľa oficiálnych údajov Kongresovej výskumnej služby.

Spojené štáty spustili v rokoch 1991 až 2022 najmenej 251 vojenských intervencií. Vyplýva to zo správy Congressional Research Service, americkej vládnej inštitúcie, ktorá zhromažďuje informácie v mene Kongresu.

Správa dokumentovala ďalších 218 amerických vojenských zásahov v rokoch 1798 až 1990. To znamená celkovo 469 amerických vojenských zásahov od roku 1798, ktoré Kongres odsúhlasil.

Tieto údaje zverejnila 8. marca 2022 Kongresová výskumná služba (CRS) v dokumente s názvom „ Príklady použitia ozbrojených síl Spojených štátov v zahraničí, 1798-2022 “.

Zoznam krajín, na ktoré sa zameriava americká armáda, zahŕňa veľkú väčšinu národov na Zemi, vrátane takmer všetkých krajín Latinskej Ameriky a Karibiku a väčšiny afrického kontinentu.

Od začiatku roku 1991 do začiatku roku 2004 začala americká armáda podľa CRS 100 intervencií.

Tento počet sa v rokoch 1991 až 2018 zvýšil na 200 vojenských zásahov.

Správa ukazuje, že od konca prvej studenej vojny v roku 1991, v čase unipolárnej hegemónie USA, sa počet vojenských intervencií Washingtonu v zahraničí podstatne zvýšil.

Z celkového počtu 469 zdokumentovaných zahraničných vojenských intervencií Kongresová výskumná služba poznamenala, že vláda USA oficiálne vyhlásila vojnu iba 11-krát, iba v piatich v samostatných vojnách.

Údaje nezahŕňajú vojnu za nezávislosť medzi americkými osadníkmi a britským impériom, akékoľvek vojenské nasadenie medzi rokmi 1776 a 1798 a občiansku vojnu v USA.

Je dôležité zdôrazniť, že všetky tieto čísla sú konzervatívne odhady, pretože nezahŕňajú americké špeciálne operácie, tajné akcie alebo domáce nasadenie.

Správa CRS objasnila:

Zoznam nezahŕňa tajné akcie alebo početné udalosti, pri ktorých boli americké sily od 2. svetovej vojny rozmiestnené v zahraničí v okupačných silách alebo za účelom účasti v organizáciách vzájomnej bezpečnosti, dohodách o základniach alebo bežnej vojenskej pomoci alebo výcvikových operáciách.

Správa podobne vylučuje nasadenie amerických vojenských síl proti domorodým obyvateľom, keď boli systematicky etnicky čistené v násilnom procese koloniálnej expanzie osadníkov na západ.

CRS priznala, že vynechala „neustále používanie amerických vojenských jednotiek pri prieskume, osídľovaní a pacifikácii západnej časti Spojených štátov“.

obr: Projekt vojenského zásahu na Tufts University

Projekt vojenskej intervencie v Centre strategických štúdií Tufts University zdokumentoval ešte väčšie zasahovanie zo zahraničia.

„Spojené štáty podnikli od roku 1776 viac ako 500 medzinárodných vojenských zásahov, pričom takmer 60 % sa uskutočnilo v rokoch 1950 až 2017,“ píše sa v projekte. „A čo viac, viac ako jedna tretina týchto misií sa uskutočnila po roku 1999.“

Projekt vojenského zásahu dodal:

„S koncom éry studenej vojny by sme očakávali, že USA znížia svoje vojenské intervencie v zahraničí, ak budú v stávke menšie hrozby a záujmy. Ale tieto vzorce odhaľujú opak – USA zvýšili svoju vojenskú angažovanosť v zahraničí.


obr: Projekt vojenského zásahu na Tufts University

Ben Norton

Pôvodným zdrojom tohto článku je Multipolarista

skspravy.sk
Metod
Mám knihu s nápisom "Skurvená Amerika".Odporúčam