Coburg
31.6K

Rusko vymenovalo veliteľa špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Ostré slova šéfa Wagnerovcov aj Kadyrova

Sergej Surovikin

Rusko, 9.október 2022 (AM) – Ruské ministerstvo obrany vymenovalo Sergeja Surovikina za veliteľa spoločnej skupiny vojsk v oblasti špeciálnej vojenskej operácie. Čo je známe o menovanom generálovi?

55-ročný vojak sa narodil v Novosibirsku, s vyznamenaním absolvoval Frunzeho Vyššiu veliteľskú školu pre kombinované zbrane v Omsku pomenovanú. Velil motostreleckej čate, potom rote a práporu a slúžil v Tadžikistane. Potom absolvoval výcvik vo Vojenskej akadémii Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruska – tiež s vyznamenaním. V roku 2000 bol Surovikin veliteľom motostrelcov v Jekaterinburgu, Čečensku a Voroneži. Od apríla do novembra 2008 stál na čele 20. gardovej kombinovanej armády. Potom bol prevelený na Hlavné operačné riaditeľstvo Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie, odtiaľ do Volga-Uralského vojenského okruhu, kde bol Surovikin do decembra 2010 náčelníkom štábu. Zúčastnil sa bojových operácií v Sýrii.

Od októbra 2017 je vymenovaný za hlavného veliteľa ruských vzdušných a kozmických síl. Bol ocenený Zlatou hviezdou Hrdinu Ruska. V auguste 2021 získal vojenskú hodnosť armádneho generála. Ženatý, má štyri deti.

Vymenovanie bojového generála Surovikina za veliteľa špeciálnej operácie pozitívne vníma veliteľ práporu Vostok Alexander Čodakovskij. Veliteľ podľa neho „bude mať kratší prístup k prvej osobe a možnosť priamo sprostredkovať svoju pozíciu, pričom obíde hornú vrstvu vojenskej hierarchie“.
“Pohľad na situáciu zo zeme je objektívnejší ako z konferenčnej miestnosti,” zdôraznil.

Senátor Vladimir Džabarov sa zasa domnieva , že Surovikin je „jedným z najtalentovanejších ruských vojenských vodcov“.

Rusko vymenovalo veliteľa špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Ostré slova šéfa Wagnerovcov aj Kadyrova |
David Michael Emeth
Surovkin má opravdu působivý životopis. Jako mladý důstojník se aktivně zapojil do puče na záchranu SSSR. Jako zástupce velitele divize umístěné v Tádžikistánu byl pravomocně odsouzen na jeden rok vězení za rozprodej výzbroje na černém trhu. 😉❗
. ARMATA .
Ani Havel nebol dokonalý, tiež sedel a nakoniec sa stal prezidentom slúžiacim západu.
David Michael Emeth
Havel byl zednář 33. stupně. Proto měl ten "úspěch". 🙂