“Som zhrozený”, reaguje britský medicínsky etik na vyhlásenie hovorcu biskupov Slovenska

Bratislava 4. januára 2022 (HSP/churchmilitant/Foto: TKKBS)

hlavnespravy.sk/…k-na-vyhlasenie-hovorcu-biskupov-slovenska/2812034

Zahraničný portál Church Militant si všíma, ako slovenskí biskupi zareagovali na možnosť výhrady vo svedomí v súvislosti s očkovaním proti koronavírusu

Pred časom hovorca biskupov Martin Kramara na portáli tlačovej konferencii biskupov Slovenska informoval veriacich, že si nemôžu uplatniť výhradu vo svedomí pri odmietaní vakcín proti koronavírusu.

Kramara uviedol, že “štát určuje pravidlá, ktoré pokladá za nevyhnutné pre chod spoločnosti, a veriaci ich rešpektujú, ak sú morálne dobré alebo aspoň neutrálne. Môžu ich odmietnuť iba vtedy, ak sú principiálne nemorálne.” A podľa neho povinná vakcinácia nemorálnou nie je. Odmietanie očkovania prirovnáva k odmietaniu nasledovať pravidlá cestnej premávky, ktoré sú vecou spoločenskej dohody. Podľa neho správne formované svedomie túto spoločenskú dohodu rešpektuje, a nepokúša sa nad ňu vyvyšovať. Mimochodom, svojho času expremiérka Iveta Radičová použila rovnaký argument pri polemike potratov. “Morálka je vecou spoločenskej dohody”, uviedla vtedy, čím pre ňu končila diskusia o zákaze potratov.

Mnohí však očkovanie proti koronavírusu neodmietajú ako také, dokonca mnohým by ani nevadilo, že ide o dostatočne neprebádanú mRNA technológiu, ale odmietajú ho z dôvodu, že pri ich vývoji alebo aj ako priama zložka u niektorých boli použité bunky z orgánov potratených detí. Podľa Kramaru je však spolupráca očkovaného so zlom potratu “natoľko vzdialená”, že nepácha hriech a je treba správne formovať svedomie, lebo “vo svete, v ktorom žijeme, žiaľ, nie je možné dosiahnuť absolútnu nespojitosť s hriechom pri všetkom, čo robíme. Ako kresťania sa usilujeme, aby táto spojitosť bola čo najmenšia. Zároveň v pokore chápeme, že ju nie sme schopní na 100 percent odstrániť,” čím zobral z rúk tej maličkej skupiny veriacich posledný argument, ktorým chceli vyvíjať tlak na to, aby výrobcovia vakcín produkovali etické vakcíny.

Šokujúce vyhlásenie biskupov slovami ich hovorcu si všimol aj konzervatívny katolícky portál Church Militant. Vyjadril sa preň aj britský doktor a bioetik Dr. Niall McCrae:

Ako medicínsky etik som zhrozený, že slovenskí biskupi odmietajú koncept výhrady svedomia. Ak dôjde k takémuto potláčaniu svedomia, stratíme viac než len zaužívané princípy medicíny ako aj princíp “v prvom rade neškodiť”. Stratíme tiež to, čo znamená byť človekom. Všade tam, kde je riziko, musí byť možnosť voľby. A prelát by mal vždy zaobchádzať s každým zo svojich veriacich ako s jedinečným stvorením, ako je to aj v očiach Stvoriteľa.”

Na rezignované vyhlásenie o tom, že spojitosť s potratom je natoľko vzdialená, že nik zaočkovaný tak nepácha hriech a že vo svete nie je možné dosiahnuť absolútnu nespojitosť s hriechom, McCrae rozhorčene dodáva:

“Vzhľadom na históriu výhrad vo svedomí slovenskí biskupi dali najavo otrasnú neznalosť samotného konceptu, ktorý odmietajú.

Títo puritáni Covid kultu chcú, aby každý na planéte dostal nedostatočne otestované mRNA vakcíny bez ohľadu na informovaný súhlas, kontraindikácie či filozofické a duchovné dôvody na odmietnutie.

Pre nich už nie sú naše telá posvätné. Už nie sú chrámom Ducha Svätého ale napichávacím vankúšom pre farmakoncerny,” komentoval mimoriadne ostro McCrae.

Americký portál Church Militant ďalej pripomína, že len očkovaní veriaci mohli byť účastní sv. omše celebrovanej pápežom Fratiškom v septembri počas jeho návštevy na Slovensku a že táto podmienka bola výsledkom dohody ministra zdravotníctva Lengvarského s predsedom KBS arcibiskupom Zvolenským.
Metod
tajný kamarát, nie všetci sú skorumpovaní!