ewaboryk
41.1K

Szwajcarski biskup: nie udzielamy sakramentu namaszczenia osobom poddającym się eutanazji

Data publikacji: 2016-12-11 20:00
Data aktualizacji: 2016-12-12 08:53:00

fot. PHOTOPQR/VOIX DU NORD

Szwajcarski biskup, Vitus Hounder zwrócił się do kapłanów w specjalnym liście, by pamiętali, że nie wolno udzielać ostatniego namaszczenia osobom, które umierają na skutek eutanazji.

Biskup Vitus Hounder poinstruował kapłanów, by byli uważni, jeśli chodzi o sakrament namaszczenia chorych. Przypomniał, że istotne są okoliczności, w jakich znalazł się umierający. W przypadku eutanazji nie ma przesłanek, by wierny mógł skorzystać z sakramentu.

Sytuację osoby, poddającej się eutanazji, biskup porównał do mordercy. „Zabójca również sprzeniewierza się Bożemu Prawu” – napisał w liście biskup Hounder. Przypomniał również, że życie ludzkie należy do Pana Boga. „Godzina naszej śmierci powinna być powierzona Bogu: to gdzie umieram, kiedy umieram i w jaki sposób umieram. To wszystko powinienem pozostawić Bożej Opatrzności – zalecił hierarcha.

Biskup przypomniał, że choć kapłani nie mogą udzielić sakramentu osobom, które poddały się samobójczemu zabiegowi, to powinni towarzyszyć tym ludziom. Chodzi o to, by próbowali – o ile to możliwe – odwieść te osoby od decyzji o samobójstwie. Jeśli to się nie udało, kapłani powinni modlić się, by Bóg okazał umierającym swoje miłosierdzie.

Eutanazja jest w Szwajcarii coraz większym problemem. W 2016 roku ich liczba wzrosła o 35 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Dużym problemem w Szwajcarii jest także tzw. turystyka eutanazyjna. Wielu przyjeżdża specjalnie do tego kraju, by tam popełnić samobójstwo na życzenie.

Źródło: LifeSiteNews
ged

Read more: www.pch24.pl/szwajcarski-bis…
waz2054
@ Weronika.S Oczywiście, że sobie żartuję. A co innego pozostało? Wdawać się w polemikę szkoda czasu i słów. Są moim zdaniem dwie diabelskie pokusy jakim poddawana jest ludzkość. W Oświeceniu, ludziom wydawało się że wszystko już wiedzą, dzisiaj, wydaje się ludziom, że wszystko im wolno.
Weronika.S
@waz2054. Ty chyba żartujesz z tą ,,usługą,,. Czarny to humor. Szkopuł tym, że ,,diabeł miesza,, nie w finansach, ale powiększa swoje zasoby.....
waz2054
Ale i tu diabeł miesza. Eutanazja jest droga. Taki "Dignitas" życzy sobie za usługę około 7000Euro. Tylko czekam, kiedy eutanazja zacznie być refundowana przez państwo.
Weronika.S
Eutanazja przeciwna woli Bożej. Ponadto jest wymuszana środkami farmakologicznymi, stąd może być przyczyną dodatkowych cierpień w chwili śmierci, także duchowych.