Clicks1.2K
Coburg
7

Tak a máme to tu: Tajné sv. omše, ako za prvých kresťanov, za komunizmu a za ďaľších prenasledovaní

Veľká Británia: Kresťania slávia v lockdowne tajné omše
"Našou prioritou je bázeň pre Bohom …
My slúžime vyššiemu zákonu, ako je ten pozemský!"


Londýn - Dublin, 23.11.2020 (LifeSiteNews) – Kostoly na Britských ostrovoch sa vracajú k tajným omšiam po druhom lockdowne vlády so zákazom verejných bohoslužieb. Kňazi totiž pokračujú v slúžení svätých omší ako odpoveď na poslušnosť vyššej autorite! Kostoly smú byť otvorené iba na súkromnú modlitbu. Verejné omše zákon, ktorý schválil parlament počiatkom novembra 516 hlasmi proti 38, zakazuje. ...
Noviny Observer píšu, že uctievanie Boha a slávenie svätých omší sa vracia k štýlu známeho z čias prenasledovania Cirkvi. Istý duchovný pastier vyhlásil, že on a jeho komunita pokračujú v slávení nedeľných svätých omší aj počas lockdownu:
"Slávime tajné sväté omše, odkedy sa začal lockdown. Je to zvláštny pocit konať týmto spôsobom. Ľudia mi hovoria, že sa už cítia ako v podzemnej cirkvi v Číne," povedal kňaz pre Observer a pokračoval: "Skutočnosť, že sa musíme zakrádať, aby sme sa mohli klaňať Bohu zo strachu pred stíhaním kriminálkou je alarmujúca. Ale my robíme, čo robiť musíme! Ako kresťania chceme byť čo najlepšími občanmi, ako sa dá. Nechceme byť neposlušní, nútia nás do pozície, v ktorej musíme alebo konať podľa nášho presvedčenia, alebo proti svojmu svedomiu a viere a podrobiť sa štátu. To je situácia v akej sa nachádzame."
Observer uviedol, že hovoril s náboženskými predstaviteľmi v krajine a stále väčší počet farností porušuje zákon, aby mohli spoločne sláviť Eucharistiu ako zakázanú aktivitu za súčasných reštrikcií.
V novembri polícia prerušila bohoslužbu pastora Regana Kinga na severe Londýna. Pastor pre rozhlas povedal: "Našou prioritou je bázeň pre Bohom … My slúžime vyššiemu zákonu!" King plánuje aj ďalšie bohoslužby a povedal, že jeho verejný príklad obrany náboženskej slobody inšpiruje mnohých, ktorí ho kontaktujú a množstvo ľudí ignoruje zákaz štátu sláviť bohoslužby.
Iný kňaz v Londýne pre Observer vyhlásil:
"My pôsobíme normálne. Každú nedeľu máme viac omší s asi 160 ľuďmi. Nemyslím si, že vláda má autoritu hovoriť Cirkvi Ježiša Krista, že sa nemôže zhromažďovať na slávenie omší. Neuviedli nijaký argument, oni nás iba označili ako nepodstatných! Ale my veríme, že slávenie je najpodstatnejšou vecou v živote! My sa zodpovedáme vyššej autorite. Ak tu je protirečenie medzi zákon krajiny a Božím prikázaním, Sväté písmo veľmi jasne hovorí, že Božie prikázanie musí byť prvoradé! "
Kňaz Dávid Palmer nedávno na Twitteri uviedol, že bude pokračovať vo vysluhovaní sviatostí spôsobom, ktorý sa podobá dômyselnosti katolíckeho kléru počas alžbetínskeho prenasledovania. No jeho biskup mu to potom zakázal.
Viac ako 120 náboženských predstaviteľov v Anglicku a Walese vydalo výzvu vzhľadom k vládnemu zákaze omší. Pre Observer povedal Andrea Williams, CEO:
"Nikdy som nepomyslel, že toto vyslovím v Británii, ale cirkev ide do podzemia! To nie sú izolované prípady - a čím dlhšie to trvá, tým viac cirkví sa pripojí k tomuto hnutiu."
Vo Walese, v Cardiffe, veriaci pokračovali v modlitbách. Dorazila polícia a 30 ľudí vyhnala domov. Reverend Wade Mclennan pre BBC povedal, že aj iné cirkvi vo Walese zákaz ignorujú.
Páter J. Hughes v Írsku tiež odmietol neústavný zákaz omší, ticho pokračoval v ich slúžení a veriacich neposielal domov. Do kostola prišla polícia, ľudí vyhnala a pátra varovala: "Budete stíhaný za porušenie covidových nariadení."
Írska vláda hrozí za slávenie verejných omší pokutou 2500 eur a 6 mesiacmi väzenia.
Na juhozápade krajiny čelili rovnakému prístupu polície aj ďalší dvaja kňazi, keď sa pokúšali slúžiť tajne omše. Po tom, čo ich polícia viackrát upozornila, varovala ich, že ak budú pokračovať, budú "čeliť plnej prísnosti zákona".
Napriek zákazu v nedeľu desiatky kňazov v 11 grófstvach v celom Írsku verejné sväté omše slávili. Boli to prvé verejné omše od 4. októbra! Istý kňaz vyjadril situáciu slovami:
"Myslím si, že je životne dôležité, aby sme my kňazi a rehoľníci boli realistickí v tom, čo sa deje v našich krajinách a na celom svete náboženskej slobode a občianskej slobode. Nedajme sa zastrašiť výzvami, ktorým čelíme. Sme požehnaní a posvätení krvou toľkých pred nami a preto pokračujeme v úsilí v našom vnútornom živote a ak treba budeme odvážne trpieť za Krista a jeho Boží ľud. To, čo sa od nás teraz vyžaduje je monumentálne ale také sú aj milosti, ktoré boli dané mučeníkom pred nami a budú dané aj nám, len o ne musíme prosiť.”
Viac ako 120 náboženských predstaviteľov Anglicka a Walesu vydalo aj právne podloženú u výzvu k vládnemu zákazu verejných omší.
U.S.C.A.E.
Macron rozzúril katolíkov: povolil cez Vianoce len 30 ľudí v kostoloch

26. novembra 2020 Krátke správy - Cirkev

Po dvoch týždňoch protestovania francúzskych katolíkov pred kostolmi počas víkendov, sa veriaci dozvedeli od francúzskeho prezidenta verdikt, ako by mali vyzerať bohoslužby počas Vianoc. Sľub otvoriť kostoly pre slúženie verejných sv. omší od 15. decembra vyzeral nádejne, ale …More
Macron rozzúril katolíkov: povolil cez Vianoce len 30 ľudí v kostoloch

26. novembra 2020 Krátke správy - Cirkev

Po dvoch týždňoch protestovania francúzskych katolíkov pred kostolmi počas víkendov, sa veriaci dozvedeli od francúzskeho prezidenta verdikt, ako by mali vyzerať bohoslužby počas Vianoc. Sľub otvoriť kostoly pre slúženie verejných sv. omší od 15. decembra vyzeral nádejne, ale vzapätí nasledovala zo strany Macrona studená sprcha: „Pokiaľ ide o bohoslužby, tie budú opäť povolené v rámci prísneho limitu 30 osôb.“

Okamžite nasledoval výbuch na sociálnych sieťach, ktorého sa zúčastnili všetky názorové platformy katolíkov. Parížska korešpondentka portálu Life Site News, Jeanne Smitsová, hovorí doslova o „ zúrivosti“. Všetci vnímajú absurdnosť opatrenia, ktoré by v gigantických francúzskych katedrálach vytvorili pre jedného veriaceho priestor 200 metrov štvorcových.

Tentokrát sa už neudržali ani biskupi a okomentovali vládne rozhodnutie s prívalom hnevu. Biskup Xavier Malle z Gap označil toto opatrenie za „trest“, čím zrejme narážal na pomstu vlády za modlitebné demonštrácie. Biskup Matthieu Rougé označil rozhodnutie za „neúctivé“ a „neadekvátne“, pretože počas rozhovorov medzi biskupmi a premiérom Jeanom Castexom a ministrom vnútra Gérardom Darmaninom bolo dohodnuté, že účasť bude „úmerná veľkosti kostolov“.

Najďalej vo svojom hneve zašiel biskup Bernard Ginoux z Montaubanu, ktorý uverejnil na Tweeteri výzvu katolíkom: „Vtrhnite do našich kostolov, pokračujte v požadovaní omší a my biskupi a kňazi ich prídeme slúžiť. Ste Boží ľud.“ Na otázku: „Keby boli kostoly plné, myslíte si, že by bolo dosť policajtov na pokutovanie všetkých?“, odpovedal: „Presne to navrhujem. Ale bude dosť katolíkov, aby obsadili naše kostoly počas omší? Katolíci, prebuďte sa! My, vaši biskupi a kňazi, tam budeme.“

Francúzska biskupská konferencia uverejnila v utorok komuniké, v ktorom uvádza, že bola „sklamaná a prekvapená“. Pravidlo 30 ľudí označila za „nereálne a neaplikovateľné“.

Parížsky arcibiskup Michele Aupetit v Radio Notre Dame označil pravidlo 30 ľudí za smiešne a sarkasticky okomentoval rozhodnutie vlády: „Doteraz nás prichádzali do našich kostolov vraždiť islamskí teroristi, a pokojne sa modliacim ľuďom podrezávať hrdlá. Teraz tam možno Gérald Darmarin ešte pošle počas omše policajtov s obuškami.“

Na hnev katolíkov reagoval Macron telefonátom predsedovi biskupskej konferencie Ericovi de Mouilins-Beaufort a prisľúbil „realistickú dohodu“ do štvrtka. Guillaume Bernard, historik práva na Katolíckej univerzite vo Vandée, to považuje za výsmech, pretože štvrtkové rozhodnutie príde neskoro, takže katolíci nebudú môcť dodržať zákonný rámec na vyhlásenie nových omší, čo je pravdepodobne povinnosť, ktorú im ukladá sekulárna republika: „Stále sa katolíkom vysmievajú. Akékoľvek obmedzenie počtu veriacich je škandálne,“ a pýta sa: „Príde polícia a bude počítať veriacich?“ Kňazi podľa neho nie sú pomocníkmi policajtov. Dúfajme, že je to tak.

BM

Zdroj: LifeSiteNews
One more comment from U.S.C.A.E.
U.S.C.A.E.
»Vraťte nám mši!«

Odvážný projev Jérôma Triomphe 15. listopadu v Saint-Maur-des-Fossés u příležitosti velkého boje o svobodu kultu a za obranu víry. Za svoji odvážnou bojovnost při obraně života, svobody výchovy a náboženství byl vyznamenán čestným titulem od Consiglio Direttivo dei Giuristi per la Vita.

Francouzští katolíci,

znáte situaci: vláda nám zakázala shromažďovat se ve svých kostelech…More
»Vraťte nám mši!«

Odvážný projev Jérôma Triomphe 15. listopadu v Saint-Maur-des-Fossés u příležitosti velkého boje o svobodu kultu a za obranu víry. Za svoji odvážnou bojovnost při obraně života, svobody výchovy a náboženství byl vyznamenán čestným titulem od Consiglio Direttivo dei Giuristi per la Vita.

Francouzští katolíci,

znáte situaci: vláda nám zakázala shromažďovat se ve svých kostelech: v kostelech, které nám stát ukradl již dvakrát: 1790 a 1905. S odvoláním na princip laicity vláda nařídila, že pohřební obřady jsou důležitější než ty, při kterých dochází ke svátostnému proměňování. 7. listopadu Státní rada potvrdila zákaz účastnit se mše svaté v našich chrámech, a to v rozporu s vyjádřením Vědecké Rady.

Základní náboženská svoboda byla zcela deklasována na úroveň nižší než svoboda shromažďování, která zůstává zaručena. Kult je možno vykonávat pouze ve spojení s jinou aktivitou v případě, že se tak děje mimo dům. Tak je to výslovně napsáno. Základní náboženská svoboda byla omezena na slovo, které ztratilo smysl.

Ve jménu nové zdravotní diktatury vláda požaduje:

- aby miliony rodičů doprovázely miliony dětí do školy;

- aby podniky byly otevřené a platily daně;

- aby Pařížané namačkaní jako sardinky v metru dýchali nejotrávenější vzduch ve Francii;

- že je možno tvořit fronty u trafik k nákupu cigaret, ve jménu veřejného zdraví!

Je možno si koupit gril a v zahradnictví kytku místo mše, je možno tlačit se v obchodech, kde malí prodejci těžce dýchají jak v agonii a vláda je ignoruje, zcela lhostejná k jejich problémům. Nastupuje naopak hodina, kdy účastnit se bohoslužby s rouškou a s odstupem je pro ně nepřijatelné.

Předchozí ministr pro náboženské záležitosti se pokoušel vysvětlit, že se můžeme dívat na mši v televizi a že ostatně zbývá ještě možnost modlit se individuálně. Pokoušeli jsme se vysvětlit mu, že jízda na kole není totéž co sledovat Tour de France. Marně jsme se pokoušeli vysvětlit, co je to svátost a eucharistické přijímání jakožto pokrm pro naše duše...

Nový ministr pověřený náboženským záležitostmi je stejného ražení a pohrozil nám, že použije pořádkové síly. Navíc, když odůvodňoval zákaz mše, měl tu odvahu tvrdit, že »život je důležitější než všechno ostatní«! Nikoliv pro vás, pánové z vládly! Nikoliv pro Stát, který způsobil smrt Vincence Lamberta! Nikoliv pro Stát, který je propagátorem milionů potratů. Nikoliv pro vás, pánové této vlády, složené z většiny, která rozšířila možnost potratu z psychosociálních důvodů až do devátého měsíce.

Drahý pane ministře, měl byste vědět , že pro nás věřící existuje mnohem větší dimenze než pozemský život, i když ve skutečnost se my věřící jevíme jako nejhorlivější ochránci tohoto života. Naše největší dobro zde na zemi je jistota věčného života. Kdybychom neměli tuto jistotu, byli bychom prostě jen cimbály, které dělají rámus a nic jiného. Nejdůležitější dobro po nás je věčný život. Co to prospěje, kdyby člověk získal celý svět, ale ztratil svou duši?

Představitelé vlády nás odmítli přijmout, protože nic nevědí, nic nechápou a ve skutečnosti námi pohrdají. Pravdou je, že se nás katolíků nebojí. Ale nebojí se ani Francouzů, když jejich první ministr měl odvahu říct, že nemá v úmyslu povolit uzdu, jakoby samotní Francouzi byli nějaký dobytek, se kterým se může nakládat a pohrávat dle chuti? (...)

Navzdory článku 3 dekretu z 29. října 2020, který nám povoluje manifestovat, pokud respektujeme sanitární opatření vynucené pandemií, francouzští prefekti přijali instrukce, které ukládají absolutní zákaz náboženského obřadu. Rozhodli o tom v rozporu s tím, co stanoví právo, jakoby modlit se nebo sloužit mši na veřejném prostranství nemohlo být pokládáno za formu manifestace. Jakoby stát měl právo soudit způsob jakékoliv manifestace. Je možno říct, že v celé Francii bylo ohlášeno více než čtyřicet manifestací. Nemluvíme o tom, že závažně nelegitimní je jednání prefektur, když neodpovídají na žádosti různých iniciátorů manifestací, požadujících právo na mši, kteří jsou ponecháni v nejistotě, pokud jde o právní bezpečnost. Toto nelegitimní počínání není nic jiného než pokus odradit manifestanty, kteří jsou už unaveni a byli pokutováni.

V jiných místech, v Nantes a Lyonu, Clermont-Ferrand a Bergeracu, Paříži, Grenoblu a Štrasburku byly rozšířeny zákazy: prefekti ministra pro náboženské záležitosti chtějí zakázat veškeré modlitby a dovolit jen protestní manifestace za porušení práva a principu laicity! Ti, kteří měli záměr manifestovat před otevřenými dveřmi kostelů, ve kterých se slaví mše bez věřících, byl vykázáni na náměstí. Ti, kteří měli odvahu ohlásit manifestaci za obnovení práva na mši a modlitbu, byli umlčeni.

V Cermont-Ferrand soudní autorita zakázala manifestaci, protože měla „náboženské cíle“. V Nanes, sotva začalo shromažďování, úřady zakročily a jako důvod uvedly, že to, co je zakázáno uvnitř, musí být zakázáno i venku! Žádnou roli zde nehraje virus, ale jen samotný kult. V Lyonu prefekt svolal organizátory manifestace, která se dožadovala mše. Bylo přítomno šest organizátorů a ti popírali, že se jednalo o kult jen proto, že byl přítomen jeden kněz. Šlo o to, že někteří katolíci klečeli, a tím porušovali zákaz kultu. Ti, kteří si počínali tak, jak to dělají Black Lives Matters, nejen měli právo si tak počínat, ale byli za to od funkcionářů dokonce chváleni a povzbuzováni. Když organizátor položil otázku, zda je možno číst na manifestaci evangelium, uvedl funkcionáře do rozpaků, protože na takovou eventualitu nebyli připraveni. (...)

V Paříži to byla první manifestace, která měla být odpoledne před chrámem San Sulpicio. Prefekt výslovně řekl: Zakazuji jakýkoliv vnější náboženský projev, žádné modlitby, zpěv nebo mše. »Žádné viditelné náboženské znamení«! V pátek ministr pro náboženské záležitosti výslovně hrozil francouzským biskupům. Podle něho modlit se na ulici je nejen porušení dispozic vlády, ale také zákona a odluky církve od státu!

Vědí oni vůbec, co mluví? Jejich neznalost náboženství a práva je propastná a dává nám tak definitivní obraz.

Někteří chtěli věřit v možnost pokojné a umírněné laicity. Ale je to právě stát, který pod záminkou zdravotní nouze chce podřizovat náboženství svému agresivnímu laicismu. Nedělejme si iluze: Stát chce se stále rostoucí naléhavostí zavádět zásadu, že jeho laický charakter zakazuje jakýkoli náboženský projev mimo soukromá a uzavřená místa.

To je nový totalitní požadavek! Jestliže se nevzepřeme, další krok bude zákaz procesí a poutí. To je pro ně nesnesitelné. Princip laicity bude aplikován na náboženství. Co zabrání republice, nařídit doktrínu a morálku podle svých zákonů? Tento laicistický protináboženský totalitarismus bude velmi těžký. Ale nesmí nás to udivit. Nezapomínejme na poučení, jaké nám poskytují dějiny.

V roce 1790 stát uloupil katolíkům všechna časná dobra církve, plod práce a obětí celých generací našich předků, jejichž krev zavlažila půdu Francie. Stát zavřel brány kostelů, a svatostánky, zkonfiskoval kalichy a pixidy, které patřily katolíkům, aby tak zavedl svůj pokrok.

Nyní znovu v roce 2020 jsou to už jen duchovní dobra, která nám zbývají. Ale na rozdíl od časných statků, které jsou zaneseny do katastrů, duchovní dobra jsou zapsána ve velkých registrech našich duší a garantována knihou hypoték Božích. Nemají tedy možnost ani právo nám je odebrat. V roce 1905 katolíci povstali, aby bránili své kostely, do kterých chtěl vstoupit stát a konfiskovat inventář. V roce 2020 stejní katolíci, věrní dědictví těch včerejších se ocitají před zavřenými chrámy, ve kterých se nám zakazuje slavit mši svatou.

Nuže, svoboda je křehké zboží, které je třeba bránit, jak učil Ježíš. (Mimochodem, vyslovit jeho jméno na veřejnosti je také zakázáno, pane prefekte?) »Dávejte, co je císařovo císaři a co je Božího, Bohu«.

Nuže, my nepřijímáme! S právem se nekšeftuje, právo se vymáhá! Dejte to, co je Božího, Bohu. Vraťte nám přijímání Těla živého Boha! Vraťte nám, co nám náleží! Pozvedněme společně toto volání po celé Francii, ať zní od města k městu jako ozvěna našeho hněvu, naší naděje a našeho poslání: Vraťte nám Mši!

La Nuova Bussola Quotidiana

lumendelumine.cz/index.php?page=vratte-nam-msi
johanika
Včera uviedli správu o tajných sv. omšiach aj v Chorvátsku a Slovinsku.
Peter(skala)
kde to uviedli?
johanika
V rozhlasových správach RTVS.
jezofiko
To sú veľmi dobré správy tie RTVS. Vysielajú čo chcú.