Clicks1.2K

Wiadomości Gloria.tv z dnia 8 lipca 2016 r.

1. Jak czytać „Amoris Laetitia”? – wskazania archidiecezji filadelfijskiej
2. Odmienne zalecenie kardynała Schönborna w sprawie tej adhortacji
3. Biskup Rey z Francji podejmie zachętę kardynała Saraha

Jak czytać „Amoris Laetitia”? – wskazania archidiecezji filadelfijskiej
Archidiecezja filadelfijska, której ordynariuszem jest arcybiskup Charles J. Chaput, opublikowała wytyczne pastoralne dla wprowadzenia w życie kontrowersyjnego dokumentu „Amoris Laetitia”. Czytamy w nim: „Tak jak w przypadku wszystkich dokumentów Urzędu Nauczycielskiego Kościoła «Amoris Laetitia» można najlepiej zrozumieć, kiedy czyta się go w ramach tradycji nauczania i życia Kościoła”. Dokument archidiecezji jest jasny, krótki i wyraźnie pastoralny. Gloria.tv zachęca Franciszka do porzucenia wątpliwego, wprowadzającego zamieszanie i akademickiego „Amoris Laetitia” i skorzystania z dokumentu z Filadelfii.

Odmienne zalecenie kardynała Schönborna w sprawie tej adhortacji

Kardynał Schönborn w jednym z ostatnich wywiadów zaznacza, że „Amoris Laetitia” jest zobowiązująca, i wskazuje, przeciwnie niż archidiecezja filadelfijska, że wszystkie wcześniejsze wypowiedzi Urzędu Nauczycielskiego Kościoła powinno się obecnie czytać w świetle „Amoris Laetitia”. Porównuje też tę sytuację do nauczania Soboru Watykańskiego I, które jak twierdzi, należy interpretować w świetle Soboru Watykańskiego II. Czy możemy się spodziewać od kardynała także odwrotnej zachęty – do czytania nowych dokumentów Kościoła bez zaprzeczania starym, do interpretowania ich w duchu niezmiennej Tradycji Kościoła?

Biskup Rey z Francji podejmie zachętę kardynała Saraha

W jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi kardynał Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zachęcał do odprawiania Mszy świętej w kierunku wschodnim, a nie twarzą do ludu i tyłem do Tabernakulum. Jego wskazówki zostaną teraz wprowadzone w życie przez biskupa Rey’a z Fréjus-Toulon we Francji, który chcąc dać przykład swojej diecezji, zamierza od najbliższego adwentu odprawiać Msze ad orientem. Oświadczył on, że wyjaśni, dlaczego będzie sprawował liturgię w ten sposób, i zachęci swoich kapłanów, by uczynili to samo.
biniobill
@VRS napisał:
Czyli bez zmian - tak jak myślałem.
---------------------------------------

Czyżbyś miał nadzieję, że odszczepię się od Kościoła i pójdę w schizmę??? Na szczęście za głupcami nie podążam.
biniobill
@VRS
czy tylko, jak zwykle teoretycznie i w oderwaniu od realiów, ujadasz na forum?
---------------------------

Dzisiaj jest niedziela - idź, proszę, na mszę świętą, a jeżeli masz trudność to nawróć się i wracaj do Kościoła.
One more comment from biniobill
biniobill
@Tylko prawda wyzwala
Mów dalej ślepemu o kolorach...
22Cecylia
Następny "udaje", z premedytacją "nie zauważa" całości wpisu. Manipulant i szyderca.
_____________________________________________
@Tylko prawda wyzwala
Zagadka, której rozwiązanie pozwala zrozumieć konieczność reformy liturgii przedsoborowej
22Cecylia: Oto Instrukcja z dn. 14 grudnia 1941 roku wydana przez św. Kongregację Soboru ( AAS 1941, str. 389 )... słuchania Mszy św. w niedzielę i święt…More
Następny "udaje", z premedytacją "nie zauważa" całości wpisu. Manipulant i szyderca.
_____________________________________________
@Tylko prawda wyzwala
Zagadka, której rozwiązanie pozwala zrozumieć konieczność reformy liturgii przedsoborowej
22Cecylia: Oto Instrukcja z dn. 14 grudnia 1941 roku wydana przez św. Kongregację Soboru ( AAS 1941, str. 389 )... słuchania Mszy św. w niedzielę i święta nakazane...
minutę temu
22Cecylia
@biniobill znowu kulą w płot.
________________________________________________
@biniobill
@22Cecylia
To co prezentujesz to odwrócenie percepcji i nie dziwi mnie, że tabuny schizmatyków uległy iluzji jak by były po praniu mózgów. Czyżby dla was nie było już ratunku?
25 minut(y) temu
biniobill
@22Cecylia
To co prezentujesz to odwrócenie percepcji i nie dziwi mnie, że tabuny schizmatyków uległy iluzji jak by były po praniu mózgów. Czyżby dla was nie było już ratunku?
22Cecylia
@biniobill tak wiem, to jest nowa mądrość etapu od momentu jak moderniści przez ogrodzenie Kk przeleźli i próbują wmówić zwiedzionym katolikom, że teraz Kościół jest z drugiej strony.
biniobill
@22Cecylia
/.../ kulą w płot.
-----------------

Cecylia, dla mnie możesz być nawet jehowitką a nie lefebrystką. Cóż to ma za znaczenie i tak stoisz za ogrodzeniem.
22Cecylia
@biniobill kulą w płot.
biniobill
@22Cecylia
Dziwnym trafem wątpliwości budzi tylko wśród was, lefebrystów
😀
22Cecylia
Nie czytać, bo to nie jest głos z Watykanu. Gdyby był, nie budziby tylu wątpliwości wśród katolików, a wśród wrogów Kościoła nie wzbudzałby tyle entuzjazmu.
________________________________________
@biniobill
Czytać nie zwracać uwagi na jadowite syki, podszepty, szyderstwa. Jeżeli lefebryście nie odpowiada głos z Watykanu, tym bardziej czytać.
biniobill
Czytać nie zwracać uwagi na jadowite syki, podszepty, szyderstwa. Jeżeli lefebryście nie odpowiada głos z Watykanu, tym bardziej czytać.
biniobill
@VRS napisał:
,Jak czytać "Amoris Laetitia"?' Nie czytać.
-----------------------------------------

Skoro diabła parzy po ślepiach to znaczy czytać !!!!
waz2054
Prawo nie działa wstecz. Nie sądzę zatem aby można było dwa tysiące lat nauczania Kościoła obecnie interpretować w świetle „Amoris Laetitia”. Znaczyło by to, że nauka Kościoła podlega dowolnej i zmiennej w czasie interpretacji. Takie podejście jest sprzeczne z Pismem Świętym, które dowolnej interpretacji nie podlega. Mało tego, jakaś „Amoris Laetitia”, nie jest źródłem wiary i można jej w ogóle …More
Prawo nie działa wstecz. Nie sądzę zatem aby można było dwa tysiące lat nauczania Kościoła obecnie interpretować w świetle „Amoris Laetitia”. Znaczyło by to, że nauka Kościoła podlega dowolnej i zmiennej w czasie interpretacji. Takie podejście jest sprzeczne z Pismem Świętym, które dowolnej interpretacji nie podlega. Mało tego, jakaś „Amoris Laetitia”, nie jest źródłem wiary i można jej w ogóle nie czytać i nie brać pod uwagę.

Ale dlaczego nie interpretować nauki kościoła przez pryzmat "Laudati Si" i nie przestać palić węglem? W Buenos Aires w tej chwili jest zima, 12°C a w południe będzie 20°C, kto by w piecu palił? Dlatego słusznie Papież Franciszek narzeka na takie marnotrawstwo.
Εἰρηναῖος
Rebelius jestem tutaj nowy, ale wśród wszystkich tradycjonalistycznych komentarzy na innych forach, blogach, facebookach najwięcej krzyczą ci, którzy niekoniecznie mają rację, i to w najmocniejszych słowach; tych, co mają wyważone poglądy, zwykle nie chce się zabrać głosu - lepiej udać się na jakąś mszę trydencką w jakimś duszpasterstwie czy gdzieś, gdzie jest odprawiania regularnie (niekonieczni…More
Rebelius jestem tutaj nowy, ale wśród wszystkich tradycjonalistycznych komentarzy na innych forach, blogach, facebookach najwięcej krzyczą ci, którzy niekoniecznie mają rację, i to w najmocniejszych słowach; tych, co mają wyważone poglądy, zwykle nie chce się zabrać głosu - lepiej udać się na jakąś mszę trydencką w jakimś duszpasterstwie czy gdzieś, gdzie jest odprawiania regularnie (niekoniecznie bractwo), bo w internecie każdy pisze, co chce, i trolli co niemiara
Εἰρηναῖος
Rebelius zachęcać zawsze można... także do tego, by odprawił Mszę świętą trydencką i zachęcił innych do tego samego... ha ha...