tommy1
5314

OJCIEC ŚWIĘTY: DROGA WIARY NIGDY NIE JEST SPACERKIEM, ALE JEST WYMAGAJĄCA I CZASEM ŻMUDNA

29 czerwca 2022

W Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła Ojciec Święty Franciszek sprawował w Watykanie Mszę świętą, podczas której pobłogosławił paliusze dla 44 nowych metropolitów, m.in. dla metropolity białostockiego, ks. abp. Józefa Guzdka.


W homilii podczas Eucharystii w Bazylice Świętego Piotra Papież zachęcał wiernych do ożywczego głoszenia Ewangelii i docierania do wszystkich ludzi.

Ojciec Święty mówił, że trwający synod wzywa nas, byśmy stali się Kościołem, który powstaje, nie zamyka się w sobie, potrafi spojrzeć szerzej, aby wyjść na spotkanie światu. Jak wskazywał, musimy być Kościołem bez łańcuchów i murów.

– W którym każdy może czuć się akceptowany i wspierany, w którym pielęgnuje się sztukę słuchania, dialogu, uczestnictwa pod wyłącznym kierownictwem Ducha Świętego. Kościołem wolnym i pokornym, który powstaje szybko, który nie zwleka, nie odkłada na później wyzwań dnia, nie odgradza się sakralnymi murami, ale daje się ożywiać zapałowi głoszenia Ewangelii i pragnieniem dotarcia do wszystkich i przyjęcia wszystkich – akcentował Papież.

W południe Ojciec Święty spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Stając się chrześcijaninem, musimy stopniowo uczyć się nim być, zwłaszcza poprzez chwile próby – jak święci apostołowie.

– W świetle tego doświadczenia świętych apostołów Piotra i Pawła każdy z nas może zadać sobie pytanie: Czy wyznając wiarę w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, czynię to ze świadomością, że zawsze muszę się uczyć, czy też zakładam, że już wszystko wiem? Ponadto, czy w trudnościach i próbach zniechęcam się, narzekam, czy też uczę się czynić z nich okazję do wzrastania w zaufaniu do Pana. Św. Paweł pisze bowiem do Tymoteusza: wybawia nas od wszelkiego zła i wprowadza nas bezpiecznie do nieba – zaznaczył papież Franciszek.

Transmisję z Watykanu przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.


RIRM

drukuj

Tagi: Franciszek

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Jota-jotka
,,Papież zachęcał wiernych do ożywczego głoszenia Ewangelii i docierania do wszystkich ludzi.
Ojciec Święty mówił, że trwający synod wzywa nas, byśmy stali się Kościołem, który powstaje, nie zamyka się w sobie, potrafi spojrzeć szerzej, aby wyjść na spotkanie światu. Jak wskazywał, musimy być Kościołem bez łańcuchów i murów.,,More
,,Papież zachęcał wiernych do ożywczego głoszenia Ewangelii i docierania do wszystkich ludzi.

Ojciec Święty mówił, że trwający synod wzywa nas, byśmy stali się Kościołem, który powstaje, nie zamyka się w sobie, potrafi spojrzeć szerzej, aby wyjść na spotkanie światu. Jak wskazywał, musimy być Kościołem bez łańcuchów i murów.,,
Matricaria
No i dobrze,w tym ogólnym zamieszaniu tym wyraźniej widać skąd się bierze mądrość tego świata.Oczywiste jest że jeśli chce się zbudować coś trwałego to wiąże się to z poniesieniem konkretnej ofiary,dobroć i piękno kosztuje,solidność,uczciwość nie powstaje tak sobie ale żywi się trudem i zaparciem siebie.Tzw ludowa wiara okazuje się bazą która dawała żywotność chrześcijaństwu,nie wspominając o …More
No i dobrze,w tym ogólnym zamieszaniu tym wyraźniej widać skąd się bierze mądrość tego świata.Oczywiste jest że jeśli chce się zbudować coś trwałego to wiąże się to z poniesieniem konkretnej ofiary,dobroć i piękno kosztuje,solidność,uczciwość nie powstaje tak sobie ale żywi się trudem i zaparciem siebie.Tzw ludowa wiara okazuje się bazą która dawała żywotność chrześcijaństwu,nie wspominając o powołaniach kapłańskich i zakonnych.Bez ludowości krew wiary zamienia się w wodę klerykalizmu,traci zdrowy rozsądek na rzecz nudnego moralizatorstwa.
Franciszek trochę zagalopował się z kultem Paczamamy ale my wiemy mniej więcej o co chodziło,rok liturgiczny zasadza się na naturze stworzonej przez Boga i nie wolno tego rozłączać.
W stalowo-betonowym bunkrze też można urządzić kościół i czcić Boga ale jak długo ludzka psychika to zniesie? Jedno pokolenie wytrzymie,następne zaczną uciekać w poszukiwaniu czegoś bardziej przyjaznego zmysłom i dającego wytchnienie od doczesności.
tommy 1
W świetle tego doświadczenia świętych apostołów Piotra i Pawła każdy z nas może zadać sobie pytanie: Czy wyznając wiarę w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, czynię to ze świadomością, że zawsze muszę się uczyć, czy też zakładam, że już wszystko wiem? Ponadto, czy w trudnościach i próbach zniechęcam się, narzekam, czy też uczę się czynić z nich okazję do wzrastania w zaufaniu do Pana. Św. Paweł pisze …More
W świetle tego doświadczenia świętych apostołów Piotra i Pawła każdy z nas może zadać sobie pytanie: Czy wyznając wiarę w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, czynię to ze świadomością, że zawsze muszę się uczyć, czy też zakładam, że już wszystko wiem? Ponadto, czy w trudnościach i próbach zniechęcam się, narzekam, czy też uczę się czynić z nich okazję do wzrastania w zaufaniu do Pana. Św. Paweł pisze bowiem do Tymoteusza: wybawia nas od wszelkiego zła i wprowadza nas bezpiecznie do nieba.
Matricaria
Człowieczeństwo na tym polega że uczy się dokąd może,tak jak mówi Franciszek,w próbach wzrastamy w zaufaniu do Pana więc nie możemy się nimi zniechęcać.Po co Pan Bóg stwarzał tyle narodów w najrozmaitszych odcieniach,no chyba po to by na ziemi było bardziej ciekawie.
Kościół w praktyce kultu przepięknie ogarniał tę różnorodność i oby tak pozostało.
Papież przypomina, że wiara chrześcijańska jest …More
Człowieczeństwo na tym polega że uczy się dokąd może,tak jak mówi Franciszek,w próbach wzrastamy w zaufaniu do Pana więc nie możemy się nimi zniechęcać.Po co Pan Bóg stwarzał tyle narodów w najrozmaitszych odcieniach,no chyba po to by na ziemi było bardziej ciekawie.
Kościół w praktyce kultu przepięknie ogarniał tę różnorodność i oby tak pozostało.

Papież przypomina, że wiara chrześcijańska jest spotkaniem z Jezusem żywym i liturgia to umożliwia. Eucharystia nie jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy, lecz jej uobecnieniem.
Podkreśla, że trzeba dbać o każdy aspekt celebracji: miejsce, czas, gesty, słowa, przedmioty, szaty liturgiczne, pieśni, muzykę i należy zachować wszystkie wskazania zawarte w księgach liturgicznych. Już to samo wystarczyłoby, by nie okradać zgromadzenia liturgicznego z tego, co się mu należy: tajemnicy paschalnej sprawowanej tak, jak Kościół to ustanowił.
Franciszek ogłosił List apostolski o liturgii
tommy 1
Ojciec Święty mówił, że trwający synod wzywa nas, byśmy stali się Kościołem, który powstaje, nie zamyka się w sobie, potrafi spojrzeć szerzej, aby wyjść na spotkanie światu. Jak wskazywał, musimy być Kościołem bez łańcuchów i murów.