Clicks30
tr.news

Papa Francis, Kanonizasyonu "Popülist Sebeplerle" Kullanıyor

Arjantinli blog Caminante-Wanderer'ın 18 Ekim tarihinde yazdığına göre, sadece aklını peynir ekmekle yemiş kör bir neo-con VI. Paulus ya da Başpiskopos Oscar Romero'nun Kilise'nin kutsallığı anladığı şekilde aziz olabileceğine inanır.

Blog için, VI. Paulus ve Romero, Francis'in "giderek kötüleşen" Kilise'yi politik açıdan doğru şekilde boyamak için "popülist sebeplerle" kanonizasyonu kullanması sonucunda "saf bir niyet" neticesinde azizleştirildi.

Blog, bir zamanlar azizleştirmenin merkezinde yer alan erdemlerin, yerini nasıl önemsiz ayrıntılara bıraktığını güzel bir biçimde anlatıyor:

• 2005 yılında, Arjantin'in Santiago del Estero kenti Piskoposu Maccarone'nin, şoförüyle eşcinsel zina gerçekleştirdiği videosu yayınlandığında, Bergoglio bu durumu "Maccarone'nin özel hayatı" olarak yorumlamıştı.

• 2012 yılında Bergoglio, Arjantin'in Merlo-Moreno kenti Piskoposu Fernando Bargalló'nun Karayip'leri bir otelde sarışın bir genç bayanla fotoğraflarının çekilmesinden sonra Bargallo'yu savunmuştu.

• 2013 yılında Francis, Monsenyör Ricca’nın eşcinsel kaçamaklarını yargılama hakkının olmadığını söylemişti. Ricca, Francis’in zaman zaman kaldığı Vatikan otelini işletiyor ve Vatikan Bankası'ndaki bağlantısı durumundadır.

• 2018 yılında Francis, eşcinsel bir zina geçmişi olan Başpiskopos Edgar Peña Parra'yı, Devlet Sekreteri Vekili olarak atadı.

Resim: © Mazur/catholicnews.org.uk, CC BY-NC-SA, #newsUywlqqjern