Clicks5
tr.news

Viganò Israr Ediyor: Komplocular Kiliseyi Yıkmak İçin II. Vatikan Konsili'ni Kullanıyor

Başpiskopos Carlo Maria Viganò, MarcoTosatti.com sitesinden (6 Temmuz), Viganò'nun II. Vatikan Konsili eleştirilerinin "bölücülüğün eşiğinde" olduğunu iddia eden Sandro Magister'a cevap verdi.

Viganó, kendisiyle konuşulmadığını ancak "sırtına hakaretler yüklenmesinden" müteessir olduğunu söylüyor ve Kilise içinde, muhalifleri dikkate veya yanıta gerek görülmeyen aşağılık bir konuma getirmek için kullanılan etiketin "Lefebvrian", sosyo-politik cephede ise "faşist" olduğunun altını çiziyor.

Viganò, II. Vatikan Konsili'nin "amacını bozarak" kendi gizli otoriteleri ile donatılmış bir kılıf olarak kullanan kişiler tarafından "kandırıldığımızı" tekrar belirtiyor.

Viganò, metinlerdeki "kasıtlı belirsizliğin", karşıt ve uzlaşmaz vizyonları bir arada tutmayı amaçladığını söylüyor ve "kamu yararının değerlendirilmesi ve ifşa edilen Hakikat'in zararına" olduğunu ekliyor. Bu nedenle, tekrar II. Vatikan Konsili'ni bütünüyle "unutmayı" öneriyor.

II. Vatikan taraftarlarının, sadece bir Konsey ile değil, "konseyleri yeni kilisenin ilkiydi" diyerek "her şeyle" damnatio memoriae nasıl uygulanacağını bildiğini ve bu başlangıçla birlikte "eski din ve eski Ayin'in bitirildiğini" gözlemliyor.

Yine de II. Vatikan'ın çelişkili yorumları, Viganò için bir dilin kasıtlı olarak benimsenmesi ile ne kadar hasar verildiğini gösteriyor, "o kadar bulanık ki, meşhur uzlaşma ilkbaharının gerçekleştiği zıt ve karşıt yorumları meşrulaştırdı."

#newsWmtnwzlbfy