Nemo potest duobus dominis servire !
Urszula-Otwock Zlot Fanów 2000, Klub Smok, czyli co, urszula śpiewa o wielorybie ?:)

www.youtube.com/watch

Raczej wątpię ;)
Nemo potest duobus dominis servire !
lewiatan znaczy szatan

Wszystko zawsze jest dziełem przypadku – pomysł na ten tekst również. Szłam sobie w Łodzi ulicą Wschodnią i niezależnie od jej wyglądu estetycznego i moich odczuć względem tego, jak bardzo jest to kawałek świata zapomniany przez większość, zwróciłam uwagę na sklepy, które zakwitają tam żółcieniem i błękitem co krok. Jest to sieć sklepów lewiatan i sama w sobie nie jest …More
lewiatan znaczy szatan

Wszystko zawsze jest dziełem przypadku – pomysł na ten tekst również. Szłam sobie w Łodzi ulicą Wschodnią i niezależnie od jej wyglądu estetycznego i moich odczuć względem tego, jak bardzo jest to kawałek świata zapomniany przez większość, zwróciłam uwagę na sklepy, które zakwitają tam żółcieniem i błękitem co krok. Jest to sieć sklepów lewiatan i sama w sobie nie jest niczym zaskakującym. Mamy bowiem wiele sieci, które na zasadach franszyzy zagarniają coraz większe tereny. Swego czasu miałam z bratem zabawę, która polegała na opracowywaniu trasy z domu do jego szkoły w taki sposób, by nie przechodzić obok żadnej „Żabki”. Szybko zadanie to okazało się niewykonalne, a przynajmniej wymagałoby obchodzenia tak wielu kwartału, że daliśmy sobie spokój. Tak teraz na ulicy Wschodniej wykwitają lewiatany, a mnie głównie zainteresowała nazwa tej sieci i szybkie skojarzenie z inną podobną nazwą oraz z tym, czym Lewiatan jest w kulturze i wierzeniach.

Nie będę tutaj analizować idei powstania tej sieci sklepów czy zadań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych lewiatan, ideologii jaka za tym stoi. Nie to jest moim celem czy zadaniem, bo mnie tylko zaintrygowała ta nazwa – stąd zestawienie obu przedsięwzięć. Oba pokusiły się o wykorzystanie lewiatana jako nazwy, a mnie konotacje kulturowe zarówno czerpiące z judaizmu jak i z chrześcijaństwa wydają się dyskwalifikować ją na każdym możliwym poziomie.

lewiatan to hebrajski לִוְיָתָן, livyatan, lewjosn. Potwór morski, wąż z łbem smoka, który pojawia się w Starym Testamencie. Od zawsze kojarzył się ze złym, nieznanym, przerażającym i pożerającym, zagrażającym w każdy możliwy sposób. Ale jednocześnie przed wielkim dobrem miał on się ukorzyć, na co wskazuje fragment Księgi Izajasza 27:1” W ów dzień Pan ukarze swym mieczem twardym, wielkim i mocnym, Lewiatana, węża płochliwego, lewiatana, węża krętego; zabije też potwora morskiego” (Biblia Tysiąclecia). We wszystkich przekazach chronić się przed nim należy i nie można dopuścić do jego rozmnażania. W tej kwestii interweniował sam Bóg, co wynika z komentarza Rasziego w Księdze Rodzaju: „Bóg stworzył samca i samicę lewiatana, później zabił samicę i zostawił dla prawych, ponieważ gdyby lewiatany rozmnożyły się, świat nie wytrzymałby tego.” (Biblia Tysiąclecia)
Na ulicy Wschodniej lewiatany mnożą się obłąkańczo i wydaje mi się, że niebawem zaczną się z niej wylewać na okolice i świat… a przynajmniej Łódź może tego nie wytrzymać. Chociaż to miasto nie takie rzeczy już przetrzymało.
Ale jeśli komuś skojarzeń z potworem morskim, wielkim wężem ze smoczym łbem jeszcze mało, to można lewiatana śledzić dalej.
Literatura związana z kabałą jest bardziej dosłowna niż symboliczna Biblia (to chyba skutek bliskich powiązań z matematyką, która jest bezwzględnie dosłowna) i tam lewiatan jest już wyraźnie Samaelem – aniołem śmierci, duchem zniszczenia. Zaczyna się niebezpiecznie wyłaniać z literackiego morza i kierować ku otchłaniom piekielnym. I wreszcie w literaturze chrześcijańskiej trafia tam bez żadnych wątpliwości, gdyż zostaje ujawnione jego najprawdziwsze i najgłębiej skrywane oblicze. Wtedy okazuje się jednoznacznie : lewiatan jest szatanem. Zagraża wszystkim istotom, które stworzył Bóg, chce je zniszczyć, pożreć, spalić ogniem piekielnym, spopielić … Z tej perspektywy hasło reklamowe sieci lewiatan „Twój dobry sąsiad” wydaje się być ponurym żartem.

Jak komuś jeszcze mało to można sobie przeanalizować satanistyczny pentagram fafometa. Istnieją na nim litery hebrajskie, które czytane zgodnie z ruchem przeciwnym do wskazówek zegara (no bo przecież, że w satanizmie wszystko jest dokładnie odwrotnie) układają się w dobrze znane nam już słowo „לִוְיָתָן” (lVIThN) czyli lewiatan.

To już nie pozostawia najmniejszych wątpliwości – lewiatan to czyste zło i każdy, kto ma jakiekolwiek z nim konszachty musi być tak samo zły.

Ale jest nadzieja na przezwyciężenie zła. Zarówno judaizm jak i chrześcijaństwo pozwala wierzyć, że kiedyś lewiatan zostanie pokonany (czego w obliczu jego okropieństwa chyba wszyscy sobie szczerze życzymy). Niestety jego unicestwienie ma nadejść dopiero wraz z Sądem Ostatecznym, gdy to ludzie prawi jeść mają jego mięso – co nie musi być przecież odczytywane dosłownie, nawet nie powinno być traktowane dosłownie w żaden sposób jak cała biblia, gdyż jest ona tekstem z gruntu symbolicznym. lewiatan zginie jako zło tego świata, a szlachetni ucztować będą na jego szczątkach „karmiąc” się tym, co z niego zostanie.
Wizja przerażająca jak i cała historia lewiatana, ale pozostaje mieć nadzieję, że może ten Sąd Ostateczny nadejdzie szybciej albo dokona sie jakaś przemiana w ludziach, która lewiatana z powierzchni ziemi oraz głębin morza i piekła wypędzi.

Nie wiem zatem czy wybranie Lewiatana na nazwę przez sieć sklepów jak również przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych jest jedynie bardzo niefortunnym zabiegiem marketingowym, czy może ma to znaczenie głębsze – nazwa wybrana została rozmyślnie. Trudno jest mi czasem wierzyć, że wykształceni ludzie dokonują tak debilnych wyborów nieświadomie i zaczynam podejrzewać, ze to nie oni są głupi, ale głupich robią z nas – pozostałych.
Jeśli zatem chodzi o to drugie – świadomy wybór- to obawiam się, że za tymi przedsięwzięciami czai się zło. Jakiego jest ono rodzaju – trudno stwierdzić. Ale każdy może zastanowić się na tym sam i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Niestety w naszej kulturze lewiatan to szatan i taka świadomość należałoby mieć.