fronda.pl
mk2017
23

Abp Marek Jędraszewski: Nasz polski naród będzie trwał, a wraz z nim będzie trwał Chrystusowy …

Fot. Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe via Flickr – Sięgając dzisiaj naszą pamięcią historyczną do wielkiego wydarzenia sprzed siedmiu wieków, a …
Cała Polska na ferie wybiera sie w góry i bardzo dobrze, bo wiele dobrego tam można sie nauczyć,w górach jest się tak jakby bliżej nieba.Lepiej nie zmarnować tej okazji a szczęście przygotowanym sprzyja.
"Oczywiście, i wśród górali znajdą się awanturnicy, pieniacze, cwaniacy i alkoholicy. Bo gdzie ich nie ma? Ale, generalnie rzecz ujmując, ta społeczność ma swoje zasady. Poznając bliżej …More
Cała Polska na ferie wybiera sie w góry i bardzo dobrze, bo wiele dobrego tam można sie nauczyć,w górach jest się tak jakby bliżej nieba.Lepiej nie zmarnować tej okazji a szczęście przygotowanym sprzyja.
"Oczywiście, i wśród górali znajdą się awanturnicy, pieniacze, cwaniacy i alkoholicy. Bo gdzie ich nie ma? Ale, generalnie rzecz ujmując, ta społeczność ma swoje zasady. Poznając bliżej Zakopiańczyków można się przekonać, że dla nich rodzina naprawdę jest dużą wartością, naprawdę przysięga małżeńska coś znaczy, a przykazanie troski o starzejących się rodziców jest realizowane. W ogóle starsi mają dużo do powiedzenia w rodzinie i nie tylko dlatego, że są właścicielami gruntu, czy domu. Ceni się ich doświadczenie. Wielu z nich podkreśla rolę wiary, to, jak pomogła im przetrwać ciężkie momenty w życiu. A tych na Podhalu nie brakuje, wystarczy powódź, która podmyje dom, albo lawina, która zabierze syna ratownika – w niemal każdej rodzinie jest taka historia. Wychowanie dzieci też nieco się różni od tego w wielkim mieście. W Zakopanem wyraźnie dominuje etos sportowy, dzieci często jeżdżą na nartach, uprawiają inne sporty, są aktywne.Wielu wyjeżdża, szukając perspektyw rozwoju, lepszej pracy, ale nie zawsze dają radę żyć poza Zakopanem.
Są i tacy, co nie wyobrażają sobie innego miejsca do życia i łatwo ich do siebie zrazić wygłaszając o nim negatywne opinie. A podpaść góralowi – niedobrze. Bywają zacięci, odzywają się geny bałkańskich ludów, które przybyły dawno temu na Podhale. Ale ogólnie są to dobrzy ludzie, przenikliwi, wyczują, kto ma życzliwe intencje i staną po jego stronie."
zakopane.com/pl/zrozumiec-zakopianczyka/
Radek33 and one more user like this.
Radek33 likes this.
woj_tek likes this.
dorka2