niedziela.pl
mk2017
5

Bp Solarczyk: droga do zjednoczenia z Bogiem wiedzie poprzez ciemność wiary

2019-12-14 16:35 mag / Warszawa (KAI) BP KEP Bp Marek Solarczyk Bóg zawsze jest w centrum naszej duszy. Droga, by to odkryć i przyjąć wiedzie poprz…
wacula25wp.pl
Matricaria--A twoim tekście jest piękna logika Boża .Bo Św. Paweł stwierdza wyraźnie, że sposobem na poznanie woli Bożej jest rozumna służba Boża
Matricaria
Zanim zacznę roztrząsać kwestię, powiem wpierw coś, aby powściągnąć zarozumiałość tych, którzy w swej bezbożnej zuchwałości ważą się podawać w wątpliwość coś z tego, co głosi wiara chrześcijańska, dlatego że nie mogą pojąć tego rozumem; i w swej głupiej pysze sądzą raczej że żadną miarą nie może istnieć to, czego nie mogą pojąć, zamiast w pokornej mądrości wyznać, że wiele może istnieć, choć oni …More
Zanim zacznę roztrząsać kwestię, powiem wpierw coś, aby powściągnąć zarozumiałość tych, którzy w swej bezbożnej zuchwałości ważą się podawać w wątpliwość coś z tego, co głosi wiara chrześcijańska, dlatego że nie mogą pojąć tego rozumem; i w swej głupiej pysze sądzą raczej że żadną miarą nie może istnieć to, czego nie mogą pojąć, zamiast w pokornej mądrości wyznać, że wiele może istnieć, choć oni tego nie są w stanie pojąć.

Żaden przecież chrześcijanin nie powinien myśleć, że nie istnieje to, w co Kościół katolicki sercem wierzy i ustami wyznaje, lecz zawsze niezachwianie trzymając się tej wiary, kochając ją i żyjąc według niej, powinien szukać, pokornie jak tylko może, uzasadnienia, w jaki sposób to istnieje. Jeśli może pojąć, niech Bogu składa dzięki; jeśli nie może, niech nie rzuca się z rogami do roztrząsania, lecz niech zniży głowę dla okazania czci. Bo ludzka mądrość może łatwiej połamać rogi pokładając ufność w sobie, niż siła rozbić tę skałę.

Niech więc nikt nie zapuszcza się nierozważnie w gęstwinę boskich problemów, o ile wpierw nie umocni w sobie wiary i nie nabędzie powagi obyczajów i mądrości, aby błądząc w nieostrożnej lekkomyślności po pełnych manowców rozdrożach sofizmatów, nie wpadł w sidła jakichś uporczywych błędów.

opoka.org.pl
wacula25wp.pl likes this.
Matricaria
O nędzny losie człowieka, odkąd stracił on to, do czego został uczyniony! O jakże twardy i okrutny ów upadek! Utracił szczęście, dla którego został uczyniony, a znalazł nędzę, dla której uczyniony nie został. Odeszło to, bez czego nic nie jest szczęśliwe, a pozostało to, co samo przez się jest tylko nieszczęśliwe. Wtedy pożywał człowiek chleb aniołów, którego teraz łaknie; teraz spożywa chleb …More
O nędzny losie człowieka, odkąd stracił on to, do czego został uczyniony! O jakże twardy i okrutny ów upadek! Utracił szczęście, dla którego został uczyniony, a znalazł nędzę, dla której uczyniony nie został. Odeszło to, bez czego nic nie jest szczęśliwe, a pozostało to, co samo przez się jest tylko nieszczęśliwe. Wtedy pożywał człowiek chleb aniołów, którego teraz łaknie; teraz spożywa chleb twardego znoju, którego wtedy nie znał. Ach, powszechna [jest] żałoba ludzi, wszechogarniający płacz dzieci Adama!
Panie, przygięty do ziemi, mogę patrzeć jedynie ku dołowi, wyprostuj mnie, bym mógł spoglądać w górę! Winy moje przerosły mą głowę, otaczają mnie zewsząd i jak ciężkie brzemię mnie gniotą. Wyplącz mnie, ujmij mi ciężaru, by ich otchłań nie zamknęła nade mną swej paszczy! Niech wolno mi będzie spojrzeć w górę na twe światło choćby z daleka, choćby z głębi! Naucza mnie szukać ciebie i pokaż się szukającemu, ponieważ ani nie mogę cię szukać, jeżeli ty mnie nie pouczysz, ani też znaleźć, jeżeli ty się mnie nie ukażesz. Obym szukał cię pragnąc i pragnął szukając! Obym cię znalazł kochając i kochając znajdując!

Wyznaję, Panie, i dziękuję za to, że stworzyłeś we mnie tez twój obraz, bym pamiętając o tobie, o tobie myślał i ciebie kochał! Został on jednak do tego stopnia zamazany naporem występków, tak bardzo zaciemniony oparami grzechów, iż nie może czynić tego, do czego został uczyniony, jeżeli ty go nie odnowisz i nie naprawisz. Nie usiłuję, Panie, przeniknąć twojej głębi, gdyż w żadnym razie nie przyrównuję do niej mego intelektu; pragnę jednak do pewnego stopnia zrozumieć twoją prawdę, w którą wierzy i którą kocha moje serce. Nie staram się bowiem zrozumieć, abym uwierzył, ale wierzę, bym zrozumiał. Albowiem i w to wierzę, że jeżeli nie uwierzę, nie zrozumiem.

Św.Anzelm z Canterbury
Sw.Joanna
Wóz życia ciągnie niewielu.Reszta siedzi na wozie.
Weronika-S.
,,Droga do zjednoczenia z Bogiem wiedzie przez ciemność wiary,,? Nigdy bym tego nie wydedukowała, gdyby mi nie pomógł tenże Biskup. Zawsze myślałam, że jest odwrotnie, że przez światło Ewangelii.
romanowski and one more user like this.
romanowski likes this.
Sw.Joanna likes this.