04:19
Matricaria
3807

Bolshoi Ballet- Coppelia: Mazurka

www.youtube.com/watch Mazur - nazwa tańca pochodzi od nazwy ziemi – Mazowsza, gdzie powstał jego ludowy pierwowzór – mazurek. Tańcem szlachty stał się on pod koniec XVI wieku i szybko zaczęto w …More
www.youtube.com/watch
Mazur - nazwa tańca pochodzi od nazwy ziemi – Mazowsza, gdzie powstał jego ludowy pierwowzór – mazurek. Tańcem szlachty stał się on pod koniec XVI wieku i szybko zaczęto w nim widzieć uzewnętrznienie narodowego charakteru Polaków – przypisywano mu patriotyczno-rycerską ideologię.
Mazur w formie tańca towarzyskiego najbardziej związany był ze środowiskiem dworków szlacheckich oraz środowiskiem miejskim. Od końca XVIII w. aż do połowy XIX w. przechodził on różne przeobrażenia, zmieniał się jego obraz muzyczny i taneczny.
Rozpowszechnienie mazura w Europie przez wojskowych, związanych z walkami napoleońskimi o wolność Polski nadały mazurowi nowe treści - elementy narodowe i wyzwoleńcze. Mazur stał się tańcem legionów polskich, tańcem walczących o wolność,w końcu obok poloneza stał się synonimem polskości.
"I tańcowali!
...Owe mazury,długie kiej miedze,rozłożyste jako te grusze Maćkowe,huczne a szerokie niby te równie nieobjęte,przyciężkie a strzeliste,tęskliwe a …More
Iwonna Teresa and 2 more users like this.
Iwonna Teresa likes this.
coliber likes this.
asdew likes this.