Błędy Watykanu z czasów Piusa X próbował naprawić jego następca, Benedykt XV, potwierdzając w roku 1918 przysięgę antymodernistyczną i przypominając o jej obowiązywaniu. Niemieccy teologowie jednak …More
Błędy Watykanu z czasów Piusa X próbował naprawić jego następca, Benedykt XV, potwierdzając w roku 1918 przysięgę antymodernistyczną i przypominając o jej obowiązywaniu. Niemieccy teologowie jednak unikali jej składania, a jeżeli to już wypełniali powinność – to tłumacząc sobie rzecz tak, by w ogóle nie przeszkadzała im ani w niewłaściwie prowadzonych badaniach, ani w szerzeniu błędów modernistycznych.
pch24.pl
ewaboryk
3

Jak Pius X rozbił się na niemieckich modernistach

Katolicki świat zadziwia współcześnie gwałtowne przekształcanie Kościoła w Niemczech w skrajnie liberalną wspólnotę wzorowaną otwarcie na herezji …
borgan
Modernizm zaczął się jeszcze za Leona XII, który starał się pogodzić ze światem współczesnym www.pch24.pl/od-modernizmu-d… a Pius X uległ niemieckim modernistom i przegrał a nimi. Prawdopodobnie w naszych czasach nie miałby żadnych szans, dlatego Bóg dał Kościołowi Wielkiego JPII.
Teraz powstał jeszcze gorszy trend. Gorszy od modernizmu. Powstały nowe autorytety. Niby nic groźnego, ale problem w tym, że te "autorytety" ośmielają się w sposób poważny i naukowy omawiać, a nieraz wręcz krytykować posunięcia prawne, dogmatyczne itp poszczególnych Papieży - nieraz nawet świętych jak powyżej. Dowodem jest powyższy artykuł. Autor pisze go z pozycji mędrca, który to rozpracowuje …More
Teraz powstał jeszcze gorszy trend. Gorszy od modernizmu. Powstały nowe autorytety. Niby nic groźnego, ale problem w tym, że te "autorytety" ośmielają się w sposób poważny i naukowy omawiać, a nieraz wręcz krytykować posunięcia prawne, dogmatyczne itp poszczególnych Papieży - nieraz nawet świętych jak powyżej. Dowodem jest powyższy artykuł. Autor pisze go z pozycji mędrca, który to rozpracowuje na czynniki pierwsze posunięcia poszczególnych "Piotrów" - to zgani, to pochwali jakieś posunięcie.
Z tego co się orientuję, to nawet anioł z nieba nie ma takich uprawnień, a tu mamy jakiś agentów, czy mędrców z jakiegoś wyższego nieba - ciekawe co to za "hierarchia"???.
Chcecie krytykować Kościół uderzając w Skałę-Piotra??? Proszę bardzo. Jak jesteście tacy mądrzy to walnijcie porządnie głową w jakiś kamień. Dobrze wam taka lekcja zrobi.
Nie na darmo Pan Jezus nazwał św. Piotra Skałą-Opoką. Kto w taką Skałę walnie z całej siły to się rozbije.