Clicks148
karinka
1

To najstarsza siostra zakonna na świecie. Ma 113 lat!

sspx.org

„Bardzo mnie to zaskoczyło, ponieważ nigdy o tym nie myślałam" - powiedziała siostra André na wieść o tym, że jest najprawdopodobniej najstarszą siostrą zakonną na świecie.

Siostra André jest niewidoma, mieszka w domu spokojnej starości Sainte-Catherine-Labouré w Tulonie, mieście położonym w południowo-wschodniej Francji, niedaleko Morza Śródziemnego.

Urodziła się Lucille Randon 11 lutego 1904 roku, w miejscowości Alès, około 140 kilometrów na północny zachód od Tulonu.

Zakonnica powiedziała francuskiemu dziennikowi „La Croix”, że dorastała w ubogiej rodzinie protestanckiej. Jej dziadek ze strony ojca był "pastorem bardzo surowym. Nabożeństwa trwały wieczność, musieliśmy na nich być, słuchać kazań, nikt nie mógł się poruszyć, ani zasnąć”.

Kiedy miała 27 lat, nawróciła się na katolicyzm. W młodości pracowała jako nauczycielka i guwernantka w różnych rodzinach, m.in. w rodzinie Peugeot, producentów francuskich samochodów.

W wieku 40 lat dołączyła do Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo i przyjęła imię André na cześć swojego brata André, który, jak mówi, był dla niej jak ojciec.

Po wybuchu II wojny światowej siostra rozpoczęła pracę w szpitalu w Vichy w środkowej Francji, gdzie opiekowała się osobami starszymi i dziećmi. "Niektóre z nich były sierotami, niektóre zostały umieszczone przez rodziców, ponieważ nie byli już w stanie ich wyżywić" - wspomina. W tym szpitalu siostra André pracowała prawie 30 lat. Z niektórymi podopiecznymi do tej pory ma kontakt.

W 2009 roku zakonnica przeprowadziła się do domu spokojnej starości Sainte-Catherine-Labouré w Tulonie.
"Kiedy zmarli moi bracia, miałam 70 lat, myślałam, że wkrótce nadejdzie moja kolej" - powiedziała. Ale kilka dekad później siostra wciąż żyje i jest wdzięczna za wszystkie błogosławieństwa, którymi Bóg nadal ją obdarza.

Siostra André powiedziała „La Croix”, że pracowała do 104. roku życia. Teraz tęskni za czytaniem, pisaniem, rysowaniem haftowaniem i robotkami na drutach

"Dobry Pan dobrze mnie prowadził" - mówiła.

Autor: gb
Źródło: www.catholicnewsagency.com
14:31 27 listopada 2017

malydziennik.pl/to-najstarsza-s…
Croisade shares this
7
..