Jazyk

Pozretia
40,3 tis.
Jim Caviezel,predstaviteľ Ježiša Krista vo filme "Umučenie Krista"

johnfrax 33 11
Jim Caviezel.herec, predstaviteľ Ježiša Krista vo filme Umučenie Krista kresťan katolík svedčí,vyznáva,povzbudzuje...
johnfrax
Šeól - slovo, ktoré sa vyskytuje i na iných miestach (napríklad v 357.11), bolo
meno, ktoré sa dávalo ríši mŕtvych (nazývanej aj hades, predpeklie, limbus, Abrahámovo
lono), v ktorej pobývali tak spravodliví, ako i hriešnici, keďže všetkým
bolo zabránené vidieť Boha pred vykúpením. Bol to teda limbus, teda nedefinované,
dočasné „miesto očakávania" - blažené očakávanie pre spravodlivých (ktorých
Viac
Peter(skala)
..a preto nemôžeš ohlasovať, lebo sv.Pavol hovorí, že z ohlasovania je spasa, ale ako niekto môže byť spasený, ked nič nepočul?
henta
Tiež som niečo počul o tom ako nepokrstení nemôžu byť....
nie
henta
Peter žije a dýše z toho čo počul! Kedy pride na program ŽIVOT,
Vojak
Peter, takto... velmi ma zaujima tato tema, a mam o tom aj nejake dobre zdroje vo forme prednasok niekde... Ale nemam teraz cas na to. Niekedy to zozbieram a poslem. Je to fakt na dlhsie. Ale medzitym - za potratene deti a za deti, ktorych krst rodicia zbytocne odsuvaju.
Peter(skala)
Ak som spravne pochopil, tak myslim, že sv.Augustin hovoril o Očistci ako je na odčinenie osobných hriechov, čiže hriechov spachaných na zemi. A kedže nenarodení nespachali osobne hriechy, lebo sa nenarodili, tak asi preto by nemali trpieť v Očistci ?
Potom niečo spominal, že oni však maju dedičný hriech, ktorý nebol zmytý krstom a preto tá otázka, či su v Nebi alebo KDE ?!
Mna by zaujimalo, ak … Viac
Vojak
Aha, este presnejsie ti odpoviem. Preco by nemohla byt NAJPRV v ocistci? Lebo ocistec je stav na odcinenie si neodcinenych trestov za osobne hriechy.
Vojak
Preco? Lebo ked sa pominie nebo a zem, ostane len vecnost - naveky. Kazdu dusu caka vecny trvaly stav.
Na otazku som odpovedal tak, lebo som mal len 2 moznosti. Ale priklanam sa k tomu limbu, lebo je to rozumne a nemusi to byt len nieco medzi peklom a nebom ako treti stav. Moze to byt sucast jedneho alebo druheho s tym, ze je to krajny stupen s inou formou slavy tej duse.
Peter(skala)
Vojak
Dakujem, že si napisal...
Tiež som niečo počul o tom ako nepokrstení nemôžu byť spasení a ked hovoriš, že v katechizme o tom je napisane, tak by bolo dobre citovať, lebo nezda sa mi, žeby to bolo take jednoznačne.
Myslim na to, žeby automaticky boli zavrhnutí do Pekla všetky nenarodene deti, čo neboli pokrstení kvôli svojim rodičom ?!
Nehovorim, že by to bolo nespravodlivé, aj ked zo stran… Viac
Vojak
Katechizmus sv. Pia X. hovori, ze nepokrstene deti nemozu byt spasene, a ze rodicia, ktori dovolia aby ich deti zomreli bez krstu, previnuju sa smrtelnym hriechom, lebo zbavuju svoje deti vecneho zivota.
Takze ak mam odpovedat na otazku, kde mam len 2 moznosti, tak peklo, lebo ocistec je docasny stav. Ak by v nom boli vecne, nebol by to docasny stav, bolo by to peklo, lebo ohne ocistne su co … Viac
johnfrax
Trochu som nad tým uvažoval,od stvorenia sveta duše ľudí po smrti boli teda v pekle a v tom Limbe,niekde som čítal že tam boli všetky duše,ktoré čakali na vykúpenie,je dosť možné že bol Limbus stupňovaný,ako je aj očistec či Nebo,mnohé a mnohé duše museli čakať veľmi dlho na otvorenie Neba,musela to byť pre nich veľmi veľká udalosť.Podľa mňa,Limbus už nie je.Verím,že deti Boh vo svojej … Viac
Peter(skala)
The twenty-sixth of these propositions repudiated "as a Pelagian fable the existence of the place (usually called the children's limbo) in which the souls of those dying in original sin are punished by the pain of loss without any pain of fire"; and this, taken to mean that by denying the pain of fire one thereby necessarily postulates a middle place or state, involving neither guilt nor penalty,… Viac
Peter(skala)
Catholic theologians have expressly taught, that the limbus infantium is a place or state of perfect natural happiness.
xxx
...katolíckych teológov výslovne učili, že limbus infantium je miesto či stav dokonalého prírodného šťastia.

Tak to vizera, že spominaní teologovia a medzi nimi aj svätí Augustin, irenej atd... použivali latinske slovo: Limbus, aspon to tak píše autor članku.
Viac
Vojak
Peter, je to na tej istej stranke :)
www.newadvent.org/summa/5069.htm

opravujem, ze je to dodatok k tretej casti...
Peter(skala)
Dakujem, ked budeš mať aj zdroj v el.podobe, tak napiš, ja som zatial našiel toto:
www.newadvent.org/cathen/09256a.htm
Vojak
Paci sa mi Peter ze hladas zdroje a chces vediet presne citacie. To je dobre (je to rozvaznost)

Nech sa paci. Sv. Tomáš Akvinský, Suma Teologická, Tretia časť, Otázka 69, článok 6.
Peter(skala)
Ano, Vojak,
Ježiš zostupil do Pekla, aj ked u nas sa tomu hovori "do Podsvetia"
Aj Očistec je v Pekle, presnejšie v predpeklí, kde do isteho stupna Očistca maju ešte pristup pekelní demoni, aby mučili-očistovali dušu spravodlivým trestom.
V Najvyššom stupni Očistca už nemaju pristup, takže duša trpí už len tužbou po nebeskej sláve, lebo 1 den je ako 1000 dni.
To bolo zjavene Marii Simma a iným...Viac
Vojak
johnfrax
Katolicka teologia rozlisuje limbus patrum a limbus infantium.
Limbus patrum - limbo pre patriarchov. teda starozakonnych ocakavatelov mesiasa. To je to co spominate.

Limbus infantium - to je limbo pre tie nepokrstene deti

Inak, je zaujimave ze v latincine je v apostolskom krede, ze Jezis "descendit ad infernos". Teda ze az do pekla zostupil. V anglictine je to tiez. "descended to … Viac
johnfrax
Čítam v komentároch o Limbuse alebo Limbe,neviem ktorý výraz je správnejší.V knihe od Márie Valtorty "Evanjelium ako mi bolo odhalené "sa Limbus spomína, a to v tom zmysle,že Limbus bol miestom kde duše čakali na vykúpenie.Obetou Pána Ježiša Limbus zanikol. Vo vyznaní viery sa modlíme...zostúpil do podsvetia a tretieho dňa vstal zmŕtvych....Potom už podsvetie stratilo svoju opodstatnenosť.Neviem … Viac
Vojak
Peter
K tomu predposlednemu prispevku.
1.stupen neba, resp. 1.stupen pekla. Niekedy sa to totiz nazyva predpeklie. Asi je to len pohlad, ako ked povieme ze pohar je poloplny alebo poloprazdny.
Inak rodime sa ako deti hnevu. Nemame Bozi zivot v sebe, sme necisti a nic neciste do neba nevstupi. Az krstom sa to meni. Dogma o dedicnom hriechu, co je nasimi silami neprekonatelna prekazka neba a … Viac
Peter(skala)
Pozri ako niektorí vnimaju Limbo:
"Limbo? Není to jiné označení pro očistec, který se nachází v nižším oddělení pekla, kde duše čekají na soud a potrestání?"
granosalis.cz/modules.php
Videl som film, čisto new age, kde Očistec nazývali zaroven Limbo a pointa bola prave ta ista, že duša tam čaká na trest alebo odmenu, čiže Sud, kedy sa až potom rozhodne kam pôjde- do Neba alebo do Pekla.
Lenže … Viac
Peter(skala)
Vojak si vystihol...
pretože UFO doslovne znamená: unidentified flying object; neidentifikovateľný lietajúci objekt, čo by sa inač dalo povedať, že sa jedná o neznáme, čiže v stave skumania a to môže byť aj tajná zbran-lietadlo nejakej krajiny, ale mnohí pod poojmom: UFO hned rozumeju mimozemsku civilizaciu

Podobne aj s pojmom: Limbo

Duše zosnulých deti, ktoré spominaju… Viac
Vojak
@Peter(skala) poslednu vetu som povedal ja, ostatne je z Ligouriho knihy. Kedze oni pripustaju taky stav, tak ho nejako nazyvame. No neviem kto tomu vymyslel nazov Limbo, ale je to vseobecne uznavany termin.
To mate ako ked sa bavime o UFO. Niekto veri, niekto nie, ale obidve strany sa zhoduju na nazve UFO, ked sa o tom bavia. Limbo je jednoducho nazov pre takyto stav duse, ci uz jeho existenciu … Viac
Peter(skala)
Vojak
Dakujem za zaujimave výroky svätých...ale patria tam aj tieto slová ???
"A kedze ocistec je len docasny stav, a seol mal starozakonny vyznam, jedina moznost, kde tieto duse nebudu mat nadprirodzenu slavu, ale ani muky a utrpenie je existencia stavu, ktory volame Limbo."
Kto to povedal, hlavne to slovo Limbo?
Vojak
@Peter(skala), ako viete ze neexistuje? Aky mate dokaz ze si ho vymysleli New Age?

Pozrite si druhy trestov. Je trest zmyslov a trest straty.
Sv. Alfonso Ligouri, najhorlivejsi ucitel cirkvi(podla bl. Pia IX.), podrobne tuto myslienku rozoberal. Citoval sv. Tomasa Akvinskeho, sv. Augustina, sv. Gregora Nazianskeho a spolu s nimi prisiel k zaveru, ze moze byt stav, v ktorom tieto deti netrpia, … Viac
Peter(skala)
V Limbe určite nie su, lebo neexistuje.
Ked tak v Očistci
Limbo si vymysleli New Age ... ešte tak Šeol by som bral, ktorý je aspon biblicky dokazane, ale koniec-koncom už nemá taku funkciu ako malo do prichodu Ježiša, takže ho niet resp. jest Očistec
suslicek
Pôsobivé, ale vidím tam dosť veľký problém s tým vyhlásením, že tí ľudia pôjdu všetci do neba. To jeho akože vysvetlenie tohto výroku nebolo vysvetlením. Rovnako aj v prípade potratených detí je korektný postoj, že nevieme čo presne s nimi je. Sú v nebi, pekle alebo limbe? Nevieme.
Hoki
Na závěr klasická "Amerika" :) .... ale docela rád jsem si poslechl hlavního představitele filmové role...
monika66
Nadherne svedectvo... uzasny clovek ! :-)
henta
Jimova ušlechtilá touha od mládí ,odevzdat svůj život, byla naplněna. Sám
Pán vkládá takové touhy do srdce.
Johanulka3
Krásne svedectvo, ďakujem za preklad