Augustin 19
544

Jsou biskupové snadno podplatitelní?

Začnu svým výkladem úryvku Mk 8:18-21. Pán Ježíš varoval před kvasem farizejským a kvasem herodovským, tak tím lidi moc neuklidnil, protože takhle by byli vděční za každé jídlo, kterého měli nedostatek, a ještě jim k tomu dal další omezení. Myslím si, že podobná situace je dnes v církvi. Církev si stěžuje na to, že má málo peněz, tak přicházejí v úvahu i různé pochybné zisky.

Co kdyby nějaký miliardář přišel za biskupem s tím, že mu dá sto miliónů za to, že bude prosazovat nějakou zvrácenou ideologii? Něco podobného se stalo, když Jidáš dostal čtyřicet stříbrných za zradu Pána Ježíše. To nebyla zanedbatelná částka, šlo za ni koupit třeba pole (Sk 1:18). A našel by se podobný jidáš i mezi současnými biskupy?

Ježíš měl dvanáct apoštolů a jeden z nich byl Jidáš. Biskupů jsou dnes tisíce, takže mezi nimi bude určitě i spousta jidášů. Tak když miliardář neuspěje u jednoho biskupa, tak půjde k dalšímu, dokud netrefí nějakého jidáše (srov. 1Petr 5:8-9). Tito jidášové potom můžou ovlivňovat svoje okolí tak, že útoky na další biskupy jsou potom snazší.