tommy 1
566

TRZEBA OSĄDZIĆ TYCH, KTÓRZY „WYHODOWALI” W. PUTINA

fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] PROF. W. GONTARSKI:
4 marca 2022 17:09/w Informacje, Polska, Świat
Radio Maryja


Dlaczego nie debatujemy o naruszeniu zasady rządów prawa w Niemczech i Holandii, które „wyprodukowały” Władimira Putina jakiego dzisiaj znamy, które dały jego reżimowi pieniądze na wojnę? Trzeba osądzić tych, którzy „wyhodowali” Władimira Putina – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia na antenie Radia Maryja prof. Waldemar Gontarski, adwokat występujący m.in. przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Choć gość „Aktualności dnia” podziela zdanie wielu polityków unijnych, że należy zaocznie osądzić Władimira Putina i jego współpracowników za zbrodnie wojenne, to zaznaczył, że należy iść o krok dalej.

– Trzeba osądzić tych, którzy „wyhodowali” Władimira Putina, którzy dawali mu pieniądze, a od 2014 r., od aneksji Krymu i wywołania konfliktu w Donbasie, wiedzieli, na co je dają – zwrócił uwagę prof. Waldemar Gontarski.

Rozmówca Radia Maryja przypomniał, że w lipcu 2014 r. rosyjscy separatyści zestrzelili nad Donbasem malezyjski samolot pasażerski. W wyniku zginęli m.in. Holendrzy.

– A co robią Holendrzy dwa lata później, w 2016 roku? Przyjmują w referendum sprzeciw wobec integracji Ukrainy z Unią Europejską – podkreślił prawnik.

Wskazał też, że Niemcy, likwidując energetykę atomową w swoim kraju, nawiązali bliską współpracę gazową z Rosją i tym samym dawali Władimirowi Putinowi pieniądze, które ten przeznaczał na wojnę.

Teraz państwa Europy Zachodniej próbują zmyć swoją hańbę polską pomocą humanitarną, jednocześnie nie wypłacając należnej nam zaliczki z Funduszu Odbudowy czy bezprawnie naliczając nam kary za niezamknięcie kopalni Turów.

– Konieczna jest lista hańby europejskiej. 9 marca – proszę sobie wyobrazić – Parlament Europejski ma debatować o naruszaniu zasady rządów prawa w Polsce. Dlaczego nie debatujemy o naruszeniu zasady rządów prawa w Niemczech i Holandii, które „wyprodukowały” Władimira Putina jakiego dzisiaj znamy, które dały jego reżimowi pieniądze na wojnę? – podkreślał prof. Waldemar Gontarski.

Stwierdził, że niemieccy i holenderscy europosłowie w imię elementarnej moralności powinni wstrzymać się od zarzucania Polsce łamania praworządności, ponieważ sami naruszali podstawowe wartości unijne, prowadząc biznesy z Rosją winną śmierci wielu mieszkańców Donbasu i finansując obecną wojnę na Ukrainie.

Prawnik wskazał też, co w obecnej sytuacji powinna zrobić Komisja Europejska.

– Jeżeli Komisja Europejska nie umorzy Polsce bezprawnie naliczanych kar nałożonych jednoosobowo przez wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jeżeli Komisja natychmiast nie doprowadzi do zmiany prawa unijnego, żeby wypłacono nam zaliczkę z Funduszu Odbudowy (…), to nazwijmy rzecz po imieniu: taka Komisja będzie pomocnikiem Władimira Putina – mówił gość „Aktualności dnia”.

Zauważył, że do postawy eurokratów odnieść można doskonale znane słowa przypowieści z Ewangelii wg św. Mateusza.

– Nie widzą belki w swoim oku, a widzą źdźbło w polskim oku – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że nic w kwestii zmiany polityki UE nie stanie się samoistnie i w tym celu wymagana jest zdecydowana akcja ze strony Polski. Zdaniem adwokata należy m.in. bojkotować TSUE, dopóki nałożone przez niego kary nie zostaną umorzone.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl