Clicks533
Otec Eirene
28

K tvrdeniu Martinického, že vraždy nevinných nie sú až také dôležité.

K tvrdeniu Martinického,
že vraždy nevinných nie sú až také dôležité.


o. Eirene
12. jún 2019

Pavol Martinický napísal na Postoji článok: “Pápež František: Potraty nie sú náboženská, ani hlavná politická téma”.

Istý môj priateľ nám napísal, či by sa niekto z teológov nemal k tomu vyjadriť. Tak som si ten článok všimol.

Pod článkom je diskusia, a k môjmu milému prekvapeniu, našlo sa tam dosť veľa, myslím, že väčšina diskutujúcich, ktorí Martinickému na jeho nehorázny článok veľmi pádne, vecne a jasne odpovedali. Kto chce, môže si to tam pozrieť. Ja tu dám len zopár citácií od diskutujúcich. Jeden z príspevkov, ohľadom jeho nadpisu, odzrkadľuje aj mnohé iné:


Hystericky tu jaci uz po x-ty krat p.Martinicky a jeho fanklub. Kedze nie je schopny dokazat, ze to co tvrdi v nadpise je naozaj pravda je obycajny podvodnik a luhar. Napisat klamstvo, zneuzit meno papeza a na jeho zaklade potom obhajovat svoje pseudofaktograficke bludy je primitivizmus najhrubsieho zrna.

Ja to, čo Martinický napísal, tiež neviem ináč nazvať ako podvod a lož. Za dvojbodkou jasne nasleduje citát pápeža (podľa Martinického), ale taký citát "Potraty nie sú náboženská, ani hlavná politcká téma" nevidím, že by pápež niekde povedal. Je to len vlastná "teológia" Martinického.

Vieme aj to, že polopravda je najväčšia lož.

To, že pápež čosi v tomto smere hovoril, to ešte nie je presný jeho citát, ako falošne udáva Martinický, keďže dal za pápeža Františka dvojbodku, čo jasne znamená, že to má byť jeho presný citát. Toto mu vytýkajú aj diskutujúci:


…Už len nadpis je do neba volajúce klamstvo a teda vám pán Martinický môžem s čistým svedomím povedať, že ste praobyčajný KLAMÁR!!!

P. Martinický, čakám na link so slovami, ktoré ste vložili do úst pápeža Františka. Ak ho neuvediete alebo nezmenite názov blogu, budem o Vás odteraz tvrdiť, že ste luhar a klamár.

Nemôžem nesúhlasiť s týmito diskusnými vyjadreniami.
Ale ja by som sa mal na to pozrieť po teologickej stránke, ako bola aj požiadavka.

Pápež teda hovorí (jeho citát z článku):

„Niekedy začujeme: „Ach, vy katolíci neakceptujete potrat, to je problém vašej viery“. Nie: to je problém prednáboženský (pred-náboženský, pre-religioso). Nie je to vec viery. Neskôr sa prejaví, ale nehrá zásadnú rolu: to je problém ľudský. ... Nezhadzujme na vieru niečo, čo jej neprislúcha v prvotnom zmysle. Je to problém ľudský.“

Pápež hovorí niečo v nejakom kontexte. Ba vlastne v kontexte dve tisíc ročnej tradície Cirkvi. A v tomto kontexte, ako kňaz a teda teológ, chápem pápežove slová, že je to "prednáboženský"problém tak, že vražda nevinného bola vraždou pred vznikom akýchkoľvek formálnych náboženstiev. Svätý Pavol píše v liste Galaťanom (Gal 3:23): "Kým neprišla viera, boli sme zajatci pod dozorom zákona pre tú vieru, ktorá sa mala zjaviť." V tomto zmysle to teda nie je vec viery (zaiste je to hyperbolické vyjadrenie pápeža, lebo aj viery sa to dotýka), lebo vražda bola vraždou aj pred dve tisíc rokmi, teda pred príchodom viery. V tomto zmysle to nie je primárne vecou viery. Ale, že je to aj vecou viery naznačujú pápežove slová "Neskôr sa prejaví", teda neskôr sa to prejaví aj vo viere, keď tá príde. Pápežove slová "nehrá zásadnú rolu" sa dajú chápať v tom istom kontexte, že vražda je vraždou a ťažkým hriechom aj bez zásahu viery, bez toho, aby nám to viera osvetľovala, aby v tom hrala zásadnú rolu, keďže zákon "nezabiješ" je vpísaný do ľudskej prirodzenosti dávno pred príchodom viery. A že pápež nemohol tvrdiť, že sa to VÔBEC netýka viery, dokazujú aj jeho vlastné slová, kde hovorí, že viere to neprislúcha "v prvotnom zmysle", inak by si protirečil. A ak hovorí, že je to "problém ľudský", tak je to to, čo som už vysvetlil, že je to vpísané do ľudskej prirodzenosti od stvorenia. Podľa istej našej poslankyne, si človek môže kľudne o sebe myslieť, že je pes, a teda adekvátne sa k tomu správať. Nuž vražda je problém ľudský, nie psý. U psov sa nemôže hovoriť o vražde. Neviem, ako by tá poslankyňa riešila to, ak by ten "pes" z jej blízkych niekoho zavraždil? Vlastne by podľa nej nemalo ísť o vraždu, veď ani ateisti u zvierat nehovoria o vražde… Ale to presahuje tému tohto článku! Svoju úlohu som splnil.

Uvediem ešte zopár citátov z diskusie:


Martinický opäť nesklamal. Ako obvykle napísal článok, ktorý je plný poloprávd, výmyslov, manipulácií a klamstiev, a ktorý je plný občianskej a náboženskej nevraživosti.

Tá soška, ktorú držal pred parlamentom statočný kňaz Marián Kuffa, nebola soška Panny Márie. Bola to soška Pražského Jezuliatka, ktorú náhodný protestujúci podal náhodne o. Kuffovi do rúk. Ten ju nechcel zaprieť a tak ju vzal odvážne do náručia, hoci možno tušil, že sa mu budú za to tí rôzni Havranovia a Martinickí do nekonečna posmievať.

Martinický si asi nevšimol, že nežijeme v Afrike ale v Európe na Slovensku, kde majú muži aj ženy ROVNAKÉ PRÁVA. Spochybňovanie tohoto faktu by malo byť trestné.

Pavol Martinický, môžete sa hanbiť.

Keďže v diskusii je dosť podrobných odpovedí na nezmysly Martinického, nechcem nosiť drevo do lesa. Len z môjho pohľadu som tie všetky možné i nemožné logické kotrmelce Martinického videl jednoznačne tak, že si nejako potrebuje napľuť na pána Kotlebu a jeho ľudí.

Ale potom ma napadlo aj čosi vážnejšie a podstatnejšie. Pýtam sa, ako sa postavil Martinický k protipotratovému zákonu predloženému v parlamente? Nie sú tieto jeho zúfalé kotrmelce snahou zotrieť zo svojich rúk krv brutálne zavraždených nenarodených, ktorú tam cíti, a na ktorej má aj on účasť svojími verejnými postojmi?

(Originálny link na mojej stránke:


sites.google.com/…/potraty-nie-su-…
Zedad
@Peter(skala) to je těžké, nejsem autorem toho dokumentu.
Kallistratos
Proč pan Barbarin stále mluví o šedé hmotě a proč se stále opakuje? Proč generuje Vilém plno KOMENTÁŘŮ o ničem. Aby je zase mazal? Nepřipomíná ti to něco pane Viléme, nejenom o té vráně co k vráně a nebo tu Ezopovu bajku o Vráně a sýru a nebo dokonce o tom uchu a džbánu? Je to ohromně poučné. Kousíček aspoň zde: www.abecedapohadek.webz.cz/liska_a_vrana.htm
Peter(skala)
...lebo Multinick:)
Peter(skala)
Vilém=Segal=Zedad 🥴 🥴 🥴
Segal
Tvá rovnice má chybu. To máš z těch falešných zjevení, Františku první. 😀😁😂🤣😃 😀
Kallistratos
Peterova rovnice je velmi podnětná a jen možná neúplná. Možná má být jen obsáhlejší a mít dvě neznámé. Stále platí: Zloděj křičí chyťte zloděje. A jsem rád, že Peter je schopen vnímat lumpy...
Zedad
@Vilém a je to špatné zaměňovat si Boha s člověkem. O Bohu mluvme s úctou.
Zedad
@Vilém člověk není Bůh.
One more comment from Zedad
Zedad
@Vilém jistotu hledej jenom u Boha, neuhne ti. O člověka se neopírej.
Peter(skala)
Kali... Martinecky a Zedad hraju na jednu stranu, preto sa nediv, že na jednej strane hovoria nabožensky, ale na druhej strane širia kulturu smrti a dezinformacii
Zedad
@Kallistratos ty nevěříš tomu, co ti předkládá Církev, pokud to neuchopíš pevně do svých rukou.
Zedad
@Peter(skala) ty tu například říkáš, že ještě po smrti se člověk může rozhodnout pro nebe nebo pro peklo.
Peter(skala)
dalšia chobotina, Kali...tebe hovoria, že píšeš odveci, ale Zedad má 1*
Zedad
@Kallistratos@Peter(skala) a vy dva se nemusíte přiznat, k jaké víře patříte. Ani jeden nevyznáváte pravdy víry. Myslím samozřejmě v plnosti. Každý má to svoje a nezajímá ho nic dalšího.
Peter(skala)
a hlavne zaplniť diskusiu chobotinami, aby bola odveci-odtémy, nech čitatel sa nezaujima o temu - to je taktika trolov
Kallistratos
Však Zedad je tak trochu chobot zdá se :) Chobot chobotnice.
Zedad
@Kallistratos možná se spíš stylizuj do odpovědi, než do útoků na spoludiskutující
Kallistratos
Takový chobůtek co pořád doporučuje kdo by co měl... Takový paňáca, kterého baví kopnout do mraveniště a pak sledovat mravenečky a dodávat jim ponaučení :)
Zedad
@Kallistratos no, je to tvůj pocit méněcennosti a nedocenění, že musíš útočit na jiné nicky.
Zedad
@Kallistratos a něco mimo útoky by nebylo, nedáš to dohromady?
Zedad
@Kallistratos zajímá mne, proč jdou od papeže informace ANO i NE například k těm potratům.
Peter(skala)
vidiš, ako som vravel... stale najde nejaku rečnicku otazku, ku ktorej ani nepotrebuje odpoved, ale funguje to, lebo reč nestojí 😀
Peter(skala)
Martinecky s tým nazvom zaiste zavádza do omylu, na potvrdenie svojich názorov, aj ked sa tým zdiskreditoval sám.

dobre si vystihol, že dokonca aj prekrutil papežove slová, lebo v skutočnosti potraty uprednostuje, kdežto Martinecky má dojem, že papež to nepovažuje ani za tému.

Uplne zle pochopil papežove slová.

Ved papež naopak chcel ukazať že nauka proti potratom nie je len vieroučna, čiže …More
Martinecky s tým nazvom zaiste zavádza do omylu, na potvrdenie svojich názorov, aj ked sa tým zdiskreditoval sám.

dobre si vystihol, že dokonca aj prekrutil papežove slová, lebo v skutočnosti potraty uprednostuje, kdežto Martinecky má dojem, že papež to nepovažuje ani za tému.

Uplne zle pochopil papežove slová.

Ved papež naopak chcel ukazať že nauka proti potratom nie je len vieroučna, čiže teologicka nauka Cirkvi, ale aj "ľudská", čiže civilná náuka, ktorá v niektorých krajinách je zakonom ustanovena.

Takže papež povyšuje tému o potratoch nad nauku nabožensku resp. nie len nabožensku ale aj prirrodzene civilnu temu a že má byť temou politickou, dokonca nadradenou pred korupciou a kradežou, tak to je snad jasne každemu, kto si váži život nevinných, pred vlastným blahom.

Zrejme Martinecký má ine priority
1.miesto:vlastný blahobyt bez kradeží a podvodov
2. miesto: život nenarodených

ale to by som sa nedivil, nakolko jeho nazory poznám dlhšie a ked uprednostnoval SDKU už vtedy, tak niet divu. Inač to je paradoxom, lebo Dzurinda sa podielal na rozpredavani štatnych majetkov, a to Martineckému nevadilo?

jasne, že vadilo, ale ked ma priroritu MIESTO-flek v strane či vo vlade, tak potom niet divu.
To je typický problem mnohých politikov a dokonca aj teologov
Peter(skala)
Martinecký z Postoj.sk a SDKÚ ?????
🙄
typický cirkevný chameleon: hovorí ako konzervativec ale napokon koná ako liberal.
kadehaci, sdkaci, ... hovoria o moralke ale nakoniec aj tak presadia nemorálne...
Zedad
@Otec Eirene podobná informace byla i u nás. Stránku nemám v záložkách.
Papež František údajně na nějakém veřejném fóru řekl, že on je proti potratům, že potrat je vražda, no ale od kterého měsíce začíná v těhotenství lidský život, tak to on neví. To musí říci odborník, nejspíš lékař.
Určitě to neřekl ex cathedra.
Kallistratos
Zedade, mohu se zeptat jakého jsi vyznání?
Peter(skala)
slobodomurarskeho 😀
Peter(skala)
ale važne, Zedad nemá problem zavadzať, vie velmi dobre kedy život začína a tiež ako papež to uznáva, lenže, aby reč nestála:) tak musí dať nejaku otazku, no néééééééééééééééé?