Clicks3.5K
Anton Čulen
8
Zrušenie duchovnej obnovy dňa 11. 5. 2019 a nasledujúcich duchovných obnov z rozhodnutia pána arcibiskupa Zvolenského. Pochválený buď Pán Ježiš Kristus! Dovoľte, aby som Vám touto cestou oznámil, že …More
Zrušenie duchovnej obnovy dňa 11. 5. 2019 a nasledujúcich duchovných obnov z rozhodnutia pána arcibiskupa Zvolenského.

Pochválený buď Pán Ježiš Kristus!

Dovoľte, aby som Vám touto cestou oznámil, že pripravovaná duchovná obnova v sobotu 11.5.2019 v Aréne vo Viničnom bola zrušená na základe rozhodnutia pána arcibiskupa Zvolenského.

Vo štvrtok, dňa 9.5.2019 som mal s pánom arcibiskupom rozhovor na Arcibiskupskom úrade v Bratislave. Pri tejto príležitosti som pána arcibiskupa informoval o veľkom počte duchovne sužovaných ľudí, ktorých počet neustále rastie a o potrebe za zaoberať viac touto problematikou (duchovného sprevádzania, rozlišovania, mimoriadneho diabolského pôsobenia, služby uzdravenia a oslobodenia). Tak isto o potrebe prehĺbiť informácie aj u nás kňazov, pretože informácie poskytnuté doteraz nie sú adekvátne tej potrebe, ktorá sa v súčasnosti reálne podľa duchovného stavu týchto ľudí ukazuje. Chýba prehĺbenie v rozlišovaní mimoriadneho diabolského pôsobenia a konkrétne kroky a postupy ako sa z týchto problémov dostávať. Medzi kresťanmi chýbajú informácie o nebezpečenstve a možných dôsledkoch okultných a ezoterických praktík.

Aj z tohto titulu som sa snažil iniciovať preklad troch kníh predsedu Medzinárodnej asociácie exorcistov, pátra Francesca Bamonteho s titulmi: Diabolské posadnutia a exorcizmus, Nebezpečenstvo mágie, Nebezpečenstvo špiritizmu a hovoriť o tejto problematike aj v rámci duchovných obnov a prednášok. Informácie som si ako mladý kňaz snažil zohnať v Taliansku, od skúsených odborníkov, ktorí sa týmto problémom venovali ako páter Gabriel Amorth, Fernando Sulpizi, Francesco Bamonte, Vincenzo Taraborelli a i.

Zároveň som sa snažil pána arcibiskupa informovať aj o stavoch a
utrpení, ktoré musia títo ľudia prekonávať, ktoré som zažil neraz ako veľmi veľké, niekedy ťažko opísateľné pre ľudí, ktorí s tým nemali bližšiu a väčšiu skúsenosť a o skutočnosti, že mnohí aj z Bratislavskej arcidiecézy cestujú po celom Slovensku, niekedy až ku gréckokatolíckym kňazom, aby riešili svoje problémy. Nemyslím tým iba exorcizmus, ktorý je potrebný iba pre malú skupinu ľudí, ale myslím tým hlbšie duchovné rozlišovanie a dostatočné a účinné duchovné rady v rámci duchovného sprevádzania a v mnohých prípadoch službu uzdravenia a oslobodenia.

Pán arcibiskup Zvolenský mi odpovedal tým, že je potrebné zvážiť spôsoby a prostriedky, ako týmto ľuďom pomôcť. Tiež, že nie som jediným kňazom, ktorí týmto ľuďom pomáha. Zároveň mi povedal, že moja činnosť mimo farnosť, v ktorej som ustanovený ako správca je rozsiahla, a preto mi stanovuje, aby som nevykonával činnosť ako napríklad duchovné obnovy, prednášky mimo svojej farnosti.

Z môjho pohľadu išlo za posledný čas za 1 duchovnú obnovu (sobotu) v mesiaci, keďže som túto činnosť, odkedy som správca farnosti výrazne prispôsobil podľa potrieb farnosti, aby som si vykonal povinnosti vo farnosti na prvom mieste. Informoval som pána arcibiskupa o tom, že množstvo ľudí (cca. asi 400 až 500) mesačne, ktorí sa týchto duchovných obnov zúčastňovali zostanú bez tejto pomoci. Každý, kto sa na duchovnej obnove osobne zúčastnil vie, že jej centrom bola Najsvätejšia oltárna sviatosť a témy boli najrôznorodejšie z mnohých oblastí života a hlavne išlo o POVZBUDENIE, ku ktorému som neustále vyzýval.

Toto rozhodnutie, aj keď je pre mňa bolestné prijímam a podriaďujem sa mu a mám nádej, že aj z tohto utrpenia bude plynúť Božie požehnanie. Je mi však nesmierne ľúto mnohých duchovne sužovaných ľudí a nielen duchovne sužovaných, pretože účastníkmi duchovných obnov boli osoby skoro všetkých vekových kategórií, povolaní i zamestnaní a podľa svedectiev dostávali veľkú pomoc, ktorú cítili od Pána Ježiša Krista z Najsvätejšej oltárnej sviatosti – mali silu ísť ďalej a prekonávať životné problémy.

Je pre mňa veľkou otázkou prečo v dnes tak náročnej dobe, kedy je tak veľmi veľa ľudí „na dne“ a hľadajú nádej a pomoc, musí prísť k takýmto krokom.

Prijímam však Božiu vôľu v tomto rozhodnutí a budem k dispozícii vo svojej farnosti, v ktorej som doteraz ustanovený ako správca – Dojč, s filiálkou Šajdíkove Humence.

Ďakujem všetkým, ktorí pri týchto obnovách pomáhali, modlili sa za moju kňazskú službu, pretože som veľmi cítil túto pomoc.

Nechcem žiadnu medializáciu, ani rozruchy, žiadne klebety. Preto
posielam túto správu tak otvorene, ako je a kópiu pridávam aj na samotného pána arcibiskupa, aby nevznikli žiadne bočné interpretácie.

Na vás, ktorí ste dostávali túto duchovnú pomoc počas obnov a veľmi ste o ňu prosili budem pamätať pri svätých omšiach a klásť vás v duchu k obetným darom na oltár.

Posielam Vám +

Ivan Barus
správca farnosti Dojč

alianciazanedelu.sk/archiv/3734
Anton Čulen
dyk
In nomine Jesus
pred 2 hodinami

Je to normálne, ak nieje exorcista, má si pýtať povolenie, tiež ak má tak pôsobiť mimo svojej farnosti.

...

Načo povolenie? Veď on nevykonáva exorcizmus. To by bez povolenia pekne dopadol :)

O. Barus sa len modlí modlitby za uzdravenie a oslobodenie a od Boha dostal dar, že sú mimoriadne účinné. To je všetko. Toto môže robiť každý kňaz bez povolenia a vidíme, …More
In nomine Jesus
pred 2 hodinami

Je to normálne, ak nieje exorcista, má si pýtať povolenie, tiež ak má tak pôsobiť mimo svojej farnosti.

...

Načo povolenie? Veď on nevykonáva exorcizmus. To by bez povolenia pekne dopadol :)

O. Barus sa len modlí modlitby za uzdravenie a oslobodenie a od Boha dostal dar, že sú mimoriadne účinné. To je všetko. Toto môže robiť každý kňaz bez povolenia a vidíme, že to nerobí nik okrem o. Barusa a aj to mu zakážu.

Možno sa vám to bude zdať blbé, ale "Bohu vďaka za ten zákaz".

Niekde som čítal, že Máme Bohu ďakovať za všetko :) a tak aj za ten zákaz. Nevieme, akē milosti z toho prídu :)
dyk
Peter(skala)
pred 3 hodinami

ja si myslim, že arcibiskup chce najprv, aby o.Barus zveladil najskôr svoju farnosť a až potom bude môcť aj inde.

...

Peter(skala).

O. Barus toto začal robiť aj vo svojej farnosti. Toto problém nie je.
Peter(skala)
šak preto si myslim, že arcibiskupovi nevadi jeho Obnova, len asi chce, aby sa farar venoval VIAC farnosti a potom sa uvidí... aj p.Pio z Pietralčiny mal ten problem a sv.Vianey.

Ked videli jeho predstavení, že robil pre svoju miestnu komunitu maximum, tak nechali...

Tento problem je v podstate to, čo mnohí farnici nemaju radi, aj ked paradoxne tu ide o opačnu situaciu.

Totižto, ked si zvyknu …More
šak preto si myslim, že arcibiskupovi nevadi jeho Obnova, len asi chce, aby sa farar venoval VIAC farnosti a potom sa uvidí... aj p.Pio z Pietralčiny mal ten problem a sv.Vianey.

Ked videli jeho predstavení, že robil pre svoju miestnu komunitu maximum, tak nechali...

Tento problem je v podstate to, čo mnohí farnici nemaju radi, aj ked paradoxne tu ide o opačnu situaciu.

Totižto, ked si zvyknu farnici na dobreho farara a potom biskup ho pošle do inej fartnosti resp. vymení fararov, tak farnici su z toho nešťastní. Ovninuju z toho biskupa, ale aj ked sa dopočuju, že Boh si takto presuva a posiela svojich knazov cez biskupa, tak citia že niečo na tom bude, ale predsa "žial" za fararom je ako "plač nad Ježišom", kedy im povedal: "Neplačte nadomnou..."

Boh nám takto ukazuje ako riadi knazov cez biskupa.
Iné by bolo, keby arcibiskup zakazoval uplne fararovi Obnovy a pritom by na nich nebolo nič zlého. Iné, ale aj vtedy by to bola Výzva pre knaza, aby zvažil Božie riadenie.

Ved kto povedal, že knaz má byť vždy "len" knazom a podriadení celý život jednemu biskupovi? Pokial sa tak sám rozhodne ako napr. sv.Pio v Pietralčine, tak je to jeho osobne rouzhodnutie, ale mnohí prijali Výzvu k 3 stupnu knazstva alebo do rehole a stali sa priamo podriadení pápežovi.

Toto akosi uniká alebo nechcu počuť tí, neradi prijmaju Výzvy a Zodpovednosť za riadenie komunity.

Inač, tiež som počul o tomto knazovi vela dobreho, hlavne čo sa týka Obnovy, preto verím že Boh mu pomôže príjmať arcibiskupove riadenie, čo čiastočne môžeme vidieť aj na jeho reakcii-verejnom liste, ked on sám vyzýva veriacich, aby to prijali ...
dyk
Škoda. Bol som na jednej uzdravený... Som teda dosť prekvapený a to v čase, keď by sa týmto spôsobom mali venovať ľuďom všetci kňazi bez rozdielu a teraz sa zakáže aj ten jeden v širokom okolí, lebo nepoznám nikoho okrem o. Barusa. Poznám len exorcistov, ktorí, keď im zavoláte, majú veľa práce a s vami neabsolvujú Adoráciu, požehnanie s Eucharistiou, nepovedia vám dve hodinové prednášky so …More
Škoda. Bol som na jednej uzdravený... Som teda dosť prekvapený a to v čase, keď by sa týmto spôsobom mali venovať ľuďom všetci kňazi bez rozdielu a teraz sa zakáže aj ten jeden v širokom okolí, lebo nepoznám nikoho okrem o. Barusa. Poznám len exorcistov, ktorí, keď im zavoláte, majú veľa práce a s vami neabsolvujú Adoráciu, požehnanie s Eucharistiou, nepovedia vám dve hodinové prednášky so všetkým čo k tomu patrí a Sv. Omšou a o. Barus to jednoducho rieši spôsobom, ktorý je, si myslím, ideálny a účinný. Podobne aj v Klokočove pri Michalovciach.
Počul som obvinenie na o. Barusa, že sa správa ako exorcista, hoci exorcistom nie je, čo aj on sám potvrdzuje. Ale on za to nemôže, že dostal od Boha dar tak účinnej modlitby za uzdravenie a oslobodenie, že diabol sa pri ňom prejavuje ako pri exorcizme. To isté mala aj sv. Katarína Sienská a nikto jej to nezakazoval.
U o. Barusa je to druhý krát, lebo prvý raz ho vyhodili z Mariánky, kde tiež za ním chodilo veľa ľudí.
Pravdu povediac neviem čo si o tom myslieť...vlastne aj viem, ale bude sa to o. Barusovi páčiť?
V poslednej dobe som počul od kňazov nie práve priateľské slová na adresu o. Barusa a tiež charizmatickej obnovy. Čo je za tým? Čo bolo za zákazom spovedať a slúžiť verejne sv. Omšu pre Pátra Pia? Závisť? Zlo, ktoré sa snaží zničiť kňazov, aby sa Božia milosť nedostala do sŕdc veriacich? Keď sa to Pápež dozvedel okamžite ten zákaz zrušil. Páter Pio sa tomu podrobil, ale existujú aj iné spôsoby ako vyskúšať pokoru u kňaza. Nie?
Našťastie Ducha Svätého sa zrušiť nedá a tak som zvedavý, ako to bude pokračovať :)
Vkladám o. Barusa do svojích úmyslov, aby ho viedol Duch Svätý.
Dá sa vôbec veriť kňazovi, ktorý osočuje svojho spolubrata v kňazskej službe alebo brojí proti charizmatickej obnove? Má taký kňaz v sebe Ducha Svätého? Kňazská vysviacka je nezrušitelná, ale aký duch potom vedie kňaza, ktorý pred arcibiskupom osočuje svojho spolubrata? Lebo o. arcibiskup to musel urobiť na základe nejakých falošných udaní, lebo neverím, žeby o. Barusa arcibiskup zrušil sám od seba. Na to už je potrebné mať v sebe poriadnú dávku Zlého.
Peter(skala)
dobre, že píšeš o "zakaze", ktorý zrušil papež voči sv.Piovi.

Všimni si hlavne to, že ten zakaz zrušil až ked sa o tom dozvedel.
Zaujimave, že ten zakaz dala Kongregacia z Vatikanu. Ako svojvolne, bez suhlasu a vedomia papeža, ale vie vôbec papež František o Barusovi?

Nemyslím si.. preto som písal, že knazi okrem poslušnosti svojmu biskupovi maju zvažiť Výzvu, aby boli v jednote s pápežom a …More
dobre, že píšeš o "zakaze", ktorý zrušil papež voči sv.Piovi.

Všimni si hlavne to, že ten zakaz zrušil až ked sa o tom dozvedel.
Zaujimave, že ten zakaz dala Kongregacia z Vatikanu. Ako svojvolne, bez suhlasu a vedomia papeža, ale vie vôbec papež František o Barusovi?

Nemyslím si.. preto som písal, že knazi okrem poslušnosti svojmu biskupovi maju zvažiť Výzvu, aby boli v jednote s pápežom a dosiahli vyšší stupen poslušnosti, ktorá vyplýva z podriadenosti vyššej autorite ako napr. vstup do papežskej rehole, či vzniku takej rehole.

Môžeme sa modliť za to, aby sa o ňom papež dozvedel a dal mu "zelenu" na pôsobenie aj inde, popripade mu dal osobitne poslanie. Ked je naozaj Bohom povolaný ohlasovať Evanjelium v širšom spektre spoločnosti, tak toto by mu naozaj pomohlo.

Inač, o.Kuffa spočiatku to mal podobné, ked mohol pôsobiť len v jednej farnosti a ked sa osvedčil, biskup mu dal volne pôsobenie, dokonca ho pozýval do uradu biskupa:)
Peter(skala)