Coburg
31.4K

V auguste na rusko-ukrajinskom fronte nastanú rozhodujúce udalosti

11.08.2022 16:16

Share

Celý minulý týždeň sme pozorovali ofenzívu luganského a doneckého zboru na najsilnejšiu opevnenú oblasť Ozbrojených síl Ukrajiny.

Útočným oddielom republík sa podarilo pomerne rýchlo prelomiť prvú líniu obrany Marinky, Avdejevky, preniknúť do obce Pesky, ktoré sú už celé, s výnimkou niekoľkých ohnísk, pod našou kontrolou. Dvaja vojenskí reportéri a oficiálni predstavitelia velenia súčasne zaznamenali prudké (rádovo!) zníženie práce nepriateľského delostrelectva, čo umožnilo brigádam republík napredovať.

Náhla absencia ukrajinského delostrelectva pri Peskoch a Avdejevke (presnejšie jeho slabá aktivita) sa dá vysvetliť niekoľkými dôvodmi: nedostatok muície pre sovietske hlavne, veľké straty na technike, presun delostrelectva do inej oblasti, aby sa vytvorila silná delostrelecká päsť.

Zo všetkých týchto možností vidím ako najlogickejšiu tretiu. Zdá sa, že ukrajinské ozbrojené sily sa nevzdali myšlienky začatia protiútoku a sústreďujú sily v oblasti jeho štartu. Rôzne odhady uvádzajú veľkosť zoskupenia pripraveného na protiofenzívu – od štyroch do šiestich brigád, z ktorých minimálne dve sú obrnené. Celkovo asi 12.000-15.000 vojakov a až 120 tankov. Zahŕňajú aj brigády, ktoré boli stiahnuté pre nedostatočný počet personálu, rozbité v bitkách, ako aj nové prápory, ktoré boli vycvičené v Poľsku a Veľkej Británii. Je tiež potrebné poznamenať, že na čele sa objavili jednotky plne obsadené Poliakmi, s najväčšou pravdepodobnosťou sú to príslušníci súkromnej armády (PMC). Táto rezerva umožňuje prípravu protiútoku, ktorý si vyžaduje taktické prekvapenie, aby bol úspešný. Do poslednej chvíle by mali byť tieto sily rozptýlené a maskované čo najďalej od frontovej línie, aby sa v hodine „H“ mohli zhromaždiť a vyraziť boja z pochodu, kým ich neodhalí ruská rozviedka. Je možné, že sa na to zámerne používajú dezinformácie – hovorí sa o „nedostatku munície“, panických náladách a nepripravenosti Ozbrojených síl Ukrajiny na útok v blízkej budúcnosti.

Zároveň, aby to bolo efektívne pri takomto pomere počtu vojsk Ozbrojených síl Ukrajiny a Ozbrojených síl Ruskej federácie v útočnom priestore, Ozbrojené sily Ukrajiny potrebujú zopakovať to, čo úspešne vykonávala naša armáda v posledných týždňoch spolu so svojimi spojencami — rozvinúť silnú delostreleckú ofenzívu.

Zrejme preto boli delostrelecké jednotky stiahnuté zo svojich pozícií (aj z takých dôležitých sektorov frontu ako Pesky a Avdejevka) a presunuté do iného sektora frontu.

Ak spočítame delostrelectvo, ktoré majú Ozbrojené sily Ukrajiny k dispozícii, potom je celkom možné sústrediť až 150 — 200 diel a MLRS Ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti úderu. Zároveň je zrejmé, že stávka sa bude klásť na vysoko presné delostrelecké systémy západnej výroby, ako aj na masívne používanie systémov HIMARS. Na tento účel je potrebné vykonať dôkladnú rekognoskáciu oblasti budúceho úderu a zabezpečiť maximálne prekvapenie a koncentráciu palebného poškodenia. Útočné schopnosti takéhoto zoskupenia, v závislosti od úspechu alebo neúspechu počiatočnej fázy ofenzívy, môžu byť udržiavané 5-7 dní.

Zložitosť tejto úlohy a mimoriadne vysoká cena za zlyhanie nútia ukrajinské velenie opatrne pristupovať k vypracovaniu útočného plánu a neustále pochybovať o jeho nevyhnutnosti. Okrem toho musia byť z týchto síl každú chvíľu „vystrihnuté“ bojové skupiny až do počtu roty a presunuté do útočnej oblasti Ozbrojených síl RF, aby sa vyplnili medzery v obrane a držali kľúčové pozície. Na druhej strane sa aj čiastočný úspech stane morálnym a psychologickým faktorom posilňovania pomaly sa zhoršujúcej dôvery obyvateľov Ukrajiny v schopnosti svojich ozbrojených síl, ako aj signálom pre spojencov na Západe, že Kyjev ešte nie je zlomený a potrebuje ďalšiu vojensko-technickú podporu a financie.

To všetko je, samozrejme, verejné tajomstvo. Naše velenie samozrejme toto nebezpečenstvo (pravdepodobnosť nebezpečenstva) vidí a pripravuje sa naň.

No minulú sobotu si ukrajinské velenie uvedomilo hrozbu úplného prelomenia obrannej línie Marinka-Avdejevka a vrátilo do bojového priestoru delostrelecké batérie a doplnilo ich aj o ďalšie sily a tiež tu rozmiestnilo najmenej dve taktické skupiny práporov na udržanie predných línií. Ukrajinské delá opäť zaduneli naplno, pričom muníciou nešetrili. To umožnilo Ozbrojeným silám Ukrajiny udržať sa na samom okraji Peskov – v oblasti výškových budov — a zastaviť postup milícií v Marinke. Ofenzíva spojeneckých síl však pokračuje a to narúša plány Ozbrojených síl Ukrajiny na protiútok, pretože neustále vysáva sily zo zhromaždeného zoskupenia, snažiac sa odraziť ruskú ofenzívu a nútiac velenie Ozbrojených síl Ukrajiny premýšľať o perspektíve straty záloh v prípade neúspešnej ofenzívy.

Vojenské velenie je zároveň pod silným tlakom politického vedenia Ukrajiny, ktoré potrebuje svojim mecenášom v USA a západným spojencom demonštrovať aspoň nejaký vojenský úspech proti postupujúcej ruskej armáde. Takmer polročná ruská ofenzíva viedla k strate rozsiahlych území na juhu a juhovýchode krajiny, pričom bezprecedentné vojenské dodávky techniky, zbraní, munície a najrôznejšieho vybavenia, ako aj mnohomiliardová finančná pomoc Kyjevu nedokázali ruskú vojenskú mašinériu vyčerpať a zastaviť ju.

V skutočnosti všetky tieto vojenské dodávky na Ukrajinu pomohli len oddialiť postup ruských jednotiek a v skutočnosti sú to straty, ktoré kolektívny Západ utrpel vo vojne proti Rusku. Zároveň sú arzenály bývalých sovietskych zbraní prázdne, východné krajiny NATO (bývalé krajiny Varšavskej zmluvy) už nemajú ani sovietsku techniku, ani sovietsku muníciu nielen pre ukrajinské „jednotky“, ale ani pre vlastné armády a teraz sa úplne spoliehajú na americký zbrojársky „dáždnik“ ako hlavný prostriedok ochrany. Ukázalo sa tiež, že „starí“ členovia NATO nemajú vo svojich arzenáloch „bezplatné“ zbrane, ktoré by mohli odovzdať Ukrajincom. Museli doslova naškrabať omrvinky z vlastných jednotiek a veľmi skromných záloh. Jediná nádej sú USA. Ale tie tiež nie sú bezodným sudom. Ozbrojené sily Ukrajiny potrebujú stovky zbraní, tankov, samohybných húfnic, MLRS, mínometov. Ukrajina nedostáva viac ako 20% svojho „wish-listu“.

Američania však po celý ten čas pozorne sledujú situáciu na rusko-ukrajinskom fronte a veľmi dobre vidia, že Ozbrojené sily Ukrajiny sa pod tlakom spojeneckých síl rozpadajú.

Pre Američanov, ktorí sú zvyknutí počítať peniaze a pristupovať ku všetkému z hľadiska ziskovosti a prospechu, sú nasledujúce závery sklamaním: bezodný pažerák Ozbrojených síl Ukrajiny jednoducho bez úspechu drví obrovskú vojenskú pomoc. To znamená, povedané jazykom podnikania, že dochádza k hromadeniu strát. Až do určitého bodu sú USA ochotné to znášať, pokiaľ existuje nádej, že americký majstrovský plán – vyčerpať Rusko ukrajinským konfliktom a vyvolať jeho výbuch zvnútra – sa uskutoční. Akonáhle si však uvedomia, že z tohto plánu nič nebude, podpora pre Ukrajinu bude ako nerentabilné aktívum jednoducho obmedzená a situáciu sa pokúsia „zmraziť“ priamymi rokovaniami s Rusmi.

Všetci v Zelenského kancelárii to veľmi dobre chápu a zúfalo potrebujú aspoň nejaký vojenský úspech, nejaké víťazstvo, ktoré ukáže silu Ozbrojených síl Ukrajiny a ich pripravenosť dosiahnuť víťazstvo. Politické vedenie preto vyvíja tlak na hlavného veliteľa Zalužného a vyžaduje od neho aktívne akcie, ofenzívy a víťazstvá. Zalužnyj zase chápe, akú cenu budú musieť Ozbrojené sily Ukrajiny zaplatiť za neúspešnú ofenzívu a rozhodnutie zaútočiť neustále odďaľuje a prepisuje plány tejto ofenzívy. A čím viac to odďaľuje, tým je situácia na fronte ťažšia a treba vynakladať väčšie rezervy na jej stabilizáciu. No v každom prípade sa zdá, že v auguste ešte dôjde k bitke na rusko-ukrajinskom fronte, ktorá určí ďalší priebeh konfliktu na najbližšie tri až štyri mesiace.

Vladislav Šurygin, VZGĽJAD

V auguste na rusko-ukrajinskom fronte nastanú rozhodujúce udalosti
Mira393
jistě nastanou, herec Zelenskyj už přesouvá imaginární armády...
Bratia a sestry
čoskoro to už nebude Ukrajina, ale Okrajina a potom už ani tá Okrajina nebude 😉
. ARMATA .
Potom to bude už len krajina,..v ktorej sa ľudia nebudú báť zomierať,...ako predpovedala naša Zuzanka. A my reku to hovorí o Slovensku.