Clicks323
csk.news

Porušil osobne kardinál Parolin medzinárodné finančné dohody?

Kardinál Pietro Parolin, štátny tajomník Františka, osobne požiadal v roku 2014 správu Patriarstva Apoštolskej stolice (APSA) o pôžičku vo výške 50 miliónov EUR na nákup katolíckej nemocnice IDI v Ríme, aby ju zachránil pred bankrotom.

Parolin o tom informoval CatholicNewsAgency.com (20. novembra). IDI vytvorila dlh vo výške 800 miliónov EUR. Niektorých z jej bývalých správcov, vrátane kňaza, boli uväznení za podvod.

Parolinove vyhlásenie je pravdepodobne klamstvom kryjúcim Františka, pretože Parolin je známy tým, že sa zdržuje finančných záležitostí.

Pôžička spôsobila inšpekciu Organizácie Európskej rady pre boj proti praniu špinavých peňazí Moneyval, keďže porušila regulačné dohody zakazujúce APSA poskytovať komerčné pôžičky.

V dôsledku toho navrhol Parolin s kardinálom Wuerlom plán o žiadosť Pápežskej nadácie na pokrytie nesprávnej pôžičky APSA.

Wuerl falošne povedal Pápežskej nadácii, že finančné prostriedky sú potrebné na pokrytie krátkodobých prevádzkových deficitov. Napriek námietkam bol grant schválený.

APSA nakoniec pri tejto operácii stratila 30 miliónov EUR. Okrem pôžičky APSA Vatikán využil 30 miliónov EUR odklonených z g rantu pre nemocnicu Bambino Gesu z grantu talianskej vlády vo výške 80 miliónov EUR.

Obrázok: © Mazur, CC BY-SA, #newsWnquslahtz