tr.news
13

Peder Werenfried Van Straaten: "Tecavüze Teşebbüs" İddiaları

Kutsal itibarıyla hayatını kaybeden Muhtaç Kiliselere Yardım Vakfı'nın kurucusu Norbertin Peder Werenfried van Straaten (1913-2003), tecavüz teşebbüsüyle suçlanıyor.

Alman dergisi Christ & Welt (10 Şubat), 2009 Papalık Teftişi'nin "büyük suiistimal" bulduğunu bildirdi.

Müfettiş, Paderborn Yardımcı Piskopos Manfred Grothe, Din Adamları Kongregasyonu'na "tecavüz girişimi", "yaşam tarzındaki aşırılıklar", "personel yönetiminde önemli eksiklikler" ve "faşist fikirlere" yatkınlık olduğu yönünde rapor yazdı.

Grothe bu suçlamaları pek çok tanıkla da destekledi. Van Straaten'i tecavüz girişimiyle suçlayan kimliği bilinmeyen bir kadın, 1973'ten beri Muhtaç Kiliselere Yardım Vakfı için çalışıyordu, ancak sözde tecavüzü van Straaten'in azizleştirilmesini önlemek için ancak 2009'da bildirdi.

Din Adamları Kongregasyonu, azizleştirme işleminin durdurulacağına dair güvence verdi ve Muhtaç Kiliselere Yardım Vakfı'ndan kurucusunun sahte imajını yaymamasını istedi.

Yardım kuruluşu kadını güvenilir olarak niteliyor. Başka hiçbir cinsel şiddet vakası bilinmemektedir. "Acının tanınması" olarak, suçlayan kişi 1990'ların sonunda 20.000 Euro'ya eşdeğer, 2011'de ise 16.000 Euro tutarında tazminat aldı.

Resim: Werenfried van Straaten © wikicommons, CC BY-SA, #newsRkgcplblna