ewaboryk
239

150 tys. kobiet porzuciło niesatysfakcjonującą pracę. Wolą zajmować się rodziną. 500+ to umożliwia

Data publikacji: 2016-12-07 08:30
Data aktualizacji: 2016-12-07 08:44:00
By Sgt. Lauren Twigg (www.dvidshub.net/image/652837) [Public domain], via Wikimedia Commons

„Dziennik Gazeta Prawna” opierając się na Badaniu Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzonym przez GUS donosi, że nawet 150 tys. Polek mogło zrezygnować z aktywności zawodowej z powodu świadczenia otrzymywanego w ramach programu Rodzina 500+. Okazuje się, że wbrew nacierającej ze wszystkich stron propagandzie, dla wielu kobiet rodzina jest ważniejsza niż kariera.

Od marca do września liczba osób biernych zawodowo wzrosła o 150 tys. Powodem rezygnacji z pracy są w ich przypadku „obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu”. Towarzyszy temu wzrost liczby niepracujących w grupie wiekowej 25-44. Jedyna grupa w której spadła aktywność zawodowa to kobiety.

Powyższe dane nie pozostawiają ekspertom złudzeń. Kobiety mające na wychowaniu dzieci rezygnują z pracy na rzecz poświęcenia się rodzinom.

Chociaż trend jest niezwykle pozytywny, to analitycy nie podzielają oczywistych wyborów kobiet. Wskazują między innymi na fakt, że niepracujące panie pozbawiają się szansy na „emerytury w sensownej wysokości”. Tak jak gdyby pracując mogły na nią liczyć.

Rezygnacja kobiet z pracy zawodowej i poświęcenie całej swojej uwagi rodzinie wynika z ludzkiej natury. Obcowanie z własnymi dziećmi to dla kobiet rzecz ważniejsza niż „samorealizacja” zawodowa. Wystarczy stworzyć odpowiednie warunki ekonomiczne, które nie zmuszają kobiet do pracy wbrew ich woli.

Źródło: rmf24.pl / „Dziennik Gazeta Prawna”
MWł

Read more: www.pch24.pl/150-tys--kobiet…