Igor75
351.9K

Ekskomunika dla Hanny Gronkiewicz-Waltz! Niech biskupi zabiorą głos!

Ks. prof. Bortkiewicz: Ekskomunika dla Hanny Gronkiewicz-Waltz? Niech biskupi zabiorą głos!

Ludzie, którzy wspierają aborcję, przyczyniają się do zła, które ma charakter ekskomunikowania, a więc wyłączenia ze wspólnoty Kościoła. Byłoby dobrze, gdyby księża biskupi przypomnieli o konsekwencjach.

Portal Fronda.pl: Decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz, odwołująca prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora szpitala im. św. Rodziny kończy zamieszanie wokół lekarza, który odmówił wykonania aborcji i nie wskazał innego miejsca, w którym można zabić dziecko?

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr:
Cała sprawa prof. Bogdana Chazana wymaga zaznaczenia kilku aspektów. Po pierwsze, trzeba powiedzieć, że prof. Chazan jawi się jako postać niezwykle prawego sumienia. To człowiek, który miał i wciąż ma odwagę oprzeć się złemu prawu stanowionemu. Przeczytałem gdzieś porównanie prof. Chazana do współczesnej Antygony i myślę, że to porównanie ze wszech miar trafne. Sprawa ta posiada jeszcze drugą strefę refleksji. Strefę tą Jan Paweł II nazywał kryzysem prawdy, związanym z kryzysem pojęć. Mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której kobieta, po dokonaniu reprodukcji in vitro, przychodzi z defektowanym dzieckiem, domagając się aborcji. Przedstawia się ją jako poszkodowaną pacjentkę, roztaczając ogromne rozżalanie nad jej losem, a przecież to jest to ewidentne przekłamanie, które manipuluje ludzkimi uczuciami, a przede wszystkim prawdą.

Jaka jest więc prawda? Jak Ksiądz Profesor ocenia decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz?

Przede wszystkim należy postawić pytanie, w jaki sposób można pogodzić taką postawę z jej, ponoć katolickim, sumieniem. Tym bardziej, że Jan Paweł II w „Evangelium Vitae” wskazując kręgi odpowiedzialności za aborcję, wskazał także osoby decydujące o prawie stanowionym. Wskazał także media, które niejednokrotnie przyczyniają się do nagonki pro-aborcyjnej. Wreszcie, wskazał na wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób wspierają lobby aborcyjne. Rodzi się więc pytanie, w jaki sposób można pogodzić sumienie katolickie z ewidentnym aktem współdziałania w złu. To jest sprawa, która moim zdaniem naprawdę zasługuje na miano prześladowania za poglądy i za wiarę, tym bardziej, że ściśle wiąże się z deklaracją wiary. Myślę, że my wszyscy, katolicy w Polsce (nie tylko ci, którzy są nimi nominalnie, ale rzeczywiście poważnie przeżywają swoją wiarę), jesteśmy zobowiązani do okazania w różny sposób solidarności z prof. Chazanem w chwili jego prześladowania.

Czy ta nagonka na prof. Chazana, która w końcu doprowadziła do jego odwołania z funkcji dyrektora szpitala na Madalińskiego powoduje, że na dalszy plan schodzi fakt, iż dziecko, którego on nie zabił poczęło się in vitro? Jakoś mało kto zauważa, że ogrom wad, jakie ma ten mały pacjent, jest najpewniej spowodowany tym, że doszło do sztucznego zapłodnienia...

Rzeczywiście, zgadzam się z tezą, że nagonka na prof. Chazana przysłania jeden z bardzo ważnych aspektów tej sprawy, czyli genezę dziecka. Warto przypomnieć, co kilka lat temu prof. Janusz Gadzinowski, wybitny neonatolog, powiedział na temat wad wrodzonych dzieci poczętych drogą in vitro. Kilka miesięcy temu przeżywaliśmy wielki szum medialny wokół wypowiedzi ks. Franciszka Longachmps de Berier, który także wskazywał na konsekwencje poczęć in vitro.

Co więcej, dokument Episkopatu Polski na temat niektórych zagadnień bioetycznych, udokumentowany bogatą bibliografią dowodził, że dzieci poczęte drogą in vitro są znacznie bardziej narażone na ryzyko wad genetycznych, niż dzieci poczęte naturalnie. Faktycznie, cała nagonka na prof. Chazana przysłania jeden z aspektów sporu o in vitro, który był w ciągu ostatnich lat podejmowany. Spór ten dotyczył nie tylko konsekwencji etycznych, ale medycznych procederu in vitro. Atakując prof. Chazana, całkowicie pomija się – mówiąc bardzo brutalnie – fakt, że miał on podjąć decyzję nad życiem dziecka, które było zdefektowanym produktem reprodukcji in vitro.

Do tej pory Kościół dość powściągliwie wypowiadał się na temat prof. Chazana. Mieliśmy mocny apel abp Marka Jędraszewskiego, jeszcze kilka innych wystąpień, ale czy w obecnej sytuacji, kiedy znamy już decyzję prezydent Warszawy, głosu nie powinien zabrać Episkopat?

Zdecydowanie tak. Z wielkim uznaniem przyjąłem głos metropolity łódzkiego, ks. abp Marka Jędraszewskiego, dając wyraz mojego szacunku w liście do niego. Zdecydowanie uważam, że sytuacja, z którą mamy w tej chwili do czynienia, wbrew głosom niektórych polityków, jakoby Kościół sterował życiem tego kraju, ma charakter zupełnie odwrotny.

Ludzie wierzący i żywy Kościół są obecnie prześladowani, w związku z tym bezwzględnie wymagany jest głos hierarchów Kościoła, stojących w obronie tegoż Kościoła, którego są pasterzami. Ponadto myślę, że warto byłoby naprawdę poważnie potraktować sprawę ekskomuniki, która nie jest orzeczeniem arbitralnym hierarchii Kościoła czy prawa kościelnego, ale jest konsekwencją faktu. Ludzie, którzy wspierają aborcję w sposób wymieniony przez Jana Pawła II w „Evangelium Vitae”, przyczyniają się do zła, które ma charakter ekskomunikowania, a więc wyłączenia ze wspólnoty Kościoła. Uważam, że byłoby dobrze, gdyby księża biskupi w sposób bardzo jednoznaczny przypomnieli o konsekwencji takich, a nie innych decyzji dotyczących walki z życiem poczętym.

Jak rozumiem, ma Ksiądz profesor na myśli ewentualną ekskomunikę dla Hanny Gronkiewicz-Waltz?

Taka jest konsekwencja pewnych decyzji. To nie jest mój wymysł, orzeczenie czy złe życzenie w stosunku do prezydent Warszawy, ale konsekwencja pewnego faktu. Ktoś, kto wyłącza się w sposób doktrynalny ze wspólnoty Kościoła, jest poza wspólnotą, jest ekskomunikowany.

Rozmawiała Marta Brzezińska-Waleszczyk

www.fronda.pl/a/ks-prof-bortkie…
biniobill
Prezydent Warszawy dla kariery i dla lepszych wyników w najbliższych wyborach postąpiła potwornie przychylając się do woli Herodów z PO i PSL. Otworzyła na oścież bramę do zabijania dzieci poczętych, które będą od tej pory gładzone bez żadnej ochrony.
Hannę Gronkiewicz wylansował Wałęsa za jej przekonania religijne, którymi się obnosiła wszem i wobec - była przecież członkinią Ruchu Odnowy w …More
Prezydent Warszawy dla kariery i dla lepszych wyników w najbliższych wyborach postąpiła potwornie przychylając się do woli Herodów z PO i PSL. Otworzyła na oścież bramę do zabijania dzieci poczętych, które będą od tej pory gładzone bez żadnej ochrony.
Hannę Gronkiewicz wylansował Wałęsa za jej przekonania religijne, którymi się obnosiła wszem i wobec - była przecież członkinią Ruchu Odnowy w Duchu Świętymi - z podrzędnej prawniczki stała się prezesem NBP itd.
Ekskomunika jest środkiem zaradczym dla grzesznika, który może się nawrócić i powrócić do Kościoła ratując swoją duszę od piekła. Gronkiewicz Waltz piastując stanowisko publiczne powinna zdawać sobie sprawę jakie konsekwencje ciążą na takich decyzjach. A może nie wie??? Wątpię.
Nie musiała zwalniać dr Chazana, postąpiła bezwzględnie - otworzyła bramy dla mordowania dzieci nienarodzonych.
Trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć.
alica32
😲
adan1
no dobra ale HGW to żydówka przecież
Domino336
Piotr20000
Dokładnie Piotruś, chodzi im o to, że wyszło na światło dzienne, że dzieci z in vitro rodzą się chore albo są zabijane podczas trwania ciąży.More
Piotr20000

Dokładnie Piotruś, chodzi im o to, że wyszło na światło dzienne, że dzieci z in vitro rodzą się chore albo są zabijane podczas trwania ciąży.
Piotr20000
Czyli ordynarna i prymitywna prowokacja lewaków i pedałów.
Dzieci z probówki zaplute prowokacje dżenderyzmu.
www.youtube.com/watchMore
Czyli ordynarna i prymitywna prowokacja lewaków i pedałów.

Dzieci z probówki zaplute prowokacje dżenderyzmu.

www.youtube.com/watch
Piotr20000
No to się sprawa rypła.
--------------------------------------

Domino336 2014-07-11 00:05:30
Tymczasem dziecko, które w 22. tygodniu ciąży matka „zgłosiła do zabicia”, poczęte było metodą in vitro, i ostatecznie okazało się chore – z poważnymi wadami rozwojowymi – potwierdza w rozmowie z prawy.pl anonimowo jedna z pracownic szpitala położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie, któremu kieruje …More
No to się sprawa rypła.
--------------------------------------


Domino336 2014-07-11 00:05:30
Tymczasem dziecko, które w 22. tygodniu ciąży matka „zgłosiła do zabicia”, poczęte było metodą in vitro, i ostatecznie okazało się chore – z poważnymi wadami rozwojowymi – potwierdza w rozmowie z prawy.pl anonimowo jedna z pracownic szpitala położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie, któremu kieruje prof. Bogdan Chazan.
Domino336
Prof. Bogdan Chazan wydał specjalne oświadczenie:
„Szanowni Państwo,
w związku z ostatnimi doniesieniami mediów na temat Szpitala oraz jego zakresu leczenia pragnę ponownie i stanowczo zapewnić, że kontrakt z NFZ - zarówno w Przychodni jak i na oddziałach szpitalnych - jest w pełni realizowany. Chciałbym podkreślić, że jako dyrektor Szpitala nigdy nie weryfikowałem wyznania i poglądów pracowników …
More
Prof. Bogdan Chazan wydał specjalne oświadczenie:

„Szanowni Państwo,

w związku z ostatnimi doniesieniami mediów na temat Szpitala oraz jego zakresu leczenia pragnę ponownie i stanowczo zapewnić, że kontrakt z NFZ - zarówno w Przychodni jak i na oddziałach szpitalnych - jest w pełni realizowany. Chciałbym podkreślić, że jako dyrektor Szpitala nigdy nie weryfikowałem wyznania i poglądów pracowników, dlatego też personel naszej placówki reprezentuje różne postawy światopoglądowe. W naszej placówce lekarze zalecają różne metody planowania rodziny. Na żadnego z lekarzy nie jest z tego powodu wywierana presja. Pacjenci mogą korzystać z usług świadczonych przez wybranego przez siebie lekarza zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i potrzebami. Rejestracja Przychodni przyszpitalnej z przyjemnością pomoże Państwu w wyborze lekarza.

Z poważaniem,

Prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan
Dyrektor Szpitala im. Św. Rodziny
Domino336
Tymczasem dziecko, które w 22. tygodniu ciąży matka „zgłosiła do zabicia”, poczęte było metodą in vitro, i ostatecznie okazało się chore – z poważnymi wadami rozwojowymi – potwierdza w rozmowie z prawy.pl anonimowo jedna z pracownic szpitala położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie, któremu kieruje prof. Bogdan Chazan.
3 more comments from Domino336
Domino336
Tygodnik „Wprost” zamieścił ostatnio rozmowę matką, której szpital na warszawskim Mokotowie odmówił zabicia dziecka oraz wskazania innego lekarza, który by taką operację przeprowadził. Prof. Chazan, w odpowiedzi na medialne zarzuty stwierdził w jednym z wywiadów, że nie zna żadnego lekarza, który mógłby się podjąć przeprowadzenia aborcji. Sam też takich zabiegów nie przeprowadza, powołując …More
Tygodnik „Wprost” zamieścił ostatnio rozmowę matką, której szpital na warszawskim Mokotowie odmówił zabicia dziecka oraz wskazania innego lekarza, który by taką operację przeprowadził. Prof. Chazan, w odpowiedzi na medialne zarzuty stwierdził w jednym z wywiadów, że nie zna żadnego lekarza, który mógłby się podjąć przeprowadzenia aborcji. Sam też takich zabiegów nie przeprowadza, powołując się na podpisaną klauzulę sumienia.
Domino336
Specjaliści od dawna przestrzegali, że metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest szkodliwa dla samego dziecka. Nawet sam „bohater” medialnej nagonki, jaką rozpętały w ostatnich dniach media lewicowo-liberalne, w tym ostatnio tygodnik „Wprost”, podkreślił w Polskim Radiu, w 2010 roku, że dzieci poczęte metodą in vitro są bardziej narażone na różnego rodzaju choroby. - Problemy zdrowotne dotyczą …More
Specjaliści od dawna przestrzegali, że metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest szkodliwa dla samego dziecka. Nawet sam „bohater” medialnej nagonki, jaką rozpętały w ostatnich dniach media lewicowo-liberalne, w tym ostatnio tygodnik „Wprost”, podkreślił w Polskim Radiu, w 2010 roku, że dzieci poczęte metodą in vitro są bardziej narażone na różnego rodzaju choroby. - Problemy zdrowotne dotyczą też kobiet, które poddawane są stymulacji hormonalnej przed in vitro – przestrzegał.
Domino336
Dziecko, którego nie chciał zabić prof. Chazan, było z in vitro!
Względy moralne mówią same za siebie – prof. Bogdan Chazan słusznie postąpił, odmawiając ciężarnej w 22. tygodniu zabicia dziecka, które, jak się okazało, ma szereg poważnych wad. Tyle tylko, że poczęło się ono metodą pozaustrojową, czyli in vitro...More
Dziecko, którego nie chciał zabić prof. Chazan, było z in vitro!

Względy moralne mówią same za siebie – prof. Bogdan Chazan słusznie postąpił, odmawiając ciężarnej w 22. tygodniu zabicia dziecka, które, jak się okazało, ma szereg poważnych wad. Tyle tylko, że poczęło się ono metodą pozaustrojową, czyli in vitro...
alica32
"na dalszy plan schodzi fakt, iż dziecko, którego on nie zabił poczęło się in vitro? Jakoś mało kto zauważa, że ogrom wad, jakie ma ten mały pacjent, jest najpewniej spowodowany tym, że doszło do sztucznego zapłodnienia..."
alica32
"To nie jest mój wymysł, orzeczenie czy złe życzenie w stosunku do prezydent Warszawy, ale konsekwencja pewnego faktu. Ktoś, kto wyłącza się w sposób doktrynalny ze wspólnoty Kościoła, jest poza wspólnotą, jest ekskomunikowany." Ks. prof. Bortkiewi...
2 more comments from alica32
alica32
Ktoś, kto wyłącza się w sposób doktrynalny ze wspólnoty Kościoła, jest poza wspólnotą, jest ekskomunikowany." Ks. prof. Bortkiewicz..
alica32
"To nie jest mój wymysł, orzeczenie czy złe życzenie w stosunku do prezydent Warszawy, ale konsekwencja pewnego faktu. Ktoś, kto wyłącza się w sposób doktrynalny ze wspólnoty Kościoła, jest poza wspólnotą, jest ekskomunikowany." Ks. prof. Bortkiewicz
daniel.k
Anja39 2014-07-09 22:54:57
dziekuje ci abp Lefebvr'e ze dzielisz skutecznie nawet po smierci kosciol katolicki 👍 -w takiej formie przynajmniej szczerze i bez zaklamania, i ten cel zostal osiagniety w 200 %...podpisani :"wdzieczni pseudokatolicy"
---------------------------------------------------
Zdejmij tę satanistyczną maskę, a zobaczysz prawdziwy Kościół.
🤫
Piotr20000
Zabierajcie zabawki z piaskownicy kirkora i chodźcie do nas.
Tu Wam nikt nie będzie sypał piaskiem po oczach i kasował wpisów z takim trudem wypoconych i napisanych jednym palcem.
(tym środkowym.)
🙂More
Zabierajcie zabawki z piaskownicy kirkora i chodźcie do nas.
Tu Wam nikt nie będzie sypał piaskiem po oczach i kasował wpisów z takim trudem wypoconych i napisanych jednym palcem.

(tym środkowym.)

🙂
Piotr20000
Piotr20000 2014-07-09 22:18:15
This posting has been cancelled by the author of the medium.
😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
_________________________________________________
I z bekchenda aronowi...
Moim zdaniem temat arona jest dla katolika nieczysty z racji tego materiału KTÓRY TU ZAMIEŚCIŁ I TEKLAMUJE NA DOMIAR TĄ GADZINÓWKĘ sZECHTEROWĄ.
reszta wpisów to zwykła pyskówa mająca na celu …More
Piotr20000 2014-07-09 22:18:15
This posting has been cancelled by the author of the medium.
😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
_________________________________________________
I z bekchenda aronowi...

Moim zdaniem temat arona jest dla katolika nieczysty z racji tego materiału KTÓRY TU ZAMIEŚCIŁ I TEKLAMUJE NA DOMIAR TĄ GADZINÓWKĘ sZECHTEROWĄ.

reszta wpisów to zwykła pyskówa mająca na celu wnerwiać co bardziej nerwowych.
I przy okazji podbijać to ścierwo Szechterowe na forum.
Kopnąć dziada w dupę i tyle.
To jest mój ostatni wpis w aroniowej Szecghterówce.
_____________________________________________
hcby36
2 more comments from Piotr20000
Piotr20000
fr_parvus 2014-07-09 22:37:00
Mam już 3 nowe odcinki na temat herezji Agnieszki Jezierskiej... Nie chcę tego publikować - wolę spotkać się z ks. Natankiem i porozmawiać z nim.
__________________________________________________________
Ta....
Tylko czy On bedzie zechciał z tobom?

😀
Już to widze fr-.... jak zarobisz z bekchenda jak zaczniesz te swoje gadki.
A jak się jeszcze przedstawisz że pracujesz …
More
fr_parvus 2014-07-09 22:37:00
Mam już 3 nowe odcinki na temat herezji Agnieszki Jezierskiej... Nie chcę tego publikować - wolę spotkać się z ks. Natankiem i porozmawiać z nim.
__________________________________________________________
Ta....
Tylko czy On bedzie zechciał z tobom?

😀
Już to widze fr-.... jak zarobisz z bekchenda jak zaczniesz te swoje gadki.
A jak się jeszcze przedstawisz że pracujesz w tvn to na bank dostaniesz z forchenda

______________________________________________________________________

Piotr Natanek bije i rzuca klątwy 360p

www.youtube.com/watch
_________________________________________

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Po prostu już nie mogę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
👏 👏 👏 👏 👏 👏 👏 👏

😀 😀 😀 😡 😀
Piotr20000
Nowocześni katolicy czytaj neo-katolik musiał by podpisać lojalkę na wierność Jezusowi.
A tego przecież zrobić nie mogą bo już lojalkę podpisali.
______________________________________________
www.pojaja.pl/demot/0_0_0_593871384…
To je cyrograf Anji 🙂More
Nowocześni katolicy czytaj neo-katolik musiał by podpisać lojalkę na wierność Jezusowi.
A tego przecież zrobić nie mogą bo już lojalkę podpisali.
______________________________________________

www.pojaja.pl/demot/0_0_0_593871384…
To je cyrograf Anji 🙂