Digitálne meny čoraz bližšie.

Austrálska centrálna banka spolupracuje s BIS na spustení systému digitálnych mien
Austrálska rezervná banka spúšťa v priebehu budúceho roka pilotný program v spolupráci s Bankou pre medzinárodné platby (centrálna banka centrálnych bánk) s cieľom otestovať „výhody“ systému digitálnej meny založeného na blockchainovej účtovnej knihe. Centrálna banka sa pridáva k dlhému zoznamu účastníkov úsilia BIS o zavedenie CBDC (digitálnych mien centrálnej banky) s cieľom zaviesť ich globálne do roku 2025-2030.


Je dôležité poznamenať, že v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov by museli nastať podstatné ekonomické zmeny, aby sa CBDC stalo životaschopnou možnosťou pre širokú verejnosť. Hoci veľa ľudí používa elektronické transakcie ako vec pohodlia, veľká časť populácie stále uprednostňuje hotovosť. Prieskumy v USA za posledných niekoľko rokov ukazujú, že najmenej 37 % Američanov stále uprednostňuje hotovosť pred inými spôsobmi platby, ako sú kreditné a debetné karty. V Austrálii je toto číslo približne 32 % .

Používanie digitálnych platobných systémov tiež nemusí nutne znamenať spoločenský odklon od myšlienky hotovosti, ukazuje len preferenciu pohodlia. Ľudia stále radi vedia, že hotovosť existuje ako možnosť, ak ju potrebujú alebo chcú, ale centrálne banky usilovne pracujú na odstránení fyzickej hotovosti ako možnosti v priebehu nasledujúcich 8 rokov.

CBDC, podobne ako všetky menové mechanizmy založené na blockchaine, vo svojej podstate postrádajú súkromie. Technológia blockchain už svojím dizajnom vyžaduje knihu transakcií, ktorú môžu vlády sledovať, ak sa tak rozhodnú. Fyzická hotovosť, aj keď má fiat povahu, je prinajmenšom anonymná.

S príchodom rozšírených CBDC by samotná predstava o súkromí v obchode počas jednej generácie úplne zmizla zo spoločnosti. Nielen to, ale ak sú tieto meny naviazané na systém sociálnych kreditov, aký sa používa v komunistickej Číne, potom je veľká šanca, že vlády budú môcť zmraziť účty alebo dokonca vymazať vaše úspory stlačením tlačidla. A bez fyzickej hotovosti by nebolo možné obchodovať. Osoba považovaná za „problematickú“ môže byť z rozmaru vylúčená z ekonomiky.

Skutočnosť, že BIS je tak intenzívne zapojená do národných programov digitálnej meny, naznačuje, že konečným cieľom CBDC bude eventuálna globálna digitálna mena – mechanizmus jednej svetovej meny, do ktorého sa nakoniec absorbujú všetky ostatné digitálne meny. Táto spolupráca sa vzťahuje aj na MMF a Svetovú banku.

S toľkými fyzickými menami používanými po celom svete a aspoň 30 % z každej západnej krajiny uprednostňuje hotovosť, je malá šanca, že centrálne banky budú schopné vynútiť emisiu CBDC, pokiaľ nenastane hospodársky pokles alebo krach, ktorý inšpiruje verejnosť. volanie po alternatívach k existujúcim menám. To znamená, že bankové elity budú potrebovať krízu, ktorá poškodí samotnú kúpnu silu viacerých menových systémov, aby prinútili ľudí prijať agresívny prechod k bezhotovostnej spoločnosti pred rokom 2030.

Úskalia takéhoto rámca sú mnohé a potenciál zneužitia ďaleko presahuje myšlienku fiat tlače. CBDC by poskytli bankám a vládam konečnú moc vplyvu na obyvateľstvo, čo by v jednotlivcoch vzbudzovalo strach, pretože zvažujú hrozbu, že ich prístup k ekonomike môže byť kedykoľvek prerušený, ak povedia alebo urobia čokoľvek v rozpore s úradmi.

Banky a politici sa budú snažiť predať CBDC ako vrchol pohodlia a nevyhnutný prechod na stabilizáciu ekonomiky. Čo nebudú spomínať, je všadeprítomná úroveň kontroly, ktorú v tomto procese získajú.

zerohedge.com

Blízko je koncentračné digitálne otroctvo, uhlíková stopa a digitálne menný. Niečo aj o Putinovi … - gloria.tv
Public domain