Libor Halik
1.2K

31.10.2022 Intitut V. Klause proti ministru vnitra Rakušanovi

28. října 2022, v den oslav státního svátku vyhlášení samostatné Československé republiky, se na budově Ministerstva vnitra ČR z rozhodnutí ministra vnitra Víta Rakušana objevily vedle jednoho ze symbolů české státnosti – české státní vlajky – vlajka Ukrajiny společně s jakýmsi „obrazem“ prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina v plastovém pytli používaném na lidské ostatky.
Foto:
Principiálně protestujeme proti Rakušanovu svévolnému zneužití nejvýznamnějšího svátku české státnosti k pokleslé demonstraci vlastních politických názorů!
Vít Rakušan je místopředsedou české vlády, je jedním z nejvyšších představitelů české exekutivy a je také ministrem vnitra – tedy ministrem resortu s mimořádnou důležitostí. V kontextu jeho vládní odpovědnosti tak není možné tolerovat jeho nápad zobrazit jakéhokoli politika jakékoli jiné země tak odpudivým a urážlivým způsobem. Rakušan není bezejmenný pubertální aktivista bez zodpovědnosti za své činy, je ministrem vnitra a jeho jednání by vážnosti jeho politické role mělo odpovídat.
Připomeňme také, že budova ministerstva vnitra je budovou státní, není soukromým zařízením. Způsoby vyvěšení státních symbolů na státní budově podléhají přesným pravidlům. Ta vylučují zneužívání státních budov k propagaci politických názorů. Ministr vnitra Rakušan, člověk, kterým má dbát o dodržování zákonnosti v naší zemi, se porušení zákona svévolně a vědomě dopustil.
Je jistě věcí názoru, jak slavit státní svátek spojený se vznikem samostatné, svobodné a nezávislé Československé republiky - státního útvaru, jehož existenci si museli Češi opakovaně a za cenu mnoha obětí vybojovávat. Zneužít náš svátek tak ohavným a nedůstojným způsobem, který předvedl místopředseda vlády ČR Rakušan, k vnucování vlastních postojů, považujeme za zcela neakceptovatelné.
Institut Václava Klause, 31. 10. 2022
Zdroj textu bez fotografie: Stanovisko IVK ke dni 30. 10. 2022: Protestujeme proti Rakušanovu zneužití státního svátku | Václav Klaus