tr.news
57

Francis'in Kardinal Filoni'yi Görevden Almasının İki Sebebi

73 yaşındaki Kardinal Fernando Filoni, ikinci beş yıllık iktidar süresi 2021 Mayıs ayına kadar onaylanmış ve kendisi de iyi bir yönetici olmasına rağmen Halkların Evanjelizasyonu Cemaati başkanlığı görevinden alındı.

MarcoTosatti.com, 11 Aralık tarihli haberinde, Filoni'nin, çoğu elçinin görevi bırakıp kaçtığı 2003 ABD saldırısı sırasında Irak'ta Papalık Elçisi görevini (2001-2006) bırakmadığını hatırlıyor.

Filoni ayrıca Amazon Sinodu'nda Katolik karşıtı Piskopos Erwin Kräutler'e de karşı koydu. Yeni görevi Kudüs'ün Kutsal Kabir Equestrian Cemaati Büyük Üstatlığı ise rezil bir ödül.

Tosatti, Filoni’nin görevden alınması için iki neden görüyor. Francis'e karşı çıkmaya cesaret eden karakterli bir adam. Tosatti'ye göre, Francis Filoni ile olan toplantılarından sonra genellikle kötü bir ruh hali içine giriyordu. Bu, Francis'in "despotik kişiliği" düşünüldüğünde Filoni'yi kovması için yeterli bir neden gibi duruyor (Tosatti).

İkinci bir neden olarak Francis, Manila’da beceriksizlik gösteren ve Roma’da da ezik olacak Filoni’nin halefi, eşcinsellik yanlısı Mızmız Kardinal Tagle’yi desteklemek istiyor.

Resim: Fernando Filoni, © Mazur, CC BY-NC-SA, #newsAwlsnzgrcr