Clicks4.5K
johnfrax
11
Sestra Zdenka Schelingová.Svedectvo z väzenia-Helena Kordová. Manžela Heleny Kordovej,plukovníka Kordu zatkli pre údajné kontakty s protikomunistickým občianskym hnutím, na piatom oddelení MNO-OBB …More
Sestra Zdenka Schelingová.Svedectvo z väzenia-Helena Kordová.

Manžela Heleny Kordovej,plukovníka Kordu zatkli pre údajné kontakty s protikomunistickým občianskym hnutím, na piatom oddelení MNO-OBB ho podrobili brutálnemu výsluchu. O niekoľko mesiacov neskôr sa vo vyšetrovacej väzbe ocitla aj jeho manželka. Keď sa raz v nedeľu vybrala autobusom do Kežmarku nakúpiť potraviny, pri rodičovskom dome na ňu zakričali dvaja príslušníci Štátnej bezpečnosti: „Vy ste Helena Kordová? Zatýkame vás! Zbaľte si veci, idete na výsluch. O pár hodín budete doma." Nebola to pravda. Vo väzení strávila desať rokov svojho života.
Helena Kordová dlho spomínala na výsluchy, mávala zlé sny. Veľmi dôležité pre ňu bolo stretnutie so sestrou Zdenkou, ktorá jej pomáhala znášať najťažšie utrpenie. „Vďaka nej a spomienkam na ňu som potom mohla prežiť aj tie najbolestnejšie dni svojho života." Helena Kordová sa neskôr stala jednou z najhodnovernejších svedkýň o utrpení sestry Zdenky v procese blahorečenie.
Vo väzenskom prostredí zažila Kordová dve operácie. Zapríčinili ich ťažké práce v železiarňach v Kladne. Neľudské pracovné podmienky na ňu čakali aj v Mladej Boleslave a v Rakovníku, najmä však v Pardubiciach. Utrpenie sa znásobilo, keď sa dozvedela o smrti manžela. Ten sa z neľudského vyšetrovania už nikdy zdravotne nespamätal a po rokoch väzenia zomrel v roku 1958.
Helenu Kordovú po desiatich rokoch prepustili. Mohla síce odísť domov, ale rodinný život sa jej úplne rozpadol. Keď sa jej v roku 1968 naskytla príležitosť odísť aj so synom Alexanderom do Anglicka, využila ju. Ťažké začiatky vystriedalo šťastné obdobie, keď sa vydala a prijala meno Helena Wildová.
Na Slovensko sa vrátila až po roku 1989. S dojatím kládla biele ruže na hrob sestry Zdenky, ktorá ju o to pri rozlúčke vo väzenskej nemocnici v Prahe poprosila.

Čítajte viac: www.sme.sk/…/helena-kordova-…
Public domain
hasak shares this
290
film sv.

sv. Anton
johnfrax
Vyšetrovatelia sa trýznením snažili prinútiť sestru Zdenku, aby prezradila informácie, ktoré sa vôbec nevzťahovali na skutok, pre ktorý bola zatknutá. Nakoniec bola odsúdená 17. júna 1952 na 12 rokov väzenia a 10 rokov straty občianskych práv za údajnú velezradu, čiže za jeden z najťažších prečinov proti štátu. Od roku 1952 do roku 1955 bola sestra Zdenka premiestňovaná z jedného väzenia do …More
Vyšetrovatelia sa trýznením snažili prinútiť sestru Zdenku, aby prezradila informácie, ktoré sa vôbec nevzťahovali na skutok, pre ktorý bola zatknutá. Nakoniec bola odsúdená 17. júna 1952 na 12 rokov väzenia a 10 rokov straty občianskych práv za údajnú velezradu, čiže za jeden z najťažších prečinov proti štátu. Od roku 1952 do roku 1955 bola sestra Zdenka premiestňovaná z jedného väzenia do druhého.Od svojho zatknutia až do posledných chvíľ svojho pozemského života znášala všetky utrpenia s hrdinskou trpezlivosťou, s vedomou ochotou i zomrieť pre Pána Boha a pre dobro Cirkvi a bez akejkoľvek nenávisti voči tým, ktorí jej ubližovali. Takto sestra Zdenka zažiarila ako vzor vernosti a odpustenia. Ubitá skoro až k smrti vyriekla: „
Odpustenie je najväčšia vec v živote".


Dvakrát pomáhala pri príprave úteku väznených katolíckych kňazov. Jeden pokus bol úspešný, aj keď iba čiastočne. Začiatkom roka 1952 sa spolupodieľala na organizovaní úteku kňaza Štefana Koštiala, ktorý sa v Štátnej nemocnici liečil na následky mučenia pri výsluchu. Podarilo sa jej to tak, že strážnikovi namiešala do pohára s čajom uspávací prostriedok. Kňaza však pri úteku chytili a 19. mája 1952 odsúdili na 19 rokov odňatia slobody. Väznenie prežil a zomrel až vo vysokom veku 5. apríla 2003.

zenskyweb.sk/zomrela-hlavna-…