Clicks67
tr.news

Kardinal Müller, Francis'in "Heretik Olmadığını" Öne Sürdü

Kardinal Gerhard Müller, 15 Mayıs tarihinde, DieTagespost.de internet sitesine, Kilise'de gerçekleşebilecek "en kötü şeyin" bir papanın sapkınlıkla suçlanması olduğunu söyledi.

Müller, bu suçlamanın “tanınmış ilahiyatçılardan” tarafından dile getirildiğini ve bunun Kilise tarihinde çok az sayıda Papa'nın başına geldiğini vurguluyor. Bu nedenle, Francis resmi bir teolojik açıklama yayınlamalı.

Şahsen Müller, Francis'in heretik olduğuna inanmıyor, çünkü bu terim Katolik inancının “devamlı suretle” bir inkârını ima ediyor ki Francis de de böyle bir şey gözlemlememiş. Bu eğip bükmeye göre, bir papa "ısrarla" yapmayacağını beyan ettiği sürece herhangi bir şekilde sapkınlık ilan edebilir.

Yine, Müller problemi Francis'tw değil, her sadık Katolik'i "Papa'nın düşmanı" olarak nitelendiren ve İnancı "neo-Marksist, neo-liberal ideoloji" ile karıştıran "Papa'nın Dostları"nda görüyor.

Maalesef, Francis'in heretik Abu Dhabi deklarasyonuna ilişkin net bir cevap vermekten kaçınıyor. Sorunları görmezden geliyor ve Francis'in “niyetinin” “kesinlikle çok iyi” olduğunu iddia ediyor.

Resim: © Mazur/catholicnews.org.uk, CC BY-NC-SA, #newsBlvgaatpsx