csk.news
1.3K

Vatikán odsúdený v Spojenom kráľovstve

- Londýnsky súd 26. júla odsúdil Štátny sekretariát na zaplatenie 200-tisíc libier za právne služby Raffaele Mincione, jednému z obžalovaných vo vatikánskom procese na Sloane Avenue.

- Štátny sekretariát povedal londýnskemu sudcovi, že je "neutrálnou stranou" v súdnom spore s Vatikánom (hoci vytvoril občianskoprávnu žalobu proti všetkým obžalovaným) a že Mincioneho žaloba je spôsobom, ako obísť suverenitu Vatikánu.

- Mincione predložil vyhlásenia Parolina a Františka, v ktorých v súvislosti s palácom Sloane uviedli, že "určite došlo k zločinu" a vinníci musia byť potrestaní.

- Vatikán obviňuje Mincioneho z podplácania vatikánskych úradníkov, čo viedlo k stratám vo výške 120 - 250 miliónov eur pre Štátny sekretariát.

- Na to, aby sa londýnsky palác nakoniec predal, bolo potrebné vykonať mnoho operácií, pretože okolo tohto paláca bolo mnoho nejasných operácií (Galantino, APSA).

- Mincione počas súdneho procesu vo Vatikáne povedal, že keby Vatikán nepokazil obchod tým, že odkúpil celý palác a vzdal sa plánu reštrukturalizácie, ktorý by určite priniesol stovky miliónov, všetko by bolo v poriadku.

- Mincione trvá na tom, že nešlo o žiadny podvod a všetko schválil František.

Obrázok: Angelo Becciu © Mazur, CC BY-NC-SA, #newsYjhendrkbc