L. E.
1816

333. rocznica Wiktorii Wiedeńskiej

Obchodzimy dziś 333. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej. Bitwy, która zmieniła losy Europy – zapobiegając islamizacji Starego Kontynentu. Historyk Jan Jarosz podkreśla, że w XVII w. Imperium Osmańskie …More
Obchodzimy dziś 333. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej. Bitwy, która zmieniła losy Europy – zapobiegając islamizacji Starego Kontynentu.
Historyk Jan Jarosz podkreśla, że w XVII w. Imperium Osmańskie stanowiło ogromne zagrożenie dla ówczesnej chrześcijańskiej Europy, której tożsamość udało się uratować dzięki interwencji Jana III Sobieskiego, króla Polski.
– Los tych narodów, które się dostały pod panowanie tureckie był tragiczny. Dzisiaj możemy z niedowierzaniem czytać te opisy prześladowań chrześcijaństwa, torturowanie i męczenie ludności, to co spotkało Słowian bałkańskich – mówi historyk Jan Jarosz.
To właśnie od Bitwy pod Wiedniem rozpoczął się upadek Imperium Osmańskiego. Nie da się ukryć, że Wiktoria Wiedeńska zmieniła losy Europy – zapobiegając tym samym islamizacji Starego Kontynentu.
– Bitwa pod Wiedniem, 12 września 1683 roku, to była jedna z decydujących bitew świata. Wojska polskie i wojska sprzymierzone pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego odniosły wielkie zwycięstwo. …More
Tadeusz Majoch
Jeśli dzisiaj Sobieski ratował by Europę byłby nazwany "rasistą'', lecz historia się powtarza i dziś mamy to samo zagrożenie które było 333 lata temu.