„Praktycznie się wyzerowały”. Podsumowanie zainteresowania covidowymi szczepieniami u Polaków

Zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie i COVID-19 w woj. świętokrzyskim jest znikome. Do przychodni zgłaszają się pojedynczy pacjenci – ujawnia wojewódzki konsultant ds. epidemiologii Jerzy Staszczyk.

Wyszczepialność przeciwko grypie nigdy nie była wysoka i wynosiła około czterech procent. Wyjątkowo w ubiegłym roku wzrosła do siedmiu procent. Teraz ponownie zainteresowanie jest znikome – mówi świętokrzyski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii Jerzy Staszczyk.

Staszczyk zaznaczył, że spadło także zainteresowanie szczepieniami przeciwko koronawirusowi.

Szczepienia przeciwko covidowi praktycznie się wyzerowały. Jeśli chodzi o dawki przypominające, zgłaszają się pojedyncze osoby, a przypadki rozpoczęcia szczepienia praktycznie się nie zdarzają – powiedział.

W społeczeństwie cały czas pokutuje przekonanie, że po szczepieniu też się choruje, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przejście choroby jest zdecydowanie łagodniejsze – dodał Staszczyk.

Z danych zamieszczonych na stronach rządowych wynika, że minionej doby w woj. świętokrzyskim przeciw COVID-19 zaszczepiło się 361 osób.