Czy siostra Łucja zmarła w 1949 roku? Spór wokół kontrowersyjnych zdjęć.

Czy siostra Łucja zmarła w 1949 roku? Spór wokół kontrowersyjnych zdjęć.

Chodzi o te zdjęcia: www.traditioninaction.org/HotTopics/g11htTwoSisterL…

Wokół osoby i okoliczności śmierci siostry Łucji zaczynają narastać pewne wątpliwości. Znana publicystka katolicka dr Marian T. Horvat opublikowała kilkanaście dni temu artykuł (1), w którym przedstawia zdjęcia siostry Łucji z różnych okresów jej życia i – nie wyprowadzając na razie żadnych daleko idących wniosków na tym etapie badań – zapytuje czy mamy do czynienia z tą samą osobą. Z pewnością teoria o możliwości istnienia “dwóch sióstr Łucji” jest szokująca i brzmi nieprawdopodobnie, lecz analiza porównawcza zdjęć daje dużo do myślenia.

Pierwsze wprowadzające zdjęcie przedstawia małą Lucila dos Santos w wieku 10 lat, na dwóch następnych zdjęciach, zrobionych w latach 40-tych, widzimy około 40-letnią siostrę Łucję w pełnym habicie zakonnym. Wyraz twarzy na tych zdjęciach z lat 40-tych jest bardzo zbliżony – bez żadnych wątpliwości mamy do czynienia z tą samą osobą.

Zdjęcia siostry zrobione w latach czterdziestych

Następne jednak zdjęcie ma przedstawiać siostrę Łucję z późnych lat czterdziestych bądź początków lat pięćdziesiątych i jest diametralnie inne – w tym przypadku bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że mamy do czynienia z inną osobą. Sporne zdjęcie pochodzi z ostatniego (marzec 2006) wydania poważnego pisma Inside the Vatican, które opublikowało zdjęcie z informacją, że jest to zdjęcie siostry Łucji z przełomu lat 40-tych i 50-tych. Na razie, na monity wysyłane do pisma, brak jakiejkolwiek odpowiedzi, a pismo nie dystansuje się od przedstawionego zdjęcia.

Sporne zdjęcie siostry Łucji zamieszczone w piśmie Inside the Vatican

Równie uderzające jest porównanie zdjęć siostry Łucji z lat czterdziestych ze zdjęciami robionymi dużo później, w okolicach lat osiemdziesiątych. Poza oczywistymi różnicami wynikającymi z upływu czasu i naturalnie zachodzących zmian w fizjonomii twarzy, na prezentowanych zdjęciach można dostrzec pewne cechy, które nie pokrywają się. I tak, młoda siostra Łucja miała niezwykle charaktystyczny owalny kształt twarzy z wyraźną powiększoną dolną szczęką. Przednie górne zęby młodej siostry Łucji były równie charakterystyczne. Siostra Łucja na zdjęciach robionych później ma inny kształt twarzy: nie owalny lecz kwadratowy. Tak samo uderzająca jest różnica w układzie szczęki i różnica samych zębów. Oczywiście można przypuszczać, że w podeszłym wieku siostra Łucja mogła np. nosić sztuczną szczękę (choć nic nikomu nie wiadomo o przeprowadzeniu takiej operacji), lecz na ile wpłynęłoby to na zmianę np. kształtu twarzy – może być przedmiotem dyskusji. W podobny sposób można analizować kształt nosa, układ brwi i kości policzkowe.

Czy mamy do czynienia z tą samą osobą?

I na tym można byłoby na razie zakończyć te dywagacje, czekając na jakieś nowe materiały, gdyby…

Gdyby nie odszukana ostatnio szokująca wiadomość pochodząca prosto z oficjalnej strony internetowej Zakonu Karmelitanek (2). Proszę zajrzeć na stronę ze spisem zmarłych sióstr MONIALES DEFUNCTÆ (3) i zwrócić uwagę na numer 265. Pod tym numerem figuruje “Maria Lúcia do Coraçâo Imaculado (dos Santos Lúcia de Jesus Rosa)”, która zmarła 31 maja 1949 roku.
265. Maria Lúcia do Coraçâo Imaculado (dos Santos Lúcia de Jesus Rosa) Coimbra, Portugal Nata: 22/03/1907 Fátima Prof.: 03/10/1928 Def.: 31/05/1949


Czy mamy zatem do czynienia z tą samą siostrą Łucją i czy prawdziwa siostra Łucja zmarła w klasztorze w Coimbra w 1949 roku, a od tej pory przedstawiany był nam jej sobowtór? A może były dwie “siostry Łucje” w klasztorze w Coimbra, obie urodzone 22 marca 1907 roku w Fatimie? Być może doczekamy się wkrótce odpowiedzi, jakkolwiek z pewnością stroną, na którą nie można liczyć jest sam Watykan, który właśnie od końca lat pięćdziesiątych przejął całkowitą kontrolę nad materiałami siostry Łucji (notatniki, zapiski oraz Trzecia Tajemnica Fatimska), a samą siostrę Łucję odseparował całkowicie od świata zewnętrznego, nie dopuszczając doń nawet długoletniego jej spowiednika, rodziny czy biskupów (tylko kardynałowie posiadali specjalne licencje na udzielanie widzeń, a i te były prowadzone pod ścisłą kontrolą i często tylko przez kraty).

Zagadka siostry Łucji wymaga rozwiązania, tak samo jak ujawnienia wymaga Trzecia Tajemnica.

Lech Maziakowski
Washington, DC | 13 kwietnia 2006 | www.bibula.com

Źródło

PRZYPISY:
Two Sister Lucys of Fatima?, Marian T. Horvat, PhD, www.traditioninaction.org/HotTopics/
g11htTwoSisterLucys_Horvat.htm
Adres strony głównej Zakonu Karmelitów: www.carmelitaniscalzi.com
Spis zmarłych sióstr: www.ocd.pcn.net/defunti/n_def9.htm

Photos Source: www.traditioninaction.org/…/G011_A_Lucia_vi…

WAŻNE UZUPEŁNIENIE z dnia 14 kwietnia 2006:

Po zebraniu informacji i napisaniu tego tekstu w dniach 12-13 kwietnia br., w nocy z 13 na 14 kwietnia br. strona internetowa Zakonu Karmelitów została zmieniona, a data śmierci siostry Łucji poprawiona na “13/02/2005”. Nie wiadomo czy chodziło o zwykłą pomyłkę czy też jest to zagadki ciąg dalszy. Na razie brak jakichkolwiek wyjaśnień ze strony Zakonu.


Można pokusić się o proste wyjaśnienie: być może mamy do czynienia ze zwykłą pomyłką we wpisywaniu danych. Możliwe, jakkolwiek aż trudno uwierzyć w zrobienie takiej pomyłki przy dacie śmierci najsłynniejszej chyba zakonnicy na świecie, a na pewno najsłynniejszej w tym Zakonie.

Można jednak przypuścić coś innego: być może ktoś chciał poprzez tę krótką – ale natychmiast zauważoną przez świat – pomyłkę COŚ POWIEDZIEĆ. Z historii znamy próby przekazywania światu ważnych informacji jako niby-pomyłki. W tym przypadku wykorzystano datę złożenia ślubów zakonnych przez siostrę Łucję – autentyczną datę – do przekazania ważnej informacji.

Choć brzmi to wszystko jak powieść kryminalna, to tak naprawdę z wielką historią kryminalną mamy do czynienia przy skrywaniu prawdziwego przesłania Trzeciej Tajemnicy.

WAŻNE UZUPEŁNIENIE z dnia 15 kwietnia 2006:

Według napływających informacji, w kwietniowym wydaniu pisma Inside the Vatican, na razie dostępnym tylko w Kanadzie, redakcja przyznaje się do błędnego umieszczenia zdjęcia. Tak więc zamieszczone na 30 stronie marcowego wydania ITV zdjęcie przedstawia Matkę Maria Celinę, a nie siostrę Łucję.


Rozwiązuje to jedną z zagadek – po prostu mamy do czynienia z błędnie zamieszczonym zdjęciem. Niestety, bardzo dziwi brak dbałości o tak ważne szczegóły w redakcji poważnego pisma, tym bardziej, że chodzi o tak drażliwy temat jak siostra Łucja.

Oczywiście nie kończy to dyskusji na tematy związane z osobą siostry Łucji i Jej spisanych notatek i wypowiedzianych słów, a także niezgodności w zdjęciach młodej siostry Łucji ze zdjęciami zrobionymi w podeszłym wieku.

CZYTAJ:
FATIMA – Aktualność przesłania i konsekwencje niesubordynacji (BIBUŁA, Numer 20, maj 2005)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]
Siostra Łucja dos Santos błogosławioną? Beatyfikacja coraz bliżej
Portugalia: kanonizacja dwojga wizjonerów z Fatimy możliwa jeszcze w tym roku
Do Fatimy napływają wiadomości o cudach dziejących się za wstawiennictwem s. Łucji
Ulica Siostry Łucji w Portugalii!
Kolejne zawirowania wokół Fatimy – nowa książka “siostry Łucji”
Portugalia: koniec fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji
Jan Paweł I i Fatima – „Korona Chrystusa i dni Chrystusa”
Watykan: wkrótce rozpocznie się proces beatyfikacyjny s. Łucji Dos Santos
Izabela Sylwia - IS 2201 shares this
680
Anieobecny and 2 more users link to this post
Quas Primas
Siostra Łucja z lewej strony zdjęcia to ta sama z tego filmu.
youtube.com/watch?v=AFZea9u8who
Kim więc była siostra Łucja którą znaliśmy?
modernistae prohibere
Ta kopia była dobrana przez wyjątkowego ignoranta 😉
Quas Primas
Mówisz o tej z prawej strony ekranu?
modernistae prohibere
Dokładnie 😎
Quas Primas
Wyszukali to zdjęcie, by upodobnić ją do tej, którą znaliśmy..
czyli do tej youtube.com/watch?v=S8aO4JxCP9w&t=1124s
Quas Primas
Można sobie PORÓWNAĆ obie siostry Łucje.
Jedna NIE podobna do drugiej.
Co jest grane????

youtube.com/watch?v=S8aO4JxCP9w&t=1124s
youtube.com/watch?v=AFZea9u8who
Quas Primas
GracjanJan - To nie ks. Czapla cenzuruje, to user TV Fatima kasuje komentarze. Mój też skasował i siuli również. A ja w odpowiedzi na siuli zarzut, że Ty korzystasz z niewiarygodnego źródła, podałam inne DWA i dlatego komentarze zostały skasowane.
Podałam te źródła:
Dwie siostry Lucys- Zdjęcia i fakty
oraz
ten w którym piszę komentarz.
Czy siostra Łucja zmarła w 1949 roku? Spór wokół …More
GracjanJan - To nie ks. Czapla cenzuruje, to user TV Fatima kasuje komentarze. Mój też skasował i siuli również. A ja w odpowiedzi na siuli zarzut, że Ty korzystasz z niewiarygodnego źródła, podałam inne DWA i dlatego komentarze zostały skasowane.

Podałam te źródła:
Dwie siostry Lucys- Zdjęcia i fakty
oraz
ten w którym piszę komentarz.
Czy siostra Łucja zmarła w 1949 roku? Spór wokół kontrowersyjnych zdjęć.
----------------------------------------------------
GracjanJan 11 godziny temu

Piękny przekaz, tylko dlaczego ks. Czapla cenzuruje i usuwa na TV Fatima komentarz argumentujący, że istniały co najmniej dwie Siostry Łucje. Prawdziwa, która nie chciała uwiarygodnić Soboru Watykańskiego II i Novus Ordo Missae, oraz fałszywa podstawiona przez masonerię kościelną, która uczyniła to i przeczyła wielu słowom Siostry Łucji dos Santos wypowiedzianych przed rokiem 1960. Niestety, większość dzisiejszych katolików wpisuje się w poprawność polityczną zdeformowanego i odstępczego kościoła posoborowego, który cudzołoży z Synagogą Szatana i różnej maści heretykami. W konsekwencji hołubią Antychrysta, nie kanonicznie wybranego papieża (patrz bł. Katarzyna Emmerich), większego niszczyciela Kościoła niż Luter. Należy wreszcie powiedzieć non possumus Antychrystowi, który zawłaszczył tron Piotra. Franciszek nie jest "Ojcem Świętym" i nie jest następcą Św. Piotra. Pan Bóg nie rychliwy, ale przyjdzie czas, że z całą mocą powie NON POSSUMUS Antychrystowi i odstępczemu kościołowi.
Tutaj prawdziwe oblicze Siostry Łucji dos Santos -
radtradthomist.chojnowski.me/…/two-sister-lucy…
Młot na posoborowe aberracje
Ty też poruszyłaś ten temat
22Cecylia
Zamiast się spierać proponuję codziennie odmawiać: O Niepokalana, prosimy Cię, spraw, niech Papież wraz biskupami całego świata poświęci Rosję Twemu Niepokalanemu Sercu.
Quas Primas
A propos przyjęcia przez niebo poświęcenia Rosji przez JPII.
Jeśli to przekazała ta druga siostra Łucja, to pasuje do tego, co się wokół III Tajemnicy dzieje (nadal jest tajemnicą). Owoce ukrywania tej Tajemnicy widać jak na dłoni.
APOSTAZJA jest już faktem!
Quas Primas
To jest "pikuś" Panie Rafale. Mam na myśli ten ewentualny błąd (w/g Pana ten błąd) zawierający się w powyższym artykule. Podważanie autorytetu Kościoła? Ja?
A co robi Franciszek i jego świta? Co robi EP i poszczególni posoborowi kapłani? Co robią rządzący i inni politycy? Czy oni nie podważają autorytetu Kościoła? A Pan? W jednym aspekcie Pan podważa autorytet Kościoła a w innym idzie Pan z nimi …More
To jest "pikuś" Panie Rafale. Mam na myśli ten ewentualny błąd (w/g Pana ten błąd) zawierający się w powyższym artykule. Podważanie autorytetu Kościoła? Ja?
A co robi Franciszek i jego świta? Co robi EP i poszczególni posoborowi kapłani? Co robią rządzący i inni politycy? Czy oni nie podważają autorytetu Kościoła? A Pan? W jednym aspekcie Pan podważa autorytet Kościoła a w innym idzie Pan z nimi krok w krok... np. jeśli chodzi o III Tajemnicę Fatimską, poświecenie Rosji (niby zaaprobowane przez niebo) i jej nawrócenie.
-----------------------------------------------
@Rafał_Ovile
Quas Primas wobec kłamstwa jakie zawiera ten artykuł proszę o jego usunięcie. W przeciwnym razie będzie Pani odpowiedzialna za wprowadzanie wiernych w błąd i podważanie autorytetu Kościoła.”
Tymoteusz
Odniosę się teraz do wypowiedzi Szanownego StanislawaP, którego bardzo cenię i szanuję.
„Czy myslisz ze Polacy nie maja prawa grzmiec na zdrade Watykanu Sv2 a szczegolnie na antychrysta z Argentyny?”
Antychrystem nazywamy wszystkich tych, którzy działają wbrew Panu Jezusowi, więc nie mogę zakwestionować tego toku myślenia.
Natomiast jako ja uważam (za pewnym świątobliwym księdzem), że FranciszekMore
Odniosę się teraz do wypowiedzi Szanownego StanislawaP, którego bardzo cenię i szanuję.

„Czy myslisz ze Polacy nie maja prawa grzmiec na zdrade Watykanu Sv2 a szczegolnie na antychrysta z Argentyny?”

Antychrystem nazywamy wszystkich tych, którzy działają wbrew Panu Jezusowi, więc nie mogę zakwestionować tego toku myślenia.

Natomiast jako ja uważam (za pewnym świątobliwym księdzem), że Franciszek jest fałszywym prorokiem przygotowującym miejsce dla, że się tak wyrażę, rasowego antychrysta przepowiedzianego w Apokalipsie św. Jana...
Tymoteusz
@Rafał_Ovile napisał:
Quas Primas wobec kłamstwa jakie zawiera ten artykuł proszę o jego usunięcie. W przeciwnym razie będzie Pani odpowiedzialna za wprowadzanie wiernych w błąd i podważanie autorytetu Kościoła.”
Odpowiadam:
Podważanie autorytetu Kościoła” jest domeną Franciszka i on jest właśnie odpowiedzialny „za wprowadzanie wiernych w błąd”, a to woła o pomstę do nieba i w związku z …More
@Rafał_Ovile napisał:
Quas Primas wobec kłamstwa jakie zawiera ten artykuł proszę o jego usunięcie. W przeciwnym razie będzie Pani odpowiedzialna za wprowadzanie wiernych w błąd i podważanie autorytetu Kościoła.”

Odpowiadam:
Podważanie autorytetu Kościoła” jest domeną Franciszka i on jest właśnie odpowiedzialny „za wprowadzanie wiernych w błąd”, a to woła o pomstę do nieba i w związku z tym 100 razy większym prawdziwym problemem Szanowny Rafał_Ovile nie grzmi? (a może grzmi, tylko uszło to mojej uwadze).

Druga sprawa.
Quas Primas wobec kłamstwa jakie zawiera ten artykuł proszę o jego usunięcie.”

Quas Primas napisała w tytule:
„Czy siostra Łucja zmarła w 1949 roku? Spór wokół kontrowersyjnych zdjęć.”

Pytam więc, gdzie w pytaniu może być kłamstwo? (w zdaniu oznajmującym, owszem, ale takie nie padło). Chyba, że chodzi o coś innego, ale mój Przedmówca nie sprecyzował, o co Mu chodzi...
2 more comments from Tymoteusz
Tymoteusz
Wziąłem teraz na warsztat 2 zdjęcia Siostry Łucji z linku umieszczonego tutaj przez Szanownego Rafała_Ovile'a.
Na Zdjęciu 1 jest prawdziwa Siostra Łucja u Sióstr Dorotek z 1947 r. z typową poważną miną, o chłopskim wyglądzie.
Na Zdjęciu 2 jest wg mnie inna osoba u Karmelitanek w nowicjacie z 1949 r. Około 10-15 lat młodsza jest ta zakonnica od s. Łucji z pierwszego zdjęcia pomimo tego, że …More
Wziąłem teraz na warsztat 2 zdjęcia Siostry Łucji z linku umieszczonego tutaj przez Szanownego Rafała_Ovile'a.

Na Zdjęciu 1 jest prawdziwa Siostra Łucja u Sióstr Dorotek z 1947 r. z typową poważną miną, o chłopskim wyglądzie.

Na Zdjęciu 2 jest wg mnie inna osoba u Karmelitanek w nowicjacie z 1949 r. Około 10-15 lat młodsza jest ta zakonnica od s. Łucji z pierwszego zdjęcia pomimo tego, że minęło 2 lata. Do tego uśmiech niewidywany na zdjęciach u prawdziwej Siostry Łucji, zupełnie inna postawa, mieszczański wygląd.

Powtórzę jednak zdjęcia, na których różnicy zakonnic nikt nie podważył:
Siostra Łucja - Porównanie podbródków - Zdjęcia.
Źródło.

Co do mojej teorii, owszem, mam jedną.

U Karmelitanek od samego początku znalazła się inna zakonnica podszywająca się pod prawdziwą Siostrę Łucję z powodu niewygodnych dla hierarchicznego Kościoła, a właściwie dla masonerii kościelnej, tajemnic fatimskich...

Co się natomiast stało z prawdziwą Siostrą Łucją?, kiedy naprawdę umarła?, gdzie została pochowana? (prawdziwe relikwie), oto są pytania do Watykanu i oczekujemy na te pytania rzeczowego, autentycznego wyjaśnienia oraz skruchy za ukrywanie prawdy, które się należą świętej Siostrze Łucji (wg mnie), a nie biednej zakłamanej zakonnicy, która udawała Łucję przez tyle lat...
Tymoteusz
@Rafał_Ovile
„Zakładam, że komentujący uzgadnia myśli z własnym komentarzem...”
No przecież wyjaśniłem, że Pan źle zakładał, poza tym to była myśl Zorrro do rozpatrzenia, zastanowienia dla Pana. Zadał Pan pytanie, to zasugerowałem, u kogo (Zorrro) można szukać odpowiedzi.More
@Rafał_Ovile
„Zakładam, że komentujący uzgadnia myśli z własnym komentarzem...”

No przecież wyjaśniłem, że Pan źle zakładał, poza tym to była myśl Zorrro do rozpatrzenia, zastanowienia dla Pana. Zadał Pan pytanie, to zasugerowałem, u kogo (Zorrro) można szukać odpowiedzi.
stanislawp
@rafal
Zostaw @Quas w spokoju
Na tym forum glupkow nie ma, jest tylko kilku ktorzy udaja Greka
Czy myslisz ze Polacy nie maja prawa grzmiec na zdrade Watykanu Sv2 a szczegolnie na antychrysta z Argentyny?
🤦
Quas Primas
Muszę sobie skopiować w razie "WU"
Rafał_Ovile
Quas Primas wobec kłamstwa jakie zawiera ten artykuł proszę o jego usunięcie. W przeciwnym razie będzie Pani odpowiedzialna za wprowadzanie wiernych w błąd i podważanie autorytetu Kościoła.