Clicks2.3K
Rafał_Ovile
3

Bez ograniczeń: zromadzenia spontaniczne w domach na Święta Bożego Narodzenia

Wigilia 2020. Co z limitem osób w Boże Narodzenie? Jest luka w przepisach
Rząd wprowadził limit osób, które mogą uczestniczyć w zgromadzeniach rodzinnych. Według przepisów przy wigilijnym stole, podczas świąt Bożego Narodzenia, będzie mogło usiąść pięć osób plus organizatorzy. Zakaz ma dotyczyć jednak spotkań organizowanych, a nie spontanicznych.

Wigilia 2020. Limit osób przy stole? (Flickr, Fot: University of Lodz)

(...) Oznacza to, że restrykcje obejmą Wigilię 2020 oraz święta Bożego Narodzenia. Według przepisów przy stole będzie mogło zasiąść 5 osób plus organizatorzy.

Wigilia 2020. Limit osób przy stole?

Pojawiły się wątpliwości, ile osób może być maksymalnie na Wigilii i czy domownicy są wliczani do limitu. Rzecznik rządu Piotr Mueller doprecyzował, że na Boże Narodzenie będą mogły się spotkać osoby mieszkające pod jednym dachem, niezależnie od tego, ile ich jest plus do pięciu gości. Np. sześcioosobowa rodzina mieszkająca razem będzie mogła zaprosić na Wigilię dodatkowe pięć osób.

Eksperci zwracają jednak uwagę na jeszcze jedną kwestię. Rządowe rozporządzenie mówi o zakazie organizowania spotkań, a nie uczestniczenia - zauważa doktor Mikołaj Małecki z katedry prawa karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego na swoim blogu "Dogmaty Karnisty". Tłumaczy, że przepis nie obejmuje osób, które zebrały się spontanicznie w czyimś prywatnym mieszkaniu, co jest legalne.

Święta Bożego Narodzenia. Luka w rządowym rozporządzeniu

Co to oznacza? Policja musiałby dowieść, że spotkanie było zorganizowane. Dr Małecki nie wyobraża sobie, jak można byłoby to sprawdzić. Funkcjonariusze nie mieliby również podstaw, żeby zażądać ograniczenia liczby gości. Uroczystości rodzinne w świetle prawa nie są zgromadzeniami. Kara mogłaby zostać nałożona tylko na potencjalnego organizatora. Rozporządzenie jest więc podobnie skonstruowane jak przy zakazie zgromadzeń.

O kontrole był również pytany podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Oczywiście, nikt nie wyśle policji czy wojska na wigilijną kolację. To jest nasza odpowiedzialność, by zastosować te przepisy, a nie czekać na ich egzekucję ze strony policji, czy innych organów państwa - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

za wp
Weronika....S
Gdyby nasi dziadowie, którzy też przeżywali różne choroby i epidemie, pojawili się pośród nas, pomyśleliby, że nasz świat obecny to dom wariatów, a jego dozorcy w tym wariactwie szczególnie się wyróżniają.
Rafał_Ovile
"
Coraz większe przygnębienie budzi fakt, że Księża godzą się na ograniczanie przez "katolicki" rząd dostępu wiernych do Kościoła, na cmentarze podczas ważnego Święta, Boże Narodzenie bez tradycyjnej atmosfery w gronie często licznej rodziny ... Księża nie mają też nic przeciwko "mrowiskom" ludzi w marketach spożywczych budowlanych. Godzą się na dzielenie społeczeństwa, szerzenie nienawiści. Za …More
"
Coraz większe przygnębienie budzi fakt, że Księża godzą się na ograniczanie przez "katolicki" rząd dostępu wiernych do Kościoła, na cmentarze podczas ważnego Święta, Boże Narodzenie bez tradycyjnej atmosfery w gronie często licznej rodziny ... Księża nie mają też nic przeciwko "mrowiskom" ludzi w marketach spożywczych budowlanych. Godzą się na dzielenie społeczeństwa, szerzenie nienawiści. Za PRL komuniści nie robili ludziom takich problemów w odniesieniu do wyznawania wiary. Księża wstawiajcie się za całe społeczeństwo i nie bójcie się utraty olbrzymich dofinansowań państwowych. Dacie radę, macie ręce, nogi, umysł, możecie zakładać działalności, tworzyć PK,B pracować na rzecz wspólnego dobra Odwagi:) Pozdrawiam "
Maksymilian Fokszan
bielas