pl.news
525

Amerykańska progejowska ambasada gratuluje "niezależnemu kościołowi prawosławnemu"

Amerykańska ambasada w Kijowe złożyła za pośrednictwem Twittera (15 grudnia) gratulacje niedawno utworzonemu Niezależnemu Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu i jego zwierzchnikowi, Epifaniemu Dumence.

Ambasada oficjalnie wspierała Kyiv Pride 2018, wydarzenie gejowskiej propagandy wykorzystywane do szerzenia ideologii i indoktrynacji.

W czerwcu 2018 ambasada opublikowała też oświadczenie sekretarza stanu powołanego przez Trumpa, Mike'a Pompeo, w sprawie czegoś, co Pompeo nazwał "Pride Month".

Nowy kościół rozpoczął działalność w niedzielę pod auspicjami patriarchy Konstantynopola, który w ten sposób zapoczątkował głęboki rozłam wśród prawosławnych.

Kościół jest dokładnie tym samym, czym była przez długi czas grupa filaretów skupiona wokół Denysenki, którego w 1992 odsunął Ukraiński Kościół Prawosławny, a później tę decyzję podtrzymał Konstantynopol.

Żaden z biskupów oficjalnego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego nie dołączył do filaretów promowanych przez ukraińskiego prezydenta-oligarchę, Petra Poroszenkę.

Grafika: Filaret Denysenko, #newsIygyuisdwy